Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. apríl 2018

Učiteľov môže o LGBTI školiť aj Iniciatíva Inakosť, píše ministerstvo

Dva malé postrehy k téme školenia pre učiteľov na témy diskriminácie a rodovej rovnosti.
Učiteľov môže o LGBTI školiť aj Iniciatíva Inakosť, píše ministerstvo

Foto: Zoznam akreditovaných vzdelávacích programov pre učiteľov.

Pred dvomi týždňami Postoj písal o odbornom seminári pre učiteľov stredných škôl na témy diskriminácie, LGBTI a rodovej rovnosti. 

Školenie sa uskutočnilo začiatkom apríla v Prešove, kde 24 stredoškolským učiteľom prednášal Tomáš Földes zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Ide o štátnu ustanovizeň. Podľa materiálov ministerstva školstva však nie je jedinou, ktorá môže učiteľov školiť v tejto oblasti. 

V dokumente Metodicko-pedagogického centra s názvom Program kontinuálneho vzdelávania Sme iní, hovorme o tom nahlas, sa píše, kto má školenia pre učiteľov vykonať. 

V kategórii ,externí spolupracovníci' sa uvádza, že to môžu byť „odborníci z praxe z organizácií, inštitúcií a občianskych združení zaoberajúci sa uvedenou problematikou (napr. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Iniciatíva Inakosť atď.)“.

Druhá zaujímavosť, ktorá sa týka spomínaného školenia, súvisí s kreditovým systémom učiteľov. 

Postoj sa pri spracovaní článku o školení pýtal ministerstva školstva okrem iného aj na to, či učitelia mali za účasť na seminári kredity do systému vzdelávania.  

Inzercia

Ak by to tak bolo, dala by sa o čosi ľahšie vysvetliť ich motivácia. Najmä z pohľadu, že išlo o úplne prvý seminár tohto druhu a hneď v konzervatívnom regióne Prešova. 

Odpoveď ministerstva znela, že „išlo o odborný seminár, ktorý je neakreditovanou formou vzdelávania, poskytuje špecifické, aktuálne a odborné informácie na vybranú tému zo vzdelávacej oblasti“.

V zozname akreditovaných vzdelávacích programov však Postoj našiel aj spomínaný seminár „Sme iní – hovorme o tom nahlas“. V tabuľke (bod 1660) sa mu priraďuje 12 kreditov, pričom lehota platnosti akreditácie je do konca roka 2021. O kreditoch pre tento seminár sa zmieňuje aj podstránka na webe Metodicko-pedagogického centra o projekte „Sme iní – hovorme o tom nahlas“.

Čo z týchto dvoch dodatkov k téme vyplýva? Ministerstvu školstva nebráni zrejme nič, aby ďalší seminár zorganizovali pre trebárs bratislavských pedagógov ľudia z Iniciatívy Inakosť. Veď dvanásť kreditov sa zíde.

Odporúčame