Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. novembec 2019

Obama prekvapil kritikou progresívneho radikalizmu

Je paľba do vlastných radov delostreleckou prípravou pre Joea Bidena v demokratických primárkach?
Obama prekvapil kritikou progresívneho radikalizmu

Bývalý americký prezident Barack Obama počas otázok a odpovedí so Sophie Brochuovou v kongresovom centre v Montreale 6. júna 2017. FOTO – TASR/AP

Bývalý prezident Spojených štátov Barack Obama na minulotýždňovej konferencii svojej nadácie v Chicagu podrobil kritike radikalizmus, s ktorým niektorí progresívni „woke“ (teda „uvedomelí“ či doslova „prebudení“) aktivisti vystupujú na univerzitnej pôde, prípadne na sociálnych sieťach.

„Keď zatweetujem alebo hashtagujem o tom, ako si niečo neurobil správne alebo si použil nesprávne sloveso, tak sa môžem oprieť a mať zo seba dobrý pocit: ,Človeče, vidíš aký som bol uvedomelý, konfrontoval som ťa.‘ To nie je aktivizmus. Toto zmenu neprivodí,“ povedal Obama.

Exprezident narážal na efekty davového pohoršovania sa na sociálnych sieťach voči ľuďom, ktorí vyslovili niečo nekonformné a následne čelili ostrakizovaniu. V angličtine sa tomu hovorí „call-out culture“. Príbuzným slovným spojením je „cancel culture“, teda snaha bojkotovať či doslova „zrušiť“ osoby a organizácie, ktoré urobili niečo z pohľadu progresívnej ideológie pohoršujúce.

Obama sa však snažil svojim poslucháčom vysvetliť, že život nie je čierno-biely:

„Tá myšlienka čistoty a že nikdy nerobíte kompromisy, a vždy ste politicky uvedomelí a podobne – tak toho by ste sa mali rýchlo zbaviť. Svet je komplikovaný. Existujú v ňom dvojznačnosti. Ľudia, ktorí robia naozaj dobré veci, majú svoje chyby. Ľudia, proti ktorým bojujete, môžu milovať svoje deti a zdieľať s vami určité veci.“

Podľa bývalého prezidenta, s hádzaním kameňov človek v politike ďaleko nezájde. A radikálna konfrontácia nikoho nepresvedčí.

Obama sa tak dotkol citlivého nervu súčasnej americkej spoločenskej debaty. Aj mnohí naľavo sú znechutení militantnými študentami na univerzitách, ktorí chcú napríklad zakazovať vystúpenia konzervatívnych rečníkov alebo ostrakizovať profesorov s nepohodlnými názormi v mene boja proti „štruktúram spoločenského útlaku“.

Denník Washington Post vo štvrtok skonštatoval, že Obamove slová ocenili mnohí liberáli i konzervatívci. Bývalého prezidenta pochválili napríklad pravicové komentátorky Ann Coulterová a Tomi Lahrenová, ktoré na ňom v minulosti nenechali ani  nitku suchú. Z opačnej strany ho podporili napríklad komici Sarah Silvermanová a John Cleese, ktorí sa netaja podporou ľavicovo-liberálnych tém.

No objavili sa aj povestné „trafené husi“. Web denníka New York Times uverejnil článok Ernesta Owensa, ktorý Obamov postoj skritizoval. „Zdá sa, že starších mocných ľudí dokáže viac rozrušiť kritika na internete, než nespravodlivosť,“ píše sa v perexe.

Podľa Owensa sa Obama vyjadruje za generáciu povojnových „baby boomerov“. No generácia „mileniálov“ musí teraz vyriešiť problémy, ktoré im staršia generácia zanechala:

„Byť priamočiarymi pokiaľ ide o klimatické zmeny, ženské práva, rasovú spravodlivosť, LGBTQ inkluzívnosť a reguláciu zbraní – a byť kritickými voči tým, čo v týchto témach stoja v ceste pokroku – je práca, ktorá bola prenechaná nám,“ píše Owens. O niečo nižšie dokonca Obamovi vyjadruje svoj názor, že výčitkami voči mladým ľuďom s angažovanými názormi sa bývalý prezident pripája ku skupine, kde dominujú „bieli heterosexuálni muži“ či „krajne pravicové konzervatívne hovoriace hlavy“.

V podobnom duchu sa niesol aj komentár Malaiky Jabaliovej v britskom denníku Guardian. Radikálna i kompromisná politika môžu podľa nej koexistovať vedľa seba:

Inzercia

„Obamov vzorec úplného odmietania radikálnych požiadaviek ukazuje vážnu neochotu doceniť súčasnosť. Obama je oddaný predstave vystretej ruky naprieč uličkou, ktorá sa mohla zdať nevyhnutnou v roku 2012, ale nie nutne v roku 2019.“ A o čosi nižšie si Jabaliová kladie otázku, či je Obama „súčasťou riešenia alebo súčasťou problému“.

Pomôcť starému kamošovi

Čo sa to deje? Stáva sa niekdajšia progresívna ikona Barack Obama na staré kolená konzervatívcom a vyhnancom vo vlastných radoch?

Určite nie. Aj napriek pochvale od Fox News je jeho kritika radikalizmu časti progresívnych aktivistov len kritikou metód, nie cieľov.

„Nedokážeme kompletne zmeniť spoločnosť za minútu,“ zaznelo taktiež od bývalého prezidenta v Chicagu. „Musíme sa teda nejako prispôsobiť existujúcim štruktúram.“

Samotnú potrebu „kompletnej zmeny spoločnosti“ teda Obama nespochybňuje. Len sa snaží svojimi skúsenosťami a politickým realizmom korigovať, ako má byť progresívna zmena efektívne docielená.

Otázne je, či Obamova opakovaná kritika progresívneho radikalizmu nemá aj vedľajší zámer pomôcť trochu v primárkach Joeovi Bidenovi, ktorý bol jeho viceprezidentom a v budúcoročných voľbách chce ako kandidát demokratov vyzvať Donalda Trumpa. S tým môže súvisieť tiež ďalší prípadný Obamov motív: Obhájiť vlastné prezidentské dedičstvo.

Už na jar tohto roku Obama hovoril o sklone časti progresívnych Američanov vytvárať akúsi „do kruhu zoradenú popravnú čatu, kedy strieľate na svojich spojencov, lebo niekto z nich sa trochu odklonil od týchto tém“.

Jeho bývalý viceprezident, 76-ročný Joe Biden, súčasne čelil kritike z vlastných radov, že z pohľadu štandardu roku 2019 nebol vždy počas svojej kariéry ukážkovo progresívny. Ako senátor na začiatku svojej kariéry vo vysokej politike v polovici 70. rokov minulého storočia mal Biden pomáhať dokonca sabotovať rasovú desegregáciu škôl.

Na druhej strane, stredovejší Biden sa zdá byť v lepšej pozícii získať naspäť sklamaného bieleho robotníckeho voliča, ktorý síce tradične volil demokratov, ale v posledných voľbách dal šancu Donaldovi Trumpovi. Obama si to zrejme uvedomuje tiež. Preto tak chlácholí ľavé krídlo demokratov rečami o tom, ako je politika umenie možného a žiada si kompromisy.

V každom prípade, dlhoročný vzťah bývalého prezidenta a jeho viceprezidenta mal svoje vrcholy i údolia. Sám Biden tvrdí, že požiadal Obamu, aby jeho prezidentskú kandidatúru nepodporil. Nech majú všetci demokratickí kandidáti v primárkach rovnakú štartovaciu čiaru.

Lenže to neznamená, že Obama mu cestu nemôže pripraviť aspoň nepriamo. Tým, že bude svojich demokratických kolegov tlačiť k stredovejším politickým pozíciám. Tam, kde sa nachádza aj Joe Biden.

Odporúčame