Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tac Politika
12. jún 2018

Čo ak stretnutie Trumpa, Moona a Kima zlyhá?

Diplomacia je o posúvaní futbalovej bránky a o hraní dlhotrvajúcej hry, nie o naháňaní kohútov.
Čo ak stretnutie Trumpa, Moona a Kima zlyhá?

Severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump na stretnutí v Singapure 12. júna 2018. Foto: TASR/AP

V takých komplexných tripartitných rokovaniach, ako je to, ktoré sa začne v Singapure medzi USA, Severnou a Južnou Kóreou, je veľa príležitostí na obavy. Je tu však aj dôvod na optimizmus: Kim Čong-Un údajne vyhodil popredných vojenských predstaviteľov, ktorí zrejme nesúhlasili s jeho prístupom k Južnej Kórei a USA. Lídri troch štátov si spolu nikdy predtým nesadli, aby riešili problémy. To všetko je nové.

A keď bude po stretnutí a nedosiahne sa úplné jadrové odzbrojenie, nie je dôvod na to, aby sa úsilie Donalda Trumpa (alebo juhokórejského prezidenta Muna Če-ina) označilo ako zlyhanie. Diplomacia takýmto spôsobom jednoducho nefunguje.

Keď sa na utorkovom stretnutí nedosiahne úplné jadrové odzbrojenie, nie je dôvod na to, aby sa úsilie označilo ako zlyhanie. Diplomacia takýmto spôsobom jednoducho nefunguje. Ide o proces, nie udalosť. Zdieľať

Jeden z najvyváženejších pohľadov na singapurský summit prišiel od bývalého experta Ministerstva zahraničných vecí USA Josepha Yuna. Keď Yun vo februári odišiel z pozície zástupcu pre politiku Severnej Kórey, vyvolalo to sériu zúfalých vyhlásení o „vákuu na čele kórejskej diplomacie prezidenta Trumpa“. Podobne apokalyptické predpovede vychádzali aj z toho, že USA stále nevymenovali svojho veľvyslanca v Soule. Rada pre zahraničné vzťahy následne vyhodnotila šance na vojnu na Kórejskom polostrove ako 50-percentné.

Samotný Yun je na rozdiel od všetkých komentátorov diania na tomto polostrove omnoho realistickejší. V článku pre Foreign Affairs odmietol očakávania, že by v najbližšom týždni malo dôjsť k dohode o nejakom druhu úplného jadrového odzbrojenia. Namiesto toho predpovedá, že „úspech“ bude zahŕňať posilnenie moratórií na jadrové a raketové testy, ktoré si Severná Kórea sama uložila, a sprístupnenie jadrových zariadení v Yongbyone pre Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu. Sever bude musieť poskytnúť aj úplný zoznam svojich jadrových zariadení a evidenciu ich štiepneho materiálu.

No aj Joe Yun sa stal obeťou nerealistických očakávaní, keď hovorí, že úspech bude obsahovať aspoň časový harmonogram úplného jadrového odzbrojenia a elimináciu severokórejských medzikontinentálnych balistických rakiet, to všetko do roku 2020, aby sa umlčali kritici. Yun sa podieľal na návšteve Madeleine Albrightovej v Pchjongjangu v roku 2000, keď Severná Kórea jadrové zbrane ešte ani nemala, a také nerealistické očakávania vtedy nemal: pred 18 rokmi sa skromná nádej vkladala do pokračovania stretnutí, ktoré niekedy mohli viesť k prezidentskému summitu. Je ironické, že vtedajší prezident Bill Clinton zadržal prebiehajúci vývoj a v dôsledku toho počas nasledujúcich vlád nedošlo k žiadnemu skutočnému pokroku. Až Mun Jae-in presvedčil Washington, že v Severnej Kórei vládne systém riadený úplne zhora nadol a ako s takým sa s ním musí zaobchádzať.

Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in na historickom stretnutí v hraničnej obci Pchanmundžom 27. apríla 2018. Foto: TASR/AP

Kľúčové je manažovanie očakávaní pre verejnosť a pri rokovacom stole. Lídri by si mali v Singapure všimnúť niekoľko príkladov z histórie. Dohoda s Iránom z roku 2015 bola síce nedokonalým, ale funkčným modelom. Zamerala sa na konkrétne opatrenia, ktoré nezávisle overovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Irán napríklad znížil svoje zásoby uránu na 300 kilogramov na úrovni obohacovania 3,67 percenta. Takisto aj ďalšie strany dohody, hlavne USA, sa zaviazali, že vykonajú konkrétne kroky v časovom harmonograme nasledujúcich desaťročí. Nikto si nemyslel, že mier nastane odrazu. Jadrové odzbrojenie je omnoho komplikovanejšie ako uvoľňovanie sankcií niekde pri čaji v nadväznosti na zneškodňovanie špinavých bômb.

Dávnejšia história ponúka svedomito komplexné jadrové dohody so ZSSR z čias studenej vojny, kde sa úspech meral pretrvávajúcou absenciou vojny a pokračujúcim pocitom, že vojna je stále nepravdepodobná. Na rozdiel od toho si všimnime príklad Líbye (hoci ako pozitívum ju absurdne citovali člen Národnej bezpečnostnej rady John Bolton a viceprezident Mike Pence), kde sa Muammar Kaddáfi vzdal obmedzeného programu vývoja jadrových zbraní pod hrozbou USA, ktoré však svoje slová potom popreli. V severnej Afrike stále sledujeme chaos vyplývajúci z toho, ako to fungovalo.

Inzercia

Úspech spočíva v dlhotrvajúcej hre, nie v povrchných predpovediach zlyhania. William Johnson, predstaviteľ diplomatickej služby vo výslužbe, ktorý pôsobil ako politický poradca ministerstva zahraničných vecí pre špeciálne operácie pri americkom veliteľstve v Pacifiku, vysvetlil:

Ak by „neúspešné“ vyjednávania rušili ďalšie diplomatické možnosti, Trump by nepotreboval žiadnych vyslancov a žiadnu diplomatickú radu od nikoho. Pretože neúspešní sme boli mnohokrát. Diplomacia však často býva sériou neúspechov a v najlepšom prípade sa zlyhania stávajú postupne menej zlými, až kým sa posledné veľké zlyhanie nevyhlási za úspech. Diplomacia je hra, v ktorej sa očakáva posúvanie futbalovej bránky a často je ten posun nevypočítateľný. Trump potrebuje plán s konkrétnymi cieľmi, všetkými nadimenzovanými pre témy rozhovorov, nie preto, že tie ciele dosiahne, ale pretože potrebuje určiť, od koľkých z nich si môže dovoliť upustiť, resp. ako ďaleko za nimi môže svojho partnera pritlačiť.

Je to proces, nie udalosť.

Severná Kórea dnes vlastní jadrové zbrane ako garanciu svojho prežitia. Ak USA a Južná Kórea požadujú, aby sa Sever týchto zbraní vzdal, niečo ich musí ako záruka prežitia nahradiť. Zdieľať

Úspech v Singapure môže obsahovať dohodu o formálnom ukončení kórejskej vojny. Podporuje ju približne 80 percent Juhokórejčanov – pred voľbami konajúcimi sa 13. júna by išlo o obrovské domáce víťazstvo pre Muna, ktorý je sám potomkom utečencov zo Severnej Kórey. Úspech môže zahŕňať aj humanitárnu pomoc z Juhu, možno niekoľko neveľkých investícií zo strany Číny a obmedzené uvoľnenie sankcií zo strany USA. Nejde o ústupky, ale o diplomatické vyjednávanie, kde aj nepravidelný pohyb vpred môže byť znakom sily a stratégie. Úspechom môže byť to, keď Kim formalizuje sľuby, ku ktorým sa už prihlásil na stretnutí so svojím juhokórejským náprotivkom Pchanmundžom. Úspechom by bolo aj udržanie Muna v centre rozvíjajúcich sa udalostí: žiadne iné nukleárne vyjednávania v histórii nemali takého účastníka, ktorý zdieľa s oboma stranami takmer rovnaké ciele a ktorý s nimi dokáže hovoriť ako partner.

Ak ľudia požadujú, aby Trump vtrhol do miestnosti a povedal „my sme číslo jeden a skočili sme“, proces skutočne zlyhá. Karikatúru Kima v podobe blázna by bolo dobré upraviť. Severná Kórea dnes vlastní jadrové zbrane ako garanciu svojho prežitia – to je bod, z ktorého sa musíme odraziť, nie o ňom diskutovať. Ak USA a Južná Kórea požadujú, aby sa Sever týchto zbraní vzdal, niečo ich musí ako záruka prežitia nahradiť. Ide o dôležitú otázku. Iba jeden štát v histórii, ktorý vyvinul jadrové zbrane, sa ich vzdal – Južná Afrika. Stalo sa to preto, lebo ich účel – pretrvanie bieleho apartheidského režimu – sa rozplynul.

Úspech v Singapure bude spočívať v dohode stretnúť sa znovu a potom znovu a znovu. Nemalo by sa zabudnúť, že k jednoduchšej zmluve s Iránom viedlo 20 mesiacov vyjednávaní. Úspech znamená spustenie procesu budovania dôvery a vytvárania infraštruktúry na riešenie nevyhnutných problémov (áno, bohužiaľ to pravdepodobne budú tvíty), ktoré sprevádzajú často kostrbatú cestu vpred. Každý, kto od stretnutia z 12. júna žiada viac, chce, aby to zlyhalo.

Copyright: The American Conservative, pôvodný text: What if the Trump-Moon-Kim Summit Fails? Uverejnené so súhlasom redakcie, preložil L. Obšitník.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame