ZAHRANIČIE: Zápisky zo Sýrie

O konflikte v Sýrií sa už úplne otvorene hovorí ako o občianskej vojne. O tom, aké útrapy táto situácia prináša bežným Sýrčanom, ale aj o nádeji na zvrhnutie režimu píše na svoj blog obyvateľ obliehanej štvrte mesta Homs pod psedonymom Rafeeq.

Obyvatelia, ktorí ešte ostávajú v obliehaných štvrtiach držaných rebelmi, sa zubúdzajú na hluk samopalov. Streľba sa niekedy ozýva celý deň takmer nepretržite. Telefónne spojenie je veľmi slabé, často úplne zaniká. Problematický je tiež prístup k vode, ktorá niekedy viac dní vôbec netečie, podobné je to s elektrinou. Obyvatelia sú nútení hľadať vodu mimo svojich domov.

"Nikdy by som si nevedel predstaviť, že vniknem bez dovolenia do cudzieho domu. (...) V obliehaných štvrtiach Homsu sa vlámavame do domov, aby sme využili zvyšok vody, ktorý sa nachádza v cisternách," píše Rafeeq. Bohužiaľ, cisterny ktoré sa nachádzajú na strechách domov, sú od striel často zničené. Cesta, ktorá spájala Rafeeqove bydlisko s jeho rodinou, je uzavretá armádou. Uniknúť nie je možné.

Ľudia ako Rafeeq sa snažia aj v tejto hrozivej situácií nielen prežiť, ale aj pomáhať si navzájom. Rafeeq robí ako dobrovoľník v jednej z improvizovaných nemocníc. Ranení ležia nielen na posteliach, ale aj na zemi. Operujúci chirurg sa obáva infekcie, sterilné prostredie je v týchto podmienkach nedosiahnuteľným výdobytkom. Okrem pomoci v nemocnici robí Rafeeq prácu novinára:

"Predtým som nikdy nepoužíval foťák. (...) Teraz, počas revolúcie nosíme foťáky , aby sme zaznamenali pre svet , čo sa deje v našej krajine, ukázali ako sú nevinní ľudia trestaní, zatiaľčo sa zločinci tešia slobode." Ľudia sa však fotoaparátov a kamier veľmi obávajú. Vládne zložky majú totiž špeciálne tímy, ktoré moniturujú internet, aby identifikovali a zatkli občanov, ktorí sa objavia na fotografiách z protestov. Amatérski novinári a fotografi sa preto rýchlo naučili, ako fotiť protesty z uhla, pri ktorom nevidno tváre účastníkov.

"Rebeli nie sú anjeli," píše Rafeeq na jednom z blogov. On aj jeho priatelia pochádzajú z univerzitného prostredia a ozbrojený odpor bol pre nich spočiatku neprípustný. Tento postoj sa však rýchlo zmenil po tom, ako Assad neváhal použiť proti protestujúcim tanky a armádu. Väčšina protestujúcich však nemala poňatia , ako sa vedie boj v mestských uliciach. Niet divu, že medzi prvými, čo zobrali do ruky zbrane, boli tí, ktorí s nimi mali skúsenosti, teda rôzni kriminálnici.

"Nemohli sme povedať týmto ľuďom s otáznou minulosťou, aby nás nechránili pred Assadovými jednotkami. Potrebovali sme ich skúsenosti a odvahu," vysvetľuje Rafeeq. Hoci od začiatku konfliktu sa pomer kriminálnikov vo FSA (Free Syrian Army - organizácia zastrešujúca rebelov) výrazne znížil, jednať s niektorými je stále obtiažne. Aj preto vládne v radoch rebelov často napätie a nervozita.

Násilie vládnych jednotiek si podľa vierovyznania nevyberá. Bustan Al Diwan je starobylá štvrť Homsu obývaná prevažne kresťanmi. Na začiatku občianskej vojny mnohí očakávali, že vďaka tomuto bude uchránená od ostreľovania vládnymi jednotkami. Assad sa totiž snažil prezentovať protesty ako iniciatívu militantných islamistov a seba ako ochrancu menšín. Len pár mesiacov po začatí protestov sa však stala terčom mínometov a rakiet Assadovej armády. O tom, že zástancovia režimu sa stávajú už aj medzi kresťanmi výnimkou, píše aj britský Economist. Budúcnosti v pomeroch, aké vládnu na Blízkom východe, sa síce obávajú, násilie režimu však už zrejme prekročilo všetky hranice.

Aj napriek hroznej situácií, v ktorej sa Sýria nachádza, z Rafeequovho blogu cítiť iskru nádeje. Situáciu, pri ktorej vybuchol granát len pár metrov od neho, komentuje slovami: “Veríme, že Božia moc nás ochraňuje. Toto bolo zrejme ďalšie znamenie od Boha, že mám zmeniť svoje chyby, a budovať lepší vzťah k ľuďom okolo seba.” Na inom mieste zase píše o priateľoch, s ktorými zdieľa ťažké rozpoloženie: “Najkrajšou vecou na účastníkoch Sýrskej revolúcie je, že hoci pochádzajú z rôznych pomerov, všetci zdieľajú jeden cieľ: Nahradiť Assadov režim demokraciou.”

Igor Kossaczký

Viac fotografií na tiny.cc/syriafreedom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo