Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. február 2018

Toxické okolie Roberta Fica

V súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka sa objavujú informácie, ktoré mieria do najtesnejšej blízkosti Roberta Fica.
Toxické okolie Roberta Fica

Jedna z káuz, na ktorej zavraždený novinár Ján Kuciak pracoval a ktorá je podľa novinára Toma Nicholsona dôvodom jeho vraždy, mieri nebezpečne blízko do premiérovho okolia.

Podľa informácií, ktoré sa už objavili v slovenských médiách, sa Kuciak v posledných mesiacoch zaoberal aktivitami talianskych podnikateľov na Slovensku, ktorí mohli mať blízko ku kalábrijskej mafii 'ndràngheta a ich prepojeniam na slovenský politický priestor. Existuje podozrenie, že títo ľudia na Slovensku podvodne podnikali s verejnými peniazmi.

Konkrétne malo ísť o vzťahy týchto ľudí s Ficovou asistentkou Máriou Troškovou a bývalým poslancom za Smer Viliamom Jasaňom, ktorý je dnes tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu a riaditeľom odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády.

Trošková bola v rokoch 2011 a 2012 spoločníčkou firmy Gia Managment, ktorú zakladala s talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom. Toho talianska polícia v minulosti podozrievala z kontaktov na 'ndrànghetu.

Podľa informácií denníka Sme ho využívala na pomoc s prepravou tovaru. Talianska polícia mala zachytiť aj jeho telefonáty s regionálnym bossom tejto skupiny Francescom Zindatom, ktorý pred dvoma rokmi skončil vo väzení. Stíhanie proti samotnému Vadalovi bolo pre nedostatok dôkazov zastavené.

Keď Vadala v roku 2015 firmu opustil, jej majiteľom sa stal ďalší taliansky podnikateľ Pietro Catroppa. Ten vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol v minulosti spoločníkom aj exposlanec Viliam Jasaň. Podľa informácií Sme túto firmu minulý rok monitorovala aj Slovenská informačná služba.

Je veľmi pravdepodobné, že ešte oveľa viac informácií prinesie v najbližšom čase portál Aktuality, kde Ján Kuciak na tejto téme pracoval dlhé mesiace.

Inzercia

Styky s týmto typom ľudí a charakter biznisu, v ktorom sa pohybovali, vyvolávajú veľké podozrenia aj bez ohľadu na to, či talianska linka má s vraždou Jána Kuciaka a jeho priateľky niečo spoločné. Zdieľať

My novinári musíme v tejto chvíli tvrdo žiadať, aby premiér objasnil podnikateľské a osobné väzby svojich najbližších ľudí k spomínaným firmám a osobám. Styky s týmto typom ľudí a charakter biznisu, v ktorom sa pohybovali, vyvolávajú veľké podozrenia aj bez ohľadu na to, či talianska linka má s vraždou Jána Kuciaka a jeho priateľky niečo spoločné.

To, čo sa v najbližších týždňoch stane, bude do veľkej miery závisieť od ďalších informácií, ktoré sa objavia, od vývoja vyšetrovania či od podoby verejnej reakcie na Kuciakovu vraždu.

Už dnes je však jasné, že táto kauza má potenciál politicky otriasť krajinou.

Fakt, že v súvislosti s vraždou mladého novinára a jeho priateľky sa objavili mená ľudí z bezprostredného okolia Roberta Fica, je pre slovenského premiéra veľmi toxický. Až tak, že mu to môže politicky zlomiť krk.

Foto: YouTube.com/ screenshotKeďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.