Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tac Politika
26. marec 2019

Prípad Trump a Rusi: Všetko to bola lož

Robert Mueller skončil s prázdnymi rukami. Ukázalo sa, že dva roky trvajúca Russiagate bola iba nehanebnou propagandou.
Prípad Trump a Rusi: Všetko to bola lož
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Robert Mueller skončil s prázdnymi rukami. Ukázalo sa, že dva roky trvajúca Russiagate bola iba nehanebnou propagandou.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol.Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Chcete krátku verziu? Mueller skončil. Jeho správa jednoznačne uvádza, že nedošlo k žiadnej tajnej dohode či obštrukcii. Mal možnosť sledovať každé vodidlo vo vyšetrovaní, ktoré malo dych berúcu hĺbku.

Jasnejšie to už byť nemôže. Zhrnutie správy hovorí: „Špeciálny vyšetrovateľ nezistil, že by sa Trumpova kampaň alebo ktokoľvek na ňu napojený dopustil sprisahania alebo koordinácie s Rusmi v ich snahách ovplyvniť prezidentské voľby v USA v roku 2016. (...) Správa neodporúča vznesenie žiadnych ďalších obvinení a špeciálny vyšetrovateľ nevzniesol žiadne iné obvinenia, ktoré by ešte neboli zverejnené.“

Jasnejšie to už byť nemôže: „Špeciálny vyšetrovateľ nezistil, že by sa Trumpova kampaň alebo ktokoľvek na ňu napojený dopustil sprisahania alebo koordinácie s Rusmi v ich snahách ovplyvniť prezidentské voľby v USA v roku 2016.“ Zdieľať

Robert Mueller neobvinil zo spolupráce, koordinácie či z kriminálneho sprisahania medzi Trumpovou kampaňou a Ruskom žiadneho Američana. Špeciálny vyšetrovateľ takisto preskúmal, či sa členovia Trumpovho volebného štábu „koordinovali“ s ruskými zásahmi do volieb, čo je omnoho nižšia úroveň v zmysle „tichej alebo verejne vyjadrenej dohody“. Nerobili to.

Všetko – všetko – ďalšie, čo sme od leta 2016 počúvali, spadá v závislosti od vášho svedomia a názoru na humánnosť do ríše lží, klamstiev, propagandy, preháňania, politickej manipulácie, hlúpej žurnalistiky, falošných správ, nesprávnych úsudkov, jednoduchých nezmyslov či, prinajlepšom, medzi unáhlené závery.

Dôkaz o spolupráci tu nikdy nebol. Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn priznal vinu v prípade krivej prísahy, čo však s Russiagate nesúviselo. Flynn klamal o legálnom stretnutí s ruským veľvyslancom. Zastupujúci manažér kampane Rick Gates priznal vinu vo veci konšpirácie a nepravdivých vyhlásení nesúvisiacich s Russiagate. George Papadopoulos, poradca poslednej úrovne, sa previnil nepravdivými vyhláseniami o legálnych kontaktoch s Rusmi. Michael Cohen, Trumpov právnik, klamal pred Kongresom o legálnom projekte s nehnuteľnosťami v Moskve. Paul Manafort, veľmi krátky šéf Trumpovej kampane, sa previnil vo veci konšpiračných obvinení nesúvisiacich s Russiagate, ku ktorých väčšine došlo ešte pred tým, než sa stal súčasťou volebného štábu. Rogera Stona, ktorý pre Trumpa nikdy oficiálne nepracoval, čaká proces, ku ktorému dôjde dlho po tom, čo Mueller vo svojej kancelárii poslednýkrát zhasne svetlá.

Mueller obvinil niekoľko ruských občanov za hackovanie, pričom obvinenie sa nijako nespája s Trumpom a ani proces z toho nikdy nevzíde. Joseph Misfud, ruský profesor, ktorý údajne povedal Papadopoulosovi, že Moskva má „tisícky Hillaryiných emailov“, nebol nikdy obvinený. Carter Page, ktorý bol predmetom vyšetrovania FISA a kľúčovým hráčom v Steeleho správe, takisto nebol nikdy obvinený. Po niekoľkých hodinách vypočúvania o neslávnom stretnutí z júna 2016 v Trump Tower, na ktorom sa preberali Hillaryine emaily, a o ďalších stretnutiach týkajúcich sa hotela v Moskve nikto nebol obžalovaný za krivú prísahu.

Chcete krátku verziu Russiagate? Žiadna neexistuje.

Michael Flynn (vľavo), bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť. Foto: TASR/AP

Čo bude ďalej?

Čo sa bude diať ďalej? Demokrati už vypúšťajú dymovú clonu a žiadajú, aby sa Muellerova správa celá zverejnila. Ešte pred tým, než generálny prokurátor Barr publikoval zhrnutie správy, šéfka Snemovne reprezentantov Pelosiová vyhlásila, že čokoľvek sa Barr rozhodne zverejniť, nebude to postačovať. Jeden demokrat v CNN varoval, že budú potrebovať reálne ručne písané poznámky agentov FBI.

Chcete krátku verziu Russiagate? Žiadna neexistuje. Všetko ďalšie, čo sme od leta 2016 počúvali, spadá do ríše lží, klamstiev, propagandy, politickej manipulácie, nesprávnych úsudkov či, prinajlepšom, medzi unáhlené závery. Zdieľať

Adam Schiff (člen Snemovne reprezentantov a predseda jej výboru pre tajné služby, pozn. prekl.) povedal: „Kongres bude potrebovať základnú dokumentáciu, pretože niektoré dôkazy môžu ohrozovať prezidenta alebo ľudí v jeho okolí, čo predstavuje skutočnú hrozbu pre našu národnú bezpečnosť.“ Schiff je presvedčený, že jeho výbor bude vedieť odhaliť veci, ktoré Muellerovi ušli. Oficiálna správa pritom hovorí, že Muellerov tím vypočul približne 500 svedkov, vystavil viac ako 2 800 predvolaní a zatykačov, vykonal 500 domových prehliadok, získal 230 komunikačných záznamov a vydal 13 žiadostí pre zahraničné vlády o doplnenie dôkazov.

Muellera môžu stále predvolať, aby svedčil pred Kongresom, keďže „odbojárom“ nič nebude stačiť. Zistenia, ku ktorým dospel Mueller, ten ľudový hrdina, húževnatý Javert, vojak na svojej poslednej hliadke, nám už odrazu nestačia, dokým mu nebudeme môcť pozrieť cez plece a riadok po riadku ho spätne skontrolovať. Analytička Joy Reidová v MSNBC už Muellera obvinila, že tento zločin zakrýva (podľa niektorých „zločin storočia“).

Zvyšok hovorí titulokNew York Times: „Vyšetrovanie s príchodom Muellerovej správy postupuje do New Yorku“ – postupujeme! Čokoľvek zostalo z fantázií nezmieriteľných demokratov o impeachmente či obžalobe, presúva sa od Muellera do južného dištriktu New Yorku. Tamojšie zložky, ktoré pripomínajú húževnatosť znudeného dieťaťa na zadnom sedadle auta, sú mimo Trumpovej kontroly.

Bývalý riaditeľ FBI James Comey po príchode na vypočutie pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb vo Washingtone 8. júna 2017. Foto: TASR/AP

Marenie výkonu spravodlivosti?

Novým posvätným pojmom sa stalo „marenie výkonu spravodlivosti“, hoci tlačiť prípad proti Trumpovi v procese, ktorý ho v konečnom dôsledku oslobodil, bude ťažký oriešok. Veta, ktorú generálny prokurátor cituje od Muellera a ktorá bude zrejme zdrojom diskusií na niekoľko mesiacov, hovorí: „Hoci táto správa nedospela k záveru, že sa prezident dopustil zločinu, ani ho neoslobodzuje.“

Inzercia

Znie to dramaticky, no v skutočnosti to znamená toto: hoci Mueller nezaujal stanovisko k tomu, či došlo k mareniu výkonu spravodlivosti, dospel k záveru, že nenašiel dostatok dôkazov na vznesenie obvinenia. V správe sa výslovne obracia na generálneho prokurátora, aby ten rozhodol o akomkoľvek ďalšom pokračovaní. Barr a jeho zástupca Rod Rosenstein už medzitým stanovili, že obvinenie prezidenta z marenia výkonu spravodlivosti dôkazy nepodporujú.

Prípad je právne uzavretý, hoci demokrati sa ho pravdepodobne budú donkichotsky držať. Zdieľať

Mueller tiež výslovne uvádza, že marenie výkonu spravodlivosti vyžaduje dôkaz o úmysle. No keďže dospel k záveru, že Trump a ľudia okolo neho s Ruskom nespolupracovali, o úmysle mariť vyšetrovanie nemožno hovoriť, pretože Trump vedel, že nikam nepovedie. Prípad je teda právne uzavretý (Mueller v podstate použil obrannú stratégiu), hoci demokrati sa ho pravdepodobne budú donkichotsky držať.

Zostáva korupcia. Portál Politico zverejnil zoznam 25 „nových“ vecí, za ktoré treba vyšetrovať Trumpa, čím sa len snaží nahradiť zničené sny o impeachmente (je to plné udaní, ktoré nikto nikdy nevidel). Bude to prechádzať od vlastizrady po korupciu: ako hlavný vzor si všimnite vypočúvanie Cohena. Podrobnosti financovania kampane, otázky o nehnuteľnostiach, podvody na daniach od 80. rokov 20. storočia, neúspešný nákup Buffalo Bills spred roka... ako veľmi bude takýmto obvineniam dôverovať verejnosť, ktorú doteraz roztrpčovalo hlavne Rusko?

V istom bode aj kongresmanka s najväčším počtom sledujúcich na twitteri bude musieť priznať, že nič nemajú. Stále častejšie budeme počúvať niečo ako „nič sa nekončí, je to len koniec začiatku“, hoci to znie skôr núdzovo ako povzbudzujúco.

Niekto by sa demokratov mohol spýtať aj to, ako táto túžba vidieť krvácať niekoho, kto sa volá Trump, zamieša kartami medzi nevyhranenými voličmi. Je celkom možné, že elektorát je už unavený a radšej by videl niekoho, kto čelí problémom migrácie, zdravotnej starostlivosti a ekonomickej nerovnosti, keď už sme vyriešili ruskú otázku.

Toto sa stalo a bude sa v tom pravdepodobne pokračovať. Malo by však dôjsť aj k zúčtovaniu.

Demonštranti pochodujú z parku Cal Anderson k federálnej budove v centre Seattle 8. novembra 2018 počas protestu na podporu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera. Foto: TASR/AP

Zúčtovanie

Aj keď sa tento príbeh časom rozpadol, veľká časť Američanov a takmer všetky médiá hlavného prúdu boli stále presvedčené, že prezident USA bol užitočným aktívom ruských tajných služieb – slovami Clintonovej „Putinovou bábkou“. Ako k tomu došlo?

Veľké médiá, ktoré zhltli klamstvá o neexistujúcich zbraniach hromadného ničenia v Iraku a potom sľúbili, že to už „nikdy viac!“ neurobia, to spravili opäť. New York Times, Washington Post, CNN, MSNBC atď. prinášali falošné správy, lebo sa rozhodli byť stranícki.

Veľké médiá, ktoré zhltli klamstvá o neexistujúcich zbraniach hromadného ničenia v Iraku a potom sľúbili, že to už „nikdy viac!“ neurobia, to spravili opäť. New York Times, Washington Post, CNN, MSNBC atď. prinášali falošné správy, lebo sa rozhodli byť stranícki. Zdieľať

Poškvrnila sa ďalšia generácia novinárov. Vyzdvihovali ľudí ako Seth Abramson, Malcolm Nance a Lawrence Tribe, ktorí každé popoludnie chrlili nezmysly po celom twitteri, až sa objavili pred miliónmi divákov v CNN. Nepodložené klebety sa inštitucionalizovali – ako často sme počuli, že vyšetrovanie speje k úspešnému záveru? Že prichádza Muellerov čas? Ako často stavali verejnosť do pozoru, že Trump (Sessions, Rosenstein, Whitaker, Barr) ide odvolať špeciálneho vyšetrovateľa? Masmédiá púšťali len také správy, ktoré podporovali príbeh o konšpirácii, a skeptické hlasy umlčiavali. Zlyhali rovnako ako pred vojnou v Iraku.

V Iraku neboli žiadne zbrane hromadného ničenia. Bola to lož a médiá ju bezostyšne propagovali, zatiaľ čo umlčiavali skeptické hlasy. Teraz Mueller neobvinil žiadnych Američanov za spoluprácu s Ruskom pri ovplyvnení volieb. Russiagate bolo klamstvo, médiá ho bezostyšne propagovali a umlčiavali skeptikov.

Rovnako to platí aj pre politikov. Okrem nich aj pre Haydena, Brennana, Clappera a Comeyho (predstaviteľov FBI a CIA, pozn. prekl.), ktorí Američanom tvrdili, že prezident, ktorého si zvolili, je špión pracujúci proti USA. Nič z toho nebola náhoda. Išlo o príbeh, po ktorého pravdivosti veľmi túžili, aby z neho mohli politicky profitovať bez ohľadu na to, čo to spraví s krajinou. Dnes sa už bielením minulosti snažia rehabilitovať.

Niekto by mal kontaktovať zakladateľa Consortium News Roberta Parryho, jedného z najskorších a najkonzistentnejších skeptikov o Russiagate, a povedať mu, že mal celý čas pravdu. Toto by v tom všetkom mohlo byť tou najspravodlivejšou vecou.

 

Copyright: The American Conservative, pôvodný text: It Was All a Lie. Uverejnené so súhlasom redakcie, preložil L. Obšitník.

Viac článkov z The American Conservative nájdete tu.

Odporúčame