Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. máj 2013

NÁZOR: Prezident Obama potrebuje historickú lekciu

Obama-PP_0.jpg Na jar roku 1983 urobil prezident Ronald Reagan niečo na úradujúceho prezidenta veľmi neobvyklé. Pre magazín The Human Life Revue napísal a publikoval nevyžiadaný článok s názvom Potrat a svedomie národa. Odsúdil v ňom „surovú súdnu moc“, ktorou rozhodn...

Na jar roku 1983 urobil prezident Ronald Reagan niečo na úradujúceho prezidenta veľmi neobvyklé. Pre magazín The Human Life Revue napísal a publikoval nevyžiadaný článok s názvom Potrat a svedomie národa. Odsúdil v ňom „surovú súdnu moc“, ktorou rozhodnutím Roe versus Wade Najvyšší súd olúpil nenarodené deti o ich neodňateľné právo na život, a oplakal 15 miliónov životov, ktoré z dôvodu potratov v tej dobe vyhasli.

Dňa 26. apríla 2013 urobil prezident Obama niečo podobne mimoriadne. Stal sa prvým prezidentom s prejavom na konferencii organizácie Planned Parenthood (Plánované rodičovstvo). Planned Parenthood je popredným poskytovateľom potratov v Spojených štátoch. Prezident vo svojom prejave oslavoval „kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre ženy“, ktorú táto organizácia údajne poskytuje – bez toho, aby jediný raz spomenul službu, kvôli ktorej je najznámejšia – potrat.

"Základný princíp združenia, z ktorého Planned Parenthood vzišli, bol načisto eugenický, odvodený od Darwinovho 'prežitia najschopnejších'."

Zdieľať

Prezident Obama taktiež vychválil organizáciu za jej takmer storočie služby od „prvej zdravotníckej kliniky, ktorá otvorila brány pre ženy v Brooklyne a neskôr pripadla pod Planned Parenthood.“ Na počudovanie, opomenul povedať niečo viac o pôvode tohto združenia, s výnimkou toho, že „základný princíp spred takmer storočia viedol k všetkému tomu, čo robíte – že ženy by mali mať možnosť robiť vlastné rozhodnutia o ich vlastnom zdraví. Je to jednoduchý princíp.“

Margaret Sangerová: Treba vytvoriť rasu čistokrvných

V skutočnosti to nie je celkom tak. Reálny základný princíp združenia, z ktorého Planned Parenthood vzišli, bol načisto eugenický, odvodený od Darwinovho „prežitia najschopnejších“. Asi najlepšie je nechať prehovoriť zakladateľku Margaret Sangerovú (1879-1966) jej slovami v plnej dĺžke (aby sa zabránilo vytrhnutiu jej slov z kontextu).

V diele Ženy a nová rasa (1920) napísala:

„Antikoncepcia samotná, často odsúdená ako porušovanie prirodzeného zákona, nie je nič viac ani menej ako uľahčenie procesu vyplevelenia nezdravých, ako prevencia proti narodeniu poškodených alebo tých, ktorí by sa stali poškodenými. Takže v súlade s prírodným pracovným plánom musíme ženstvu povoliť jeho plný rozvoj predtým, než môžeme očakávať jeho efektívne materstvo. Ak pracujeme na pokroku rasy, musí tento vývoj ženstva predchádzať materstvu pri každej jednotlivej žene. Vtedy a len vtedy matka prestane byť inkubátorom a bude matkou. Len vtedy môže svojim synom a dcéram odovzdať vlastnosti, ktoré robia silných jednotlivcov a – spoločne – silné preteky.“

Zdieľať

Ako dodala v Birth Control Review (november 1921), cieľom pri presadzovaní antikoncepcie bolo „vytvoriť rasu čistokrvných“. Ako sa to môže dosiahnuť? Okrem iného, ako vysvetlila v diele Ženy a nová rasa, „[mali by sme] uplatniť prísnu a pevnú politiku sterilizácie a segregácie pre tie vrstvy obyvateľstva, ktorých potomstvo je skazené alebo ich dedičnosť je taká, že ich problematické rysy môžu byť odovzdané potomstvu.“

Jediný spôsob, ako to urobiť, je mať menej detí od „nevhodných“. Kto boli nevhodní? Odpoveď sa dá uhádnuť z miesta, kde Margaret Sangerová umiestnila svoje kliniky – v chudobných štvrtiach. Kto tam žil? Černosi, Východoeurópania a biedni Íri, medzi ktorými boli moji starí rodičia. Riešením chudoby bolo zbaviť sa chudobných. Ak by niekto nepochopil pointu, povedala: „Najmilosrdnejšia vec, akú môže mnohopočetná rodina spraviť jednému zo svojich maloletých členov, je zabiť ho."

Inzercia

Politika ako v nacistickom Nemecku

Samozrejme, pán Obama nevzišiel z veľkej rodiny, ale môžeme sa začudovať nad okolnosťami jeho narodenia, čo by si Margaret Sangerová pomyslela, keby jej priniesli nenarodeného Obamu na termín? Môžeme byť vďační, že jeho matka sa za súčasť chovného programu na vytvorenie „novej rasy“ nepovažovala. Je však zarážajúce, že sa rozhodol oslavovať toto združenie, ktoré je tak výslovne ponorené do eugeniky.

„Najmilosrdnejšia vec, akú môže mnohopočetná rodina spraviť jednému zo svojich maloletých členov, je zabiť ho.“
Margaret Sangerová, zakladateľka Planned Parenthood

Zdieľať

O to pozoruhodnejšia je kritika, ktorú namieril proti novým obmedzeniam voči potratom v niekoľkých štátoch, ako sú Kansas a Severná Dakota. Prezident Obama povedal, že „po desaťročiach pokroku je tu stále niekto, kto by rád otočil hodiny späť k politikám viac z rokov 1950 ako z 21. storočia.“ Myšlienky Planned Parenthood však vracajú čas ďaleko skôr ako do roku 1950. V skutočnosti idú späť o celé storočie, majúc svoj pôvod v Darwinovej práci, ktorej plný názov je O pôvode druhov prirodzeným výberom, alebo uchovávanie zvýhodnených rás v boji o život. Tieto myšlienky, s trochou pomoci od Friedricha Nietzscheho, dosiahli svoje ovocie v nacistickom Nemecku.

Roky 1950 teda vyzerajú celkom dobre. V skutočnosti pri porovnaní s dneškom sa Amerika 1950-tych rokov tešila z neporušených rodín, nízkej miery kriminality, takmer žiadnej pornografie alebo drog a extrémne nízkej rozvodovosti. Miesto ohovárania by mal Obama vyhliadky tohto šťastného desaťročia radšej oslavovať. Samozrejme, roky 1950-te nedovolili to, čo Obama hovorí Plánovanému rodičovstvu ako „vaše právo voľby“. Je to populárny eufemizmus pre potrat používaný ľuďmi, ktorí by sa inak pri napomenutí Margaret Sangerovej „zabiť ho“ vykrúcali.

Prejav Baracka Obamu na konferencii Planned Parenthood, 26.4.2013.

Prezident Obama, Lincoln by bol proti

Preto pán Obama maskuje problém tým, že ho zaodieva do rétoriky zdravotníctva a ľudských práv. Odmieta, aby „vláda vstupovala do rozhodovania, ktoré sa najlepšie urobí medzi ženou a jej lekárom“. Abraham Lincoln, ktorého vraj Obama obdivuje, by sa na tomto musel dobre zasmiať. Je to vyložene otrokársky jazyk. Podobá sa to rokom 1850-tym a námietke proti vstupovaniu vlády do vzťahu medzi mužom a jeho otrokom. Veď je to predsa jeho majetok, ako o tom hovorí rozhodnutie Dred Scott versus Sandford. A podobne – nie je to „osoba“, ako hovorí prípad Roe versus Wade. Avšak ak vláda nemôže chrániť nevinný ľudský život, čo môže robiť?

No, môže poskytovať bezplatnú antikoncepciu. Vďaka Obamacare, alebo „Zákonu o cenovo dostupnej starostlivosti“, ako povedal prezident, „väčšina poistných plánov teraz pokrýva náklady na antikoncepčnú starostlivosť, takže pracujúca matka nemusí odkladať starostlivosť, ktorú potrebuje, stačí, ak včas platí svoje účty“. O čom on môže hovoriť? Bez poistenia stojí jeden mesiac perorálnej antikoncepcie približne 9 dolárov. Kvôli tomu máme vládu?

Prezident Obama, Margaret Sangerová by bola na vás hrdá. Abraham Lincoln však nie.

Robert R. Reilly
Autor bol špeciálnym asistentom prezidenta Ronalda Reagana, slúžil ako jeho kontakt s prolife hnutím. V súčasnosti dokončuje knihu o prirodzenoprávnych argumentoch proti manželstvu osôb rovnakého pohlavia.

Pôvodný text: The President needs a history lesson. Publikované v rámci licencie Creative Commons, preložil L. Obšitník. Ilustračné foto: youtube.com/whitehouse.

Odporúčame

K VECI: Moslimsko-katolícke fórum: Viete pomenovať zvieratá?

K VECI: Moslimsko-katolícke fórum: Viete pomenovať zvieratá?

Nedávno sa dvadsaťštyri katolíckych a dvadsaťštyri moslimských lídrov, učencov a vzdelávacích pracovníkov stretlo na východnom brehu Jordánu pri príležitosti druhého z dvoch katolícko-moslimských fór, ktoré uviedol do života Benedikt XVI. v roku 2008 na prehĺbenie dialógu medzi dvoma najväčšími náb...

K VECI: Nevidieť zlo

K VECI: Nevidieť zlo

birth-control-pills-text.jpg Správcovia Providence College, kde učím, dali návrh, aby sme začali podnikať kroky smerom k individuálnemu poistnému plánu. Nad touto myšlienkou začali uvažovať ešte skôr, než bude vyhláška ministerstva zdravotníctva žiadať od všetkých muž...