Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. september 2012

RODINNÉ POSTOJE: Odvrátená tvár IT

it1-mala.jpg Za jeden z hlavných prínosov Billa Gatesa spoločnosti sa považuje jeho vízia osobného počítača, pomocníka v každej domácnosti. Microsoft naozaj sprístupnil počítače širokej verejnosti a z nástroja určeného na zložité výpočty sa stal zdroj zábavy, ale aj i...

Za jeden z hlavných prínosov Billa Gatesa spoločnosti sa považuje jeho vízia osobného počítača, pomocníka v každej domácnosti. Microsoft naozaj sprístupnil počítače širokej verejnosti a z nástroja určeného na zložité výpočty sa stal zdroj zábavy, ale aj informácií. Po príchode internetu umožnili (nielen) počítače ľuďom dosiaľ nevídaný prístup k informáciám a komunikácií. Výhody, ktoré tieto vynálezy priniesli, sú nesporné. Ukazuje sa však, že aj v tomto prípade ide o dvojsečný meč, ktorého druhá strana čepele na nás začína dopadať obzvlášť tvrdo.

Kokaín virtuálneho sveta

“Návykovejšia ako kokaín, najnebezpečnejšia hra na trhu.”  Takýmito prívlastkami označujú podľa The Telegraph známu online hru World of Warcraft niektorí experti. “Niektorí ľudia sú doslovne neschopní odtrhnúť sa od počítača, budú hrať až dokým neodpadnú.” tvrdí Sven Rollenhagen, autor reportu Švédskeho centra starostlivosti o mládež. To, že nepreháňa, potvrdzujú už mnohé prípady.

V Južnej Kórei, ktorá je štátom s najlepším internetovým pokrytím, sa počítačové hry tešia veľkej popularite. Turnaje jednotlivcov alebo tímov patria medzi najsledovanejšie programy v televízií. Najlepší hráči poberajú plat až 170 000 dolárov ročne. Väčšina populácie je však na tom oveľa horšie – počet závislých sa tu údajne meria na milióny. “Som závislý. Viem že by som v záujme vlastného života mal prestať hrať -neviem však skončiť,"  priznáva elektrikár Jin Il. “V našej nemocninci sú hospitalizovaní ľudia, ktorí strávili v herni päť dní, alebo dokonca týždeň,” hovorí doktor Lee Jae-Won, skúmajúci, ako nepretržité hranie ovplyvňuje fungovanie mozgu jeho pacientov.

Jedným z novších zdrojov závislosti sú sociálne siete. Práca Dr. Cecilie Andraessen z University of Bergen dokonca uvádza škálu na meranie závislosti na Facebooku. Iní odborníci však namietajú, že je potrebné zaoberať sa závislosťou na “social networking” vo všeobecnosti, nie len jedným z jej prípadov. Podľa Forbes.com porovnávanie sa s inými užívateľmi na Facebooku má často negatívny vplyv na sebavedomie a zvyšuje pravdepodobnosť psychických porúch akými sú anorexia či bulímia.

Závislosť pod maskou efektivity

Problém sa zďaleka nekončí počítačovými hrami či sociálnymi sieťami. Návykovosť médií, najmä komunikačných ako je internet, je známa mnohým zamestnancom pracujúcim v kanceláriách. Nové komunikačné technológie sú často ospevované ako prostriedky, vďaka ktorým sú pracovníci schopní spracovať v krátkom čase viacero rôznych požiadaviek, čo údajne zvyšuje efektivitu. O tom, či je to naozaj pravda, sa dá ľahko pochybovať. Ukazuje sa, že príliš veľa činností robených v tom istom čase znižuje kvalitu, dostáva ľudí do stresu a vedie k neuváženým rozhodnutiam. Navyše, veľa ľudí má tendenciu svoju údajnú schopnosť riešiť veľa vecí naraz vysoko preceňovať. Zaujímavé výsledky priniesla štúdia uskutočnená na tisícke zamestnancov newyorkskej softwarovej firmy Basex. Podľa nej rôzne prerušenia práce, medzi ktoré patria aj e-maily a telefonáty, pripravia denne zamestnanca o priemerne 2,1 hodiny, čo je 28% pracovného času firmy.

Inzercia

Výskum Glasgowskej univerzity zase odhalil, že až polovica respondentov kontrolovala svoje e-maily raz za hodinu, niektorí jedinci dokonca až 30 až 40 krát za hodinu. “Na novej neotvorenej (elektronickej) správe je niečo neodolateľného” hovorí Dr. Edward Hallowell, psychiater zaoberajúci sa poruchou pozornosti (ADD- Attention deficit disorder) Príznaky charakteristické pre túto poruchu, akými sú hnevlivosť, nesústredenosť, neschopnosť venovať sa dlhodobej činnosti sa začínajú čoraz častejšie prejavovať aj u ľudí intenzívne používajúcich komunikačné technológie. Efekty ktoré vyvoláva “konzumovanie” informácií závislým jedincom prirovnáva Hallowell k účinkom narkotík.

"V našej nemocninci sú hospitalizovaní ľudia, ktorí strávili v herni päť dní, alebo dokonca týždeň.” dr. Lee Jae-Won

Zdieľať

Koho sa to týka?

Po tom, ako si človek prečíta o hrozivých prípadoch závislých ľudí sediacich celé dni v herniach, alebo manažéroch, ktorí sú online 24 hodín denne, a nedostatok mailov ich znervózňuje, ľahko nadobudne dojem, že sa ho tento problém netýka. Opak však môže byť pravdou, tento problém, hoci v menšom merítku, sa dnes týka možno väčšiny ľudí z mladšej generácie. Stačí, ak zapnete internetový prehliadač, stlačíte Ctrl+H, a pozriete si históriu surfovania za posledný týždeň. Ak sa medzi navštívenými stránkami nenachádza hromada balastu, webov, na ktoré ste hneď zabudli a ktoré vám nijak nepomohli, môžete byť spokojní. Taktiež, na pochopenie toho, aké návykové sú počítačové hry, nie je treba žiadne rozsiahle vedecké štúdie. Pokiaľ ste žiadnu z novších hier nehrali, spýtajte sa na túto tému hociktorého tínedžera. Skúsenosti s tým, aké to je, keď človek jednoducho musí zapnúť hru, majú mnohí.

Nezáujem o problém

Je zarážajúce, že závislosti od počítačových hier, či závislosti od informácií vo všeobecnosti sa venuje oveľa menej pozornosti ako napríklad fajčeniu či alkoholizmu. Pritom je viacero dôvodov, prečo si možno oprávnene myslieť, že táto závislosť je nebezpečnejšia. V prvom rade, jej nebezpečenstvo vyplýva z nedostatočného uvedomenia si problému. To je sčasti spôsobené tým, že ide o celkom nový fenomén, ktorého dôsledky sa začínajú prejavovať až teraz, a čo prinesie budúcnosť, sa s určitosťou povedať nedá. Z toho dôvodu len málo odborníkov, psychológov či ľudí pracujúcich s mládežou na tento problém upozorňuje. V prípade alkoholu je minimálne v niektorých častiach spoločnosti (napríklad medzi kresťanmi) silný tlak na rodičov, aby vychovávali svojich potomkov k striedmosti. Neprípustnosť drog je našťastie zatiaľ viac-menej celospoločenským konsenzom, a o škodlivosti fajčenia sa tiež organizuje mnoho kampaní. So závislosťou na počítači či iných podobných technológiách je to však úplne inak – spoločnosť alebo náuka, ktorá by na tento problém dostatočne poukazovala, prakticky neexistuje. Aj preto ide o neduh rozšírený v rôznych podobách naprieč celou populáciou nezávisle od zázemia, sociálneho statusu, alebo vzdelania.

Ako vystúpiť z bludného kruhu

V záujme každého človeka by malo byť zbaviť sa zbytočnej závislosti, hoci aj v malom merítku. Jednak preto, že tým získa čas na iné, užitočnejšie aktivity, ale aj pre prvé prikázanie, ktoré hovorí “Nebudeš mať iných bohov okrem mňa.” Zaujímavou vlastnosťou média, akým je počítač, je, že hoci človek prestane s určitou aktivitou (napríklad hrou), jeho pozornosť sa po krátkom čase upriami inde (napr. na sociálnu sieť). Je preto nevyhnutné uvedomiť si, že počítač je určený preodvšetkým na prácu, prípadne získavanie užitočných informácií, (zdôrazniť treba slovo užitočných) a podľa toho sa zariadiť. 

Igor Kossaczký
Foto: Flickr.com

Odporúčame

ZAHRANIČIE: Zápisky zo Sýrie

ZAHRANIČIE: Zápisky zo Sýrie

syria4.jpg O konflikte v Sýrií sa už úplne otvorene hovorí ako o občianskej vojne. O tom, aké útrapy táto situácia prináša bežným Sýrčanom, ale aj o nádeji na zvrhnutie režimu píše na svoj blog obyvateľ obliehanej štvrte mesta Homs pod psedonymom Rafeeq. Obyvatelia, k...

REPORTÁŽ: Aj Rumuni majú "múzeum komunizmu"

REPORTÁŽ: Aj Rumuni majú "múzeum komunizmu"

romania1-mala.jpg Hneď za hranicami s Maďarskom obraz žobrajúcich rómskych detí a štekajúcich psov. Konské záprahy, úseky ciest plné jám, Rómovia predávajúci čučoriedky a dubáky v okolí Karpát a poľnohospodári, ponúkajúci pred bránami svojich domov zemiaky, cesnak, či...

Apoštol Milána a Katedra neveriacich

Apoštol Milána a Katedra neveriacich

milan-mala2.jpg V piatok zomrel veľký človek. Jezuita. Biblista. Kardinál. Mysliteľ. Apoštol veriacich aj neveriacich. Carlo Maria Martini. Narodil sa v roku 1927 v Turíne. Bol rešpektovaným učencom v oblasti nového zákona. Angažoval sa v autentickom, čestnom a slobod...