Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. júl 2017

Majster Európy Ján Volko: Modlitby ľudí mi pomohli viac ako fandenie

Atletike sa venuje iba štyri roky a jeho trénerka je bývalou letuškou. Ján Volko prekonáva slovenské rekordy a zbiera jednu medailu za druhou.
Majster Európy Ján Volko: Modlitby ľudí mi pomohli viac ako fandenie

Slovenský šprintér Ján Volko s medailami počas tlačovej konferencie v Bratislave po návrate z ME do 23 rokov. Vpravo jeho trénerka Naďa Bendová. (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

Nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne vybavenie, iba tretry a rýchle nohy. Beh na sto či dvesto metrov je navyše divácky veľmi atraktívny – všetko podstatné sa odohrá v priebehu desiatich, resp. dvadsiatich sekúnd.

Slovensku však dlhé roky kvalitný šprintér chýbal. Väčšina fanúšikov preto sledovala počas majstrovstiev sveta či olympijských hier iba finále, dôvodom bol zväčša Jamajčan Usain Bolt. Je rekordérom, šoumenom, najväčšou hviezdou atletiky.

A hoci jeho behy bývajú fenomenálne, Slovákom pri nich chýba adrenalín. Aj súboje medzi Nemcom Marcelom Kittelom a Austrálčanom Michaelom Matthewsom sú v cyklistike vzrušujúce, pre ľudí na Slovensku nie však natoľko, ako keď o víťazstvo bojuje Peter Sagan.

Prečítajte si rozhovor s Jánom Volkom: 
Usain Bolt nie je môj idol Zdieľať

Bolta ale u nás môže nahradiť niekto iný. Dvadsaťročný Ján Volko získal v marci striebro v behu na 60 metrov na halových majstrovstvách Európy v Srbsku, počas uplynulého víkendu pridal ďalšie dva cenné kovy – na ME atlétov do 23 rokov v Poľsku získal na stovke striebro a na dvojstovke zlato. Zároveň si vybojoval aj účasť na seniorských majstrovstvách sveta v Anglicku.

Finále na 100 metrov na ME atlétov do 23 rokov v Poľsku. 

Medaila? Základ je finále

„Výzvou teraz budú majstrovstvá Európy do 23 rokov, čo je hlavný cieľ sezóny. Mohlo by prísť dobré umiestnenie. Budem to však brať od podlahy, nie tak, že idem do finále po medailu,“ uviedol Volko pre Postoj pred troma mesiacmi tesne po ME v srbskom Belehrade.

Jeho striebro bolo vtedy veľkým prekvapením. Na nedávnom šampionáte v poľskej Bydgoszci však patril v behu na sto i dvesto metrov k najväčším favoritom na zisk medaily. Predurčovali ho k tomu jeho časy v porovnaní s časmi jeho konkurentov. 

Volko sa ocitol v doteraz nepoznanej situácii. Zatiaľ čo pred marcovými seniorskými ME ho široká verejnosť nepoznala, na európsky šampionát mladých atlétov šiel s vedomím, že je pod tlakom fanúšikov či médií. Zlato, striebro alebo bronz – to boli očakávania všetkých.

Na poslednej tlačovej konferencii pred odchodom do Poľska ale prízvukoval, že jeho základným cieľom nie sú medaily, ale účasť v oboch finále. „Chcem ísť na ME s pokorou a skromnosťou,“ uviedol na brífingu s novinármi.

Súperov vďaka viere nepodcení

Volko v Bydgoszci dokázal, že jeho úspech z Belehradu nebol náhodný. Najprv získal na stovke striebro, neskôr pridal na dvojstovke titul majstra Európy. V oboch disciplínach navyše prekonal slovenské rekordy (10,18 s/20,33 s), pričom v behu na 200 metrov pokoril aj rekord šampionátu a splnil limit pre účasť na seniorských majstrovstvách sveta.

Inzercia

Prihliadnuť pritom treba aj na fakt, že počas troch dní absolvoval šesť behov (v oboch disciplínach absolvoval povinne okrem finálového behu aj semifinále a rozbehy).

„Pomohla mi podpora všetkých, ktorí mi fandili. Veľa ľudí sa za mňa aj modlilo a to je ešte väčšia pomoc,“ uviedol po návrate na Slovensko. Volko sa netají tým, že je veriaci, práve naopak. Keď ho pred finálovými behmi snímali kamery, prežehnával sa.

Mladý šprintér priznal, že viera mu pomáha aj pri súťažiach. „Môj fyzický výkon neovplyvní, ale dôležitá je psychika. A tu zohráva svoje miesto. Z viery totiž vyplýva pokora a tá mi môže pomôcť v tom, že súperov nepodcením. Nerobím zo seba niečo, čím nie som,“ vysvetľoval v rozhovore pre Postoj.

Volkovo zlaté finále dvojstovky na ME atlétov do 23 rokov v Poľsku. 

Vrchol kariéry mu nabúral plány

Veľkú zásluhu na Volkovom úspechu má aj jeho trénerka Naďa Bendová. Obaja sú pritom napriek dosiahnutým úspechom nováčikmi. Volko sa atletickým tréningom venuje systematicky iba necelé štyri roky, predtým hrával futbal. Bendová je bývalou letuškou.

„Poznám Jankove kondičné schopnosti. Ešte stále nedosiahol svoje hranice,“ priznala Bendová o svojom zverencovi pre agentúru SITA. Obaja spolu zvyknú chodiť do kostola. „Nechcem si za to pripisovať neviemaké zásluhy, ale trochu som jej k viere pomohol,“ priznal Volko.

Rodáka z Bratislavy čakajú už budúci mesiac dve veľké podujatia. Najprv sa predstaví na majstrovstvách sveta (4.-13. august) v Londýne, na konci augusta absolvuje svetovú univerziádu v Taiwane. Práve na ňu sa spočiatku sústredil. 

„Limit na MS mi nabúral tréningové plány. Chcel som sa ešte sústrediť na univerziádu, teraz musím pridať Londýn. Bude to skôr za odmenu,“ vravel o svetovom šampionáte, ktorý bude doterajším vrcholom jeho kariéry.

Odporúčame