Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. september 2017

Nahota na stanici v Topoľčanoch nebola podľa polície ani priestupkom

To, že sa prípad z topoľčianskeho podchodu skončil bez trestnoprávnej dohry, ešte neznamená, že máme podobné správanie schvaľovať.

Nahota na stanici v Topoľčanoch nebola podľa polície ani priestupkom

Foto: Článok miestnych novín o vystúpení Praktiky lásky

Dve zahraničné umelkyne, ktoré sa vyzliekli donaha v podchode autobusovej stanice v Topoľčanoch, nespáchali prečin výtržníctva ani priestupok proti verejnému poriadku. Taký je záver polície, ktorá v prípade viedla trestné stíhanie pre podozrenie z výtržníctva. 

Článok miestnych novín o vystúpení predstavenia Praktiky lásky (mytopolcany.sme.sk)

Prípad komentoval Postoj začiatkom augusta, keď viaceré médiá obhajovali nahotu dvojice žien na verejnosti ako umenie. 

O policajnom rozhodnutí, že nešlo o trestný čin, informoval ako prvý portál Aktuality.sk. Postoj sa polície ešte spýtal na to, či nepostúpila prípad na konanie o priestupkoch. 

„Poverený policajt práve v týchto dňoch rozhodol o zastavení trestného stíhania z dôvodu, že skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková. Bližšie odôvodnenie verdiktu neposkytla. 

Rozhodnutie topoľčianskych policajtov je momentálne v rukách prokurátora.

Inzercia

V polovici júla sa v podchode pod autobusovou stanicou v Topoľčanoch odohralo kultúrne podujatie Praktiky lásky, v ktorom vystupovali umelkyne Bar Altaras z Izraela a Roni Katz z Nemecka. V jednej časti vystúpenia sa vyzliekli úplne donaha, pričom časť podchodu venovaná kultúrnym akciám je voľne prístupná obyvateľom vrátane detí. 

Po tom, čo inkriminovanú scénu zaznamenali mestské kamery, z mesta vyzvali organizátorku, aby sa ženy ihneď obliekli, načo sa predstavenie stoplo. 

Šéfredaktor miestnych novín MY Topoľčany Ondrej Šomodi napísal o podujatí kritický článok, v ktorom upozornil na kontroverznosť vystúpenia a zverejnil fotografiu, ktorá dokazuje, že pri nahých ženách sa voľne pohybovali deti. 

Polícia začala následne prípad preverovať pre podozrenie z trestného činu výtržníctva. Nahota na verejnosti môže byť v niektorých prípadoch posudzovaná ako priestupok proti verejnému poriadku, pre vzbudenie verejného pohoršenia. Podmienkou je, že sa voči takémuto správaniu ohradia aspoň tri osoby, ktorých dané konanie pohorší. 

Záverom len malú poznámku. To, že sa prípad z topoľčianskeho podchodu skončil bez trestnoprávnej dohry, ešte neznamená, že máme podobné správanie schvaľovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.