Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. október 2017

Päť vecí, ktoré nás Harvey Weinstein učí o Hollywoode

Najnovší škandál ukazuje, že reformu treba urobiť od základov.
Päť vecí, ktoré nás Harvey Weinstein učí o Hollywoode

Na archívnej snímke z 2. marca 2014 americký filmový producent Harvey Weinstein prichádza na odovzdávanie Oscarov v Los Angeles. Foto: TASR/AP

Harvey Weinstein je tlstý, hrubý, sexuálne závislý darebák. No mocný darebák. Aspoň do uplynulých týždňov takým bol.

Weinstein je spoluzakladateľom produkčných a distribučných spoločností Miramax a Weinstein Company. Podieľal sa na viac ako 300 nomináciách na Oscara a na každoročnom udeľovaní cien Akadémie sa po Spielbergovi a Bohu ďakuje najviac práve jemu. Je to ten druh chlapíka, ktorý vašu kariéru môže vystreliť strmo nahor – alebo vás úplne zrušiť. Svoju moc využíval na to, aby nútil mladé ženy do vzťahu typu „ochrana s benefitmi“.

Až to prasklo.

Najprv sa 5. októbra v New York Times objavili tvrdenia, že 30 rokov obťažoval ženy v Hollywoode. Uzavrel dohody s aspoň ôsmimi ženami, všetky s prísne tajnými dodatkami. New Yorker o dva dni zverejnil ďalšie odhalenie. Trinásť žien potvrdilo, že ich obťažoval alebo napadol, medzi nimi tri povedali, že ich znásilnil. Ďalšie odhalenia ešte nepochybne prídu.

Aké ponaučenie si treba vziať z toho, že sexuálny predátor bol jedným z najmocnejších slávnych mužov Hollywoodu, jedným z jeho najobdivovanejších producentov, mužom, ktorému sa dvorila smotánka aj politici – bez toho, aby bol za ten čas verejne odsúdený?

1. Hollywoodska spravodlivosť je rýchla a efektívna. Predminulý štvrtok bol Harvey Weinstein mocný a slávny. Minulú stredu sa stal úbohým a odvrhnutým. Vyhodili ho zo spoločnosti, ktorú spoluzakladal, jeho spoločnosť si mení svoj názov, jeho manželka oznámila, že sa s ním rozvedie, opustil ho právnik, takmer všetci jeho priatelia o ňom na twitteri napísali škaredé veci. Harvey Weinstein sa v priebehu jediného týždňa stal neexistujúcim človekom. Spravodlivosti bolo učinené zadosť.

Naozaj šokujúce je to, že Hollywood celé tie roky odspodu až nahor mlčal ako hrob. Nemal by štát Kalifornia trvať na hlbokom a rozsiahlom vyšetrovaní tohto skorumpovaného priemyslu? Zdieľať

2. Hollywood sa pohybuje ako stádo. Predminulý utorok sa s Harveym Weinsteinom priatelil každý. Dnes si z neho všetci robia boxovací vak. Davy v Číne, ktoré sa počas kultúrnej revolúcie ponáhľali odsudzovať Maových nepriateľov, by sa tu mohli chodiť učiť skupinovému mysleniu.

3. Hollywood je pripravený mocne a jednotne odsúdiť nespravodlivosť – vždy, keď je to bezpečné. Ako keď Ewan McGregor napísal na twitteri: „Je načase, že sa to objavilo... Roky som počúval klebety, ale toto je hrozné. Maj sa, tyran!“ Prečo to trvalo tak dlho? Kde sú hollywoodski hrdinskí informátori (whistleblowers)? Nie že by nemali vzory. Nikto nevidel film o Erin Brockovichovej? Prepánakráľa, veď vyhral Oscara.

Inzercia

4. Hollywood skutočne verí v superzloduchov Marvelovho sveta. Loki-Harvey je zlo. Zbavte sa Lokiho a s Thorom bude všetko OK. Marvelove postavy nekladú veľa otázok o štrukturálnej nespravodlivosti. Ale toto je nesprávne. Weinsteinovo poslušné pasáctvo treba vyšetriť. Ako môže systém takto fungovať?

5. Hollywood vytvoril firemnú tyraniu. Despoti a ich podriadení tvoria a ničia kariéry za vlády strachu. Správy o Weinsteinovom škandále z týchto týždňov pripomínajú film Veľký útek, v ktorom väzni zhadzujú svoje pomyselné okovy, búrajú steny a utekajú na slobodu. Akoby dreli v nejakom klaustrofóbnom väzení ukrytom pred svetlom demokracie a fungujúcom podľa vlastných pravidiel.

Hillary Clintonová, ktorá pre svoju kampaň zbierala Weinsteinove dary, vyhlásila: „Z odhalení o Harveym Weinsteinovi som šokovaná a zúfalá.“ Je to ako keď kapitán Louis Renault vo filme Casablanca kričí: „Som šokovaný – šokovaný – keď vidím, že sa tu hazarduje!“ (A plní si pritom vrecká výhrami.)

Tieto správy sa možno zdajú šokujúce. No väčším šokom je, že Hollywood celé tie roky odspodu až nahor mlčal ako hrob. Nemal by štát Kalifornia trvať na hlbokom a rozsiahlom vyšetrovaní tohto skorumpovaného priemyslu?

Michael Cook
Autor je šéfredaktor austrálskeho magazínu Mercatornet.

Pôvodný text: 5 lessons Harvey Weinstein can teach us about Hollywood. Uverejnené so súhlasom Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Odporúčame