Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. júl 2017

Cudzinci bojujúci za Islamský štát sú horší ako Arabi

Rozhovor s mužom, ktorý je plný nádeje na jednom z beznádejnejších miest na svete.
Cudzinci bojujúci za Islamský štát sú horší ako Arabi
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovor s mužom, ktorý je plný nádeje na jednom z beznádejnejších miest na svete.

Sindžársky masaker sa odohral pred tromi rokmi, v auguste 2014. Celý svet sa vtedy dozvedel, kto sú jezídi, čomu veria a ako ich Islamský štát chce vyvraždiť. Desaťtisíce jezídov ušli pred ISIS do hôr, kde trpeli smädom a hladom, nakoniec sa väčšine z asi 50 000 jezídov podarilo dostať do bezpečia.

Jezídom pomáha aj Slovenská katolícka charita. Na jej pozvanie navštívil Bratislavu Khairi Aldakhi, asi 40-ročný muž, ktorý je švagrom generála Kasema Schascha v oblasti Šingál na severe Iraku, kde žijú jezídi. Keď som sa pýtal tlmočníčky na jeho hodnosť, povedala mi, že žiadnu nemá. Ako vojak ani nevyzerá. Mal mäkký až jemný pohľad, vystupoval pokojne, nemyslel ako vojak.

Bolo mi povedané, že pán Aldakhi bol zajatý Islamským štátom, ale že sa na to nemám pýtať, že o tom odmieta hovoriť. Nakoniec o tom počas rozhovoru začal hovoriť sám, po jeho slovách zostalo v miestnosti dlhé ticho.

 

Priblížte nám, čo je to Sindžársky masaker, čo sa presne stalo v lete pred tromi rokmi.

2. augusta 2014 sa začala vojna v obci Gilzeri, trvala až do ranných hodín. Až do 3. 8. Islamský štát postupoval a zaberal stále ďalšie územie Šingálu (oblasť na severe Iraku, pozn. red.). Potom prišli na pomoc iracké lietadlá, nemohli nám však pomôcť, bojovníci Islamského štátu boli pomiešaní s civilným obyvateľstvom, letectvo nebolo schopné zamerať ich ciele, preto sa vrátili.

Priamy útok na mesto prebehol okolo tretej-štvrtej hodiny v noci, Islamský štát nemal zľutovanie s nikým, ani so ženami, deťmi, starými ľuďmi. Mnoho žien a detí zatkli a zobrali do otroctva, mnoho zabili. Presné čísla nie sú známe, odhadujeme, že asi päťtisíc žien a detí bolo zajatých. Ľudia začali utekať do hôr za mestom. Utekali tak, ako boli, keď sa v noci prebudili. Všetko nechali na mieste, nič si nebrali. Veľkým problémom boli teploty, cez deň v lete tu býva aj okolo 50 stupňov Celzia. Bez vody, stravy umierali deti, starší ľudia, všetci, čo nevládali.

Videli ste to na vlastné oči?

Videl.

Ak je možné, opíšte to.

Videl som niektorých svojich známych, ako ich chytili, postavili k stene a postrieľali. Videl som mnoho vrážd. Neskôr, keď sme proti nim bojovali, sme od nich dostávali videá, ako našim ľuďom podrezávajú hrdlá, ako ich zabíjajú, zaživa upaľujú, znásilňujú naše ženy. Videl som ich krutosť vo vojne, keď bojujú. Videl som toho veľa.

Keď prišiel 3. augusta Islamský štát, vypukol chaos, Islamský štát bol zrazu všade, ľudia utekali. Ja som bol povolaný do služby. Dostal som rozkaz, musel som okamžite odísť. Išli sme v dvoch autách, jedno bolo vojenské, jedno civilné. Išli sme do hôr, prišli sme do dediny Sunune, pokazilo sa nám auto. Islamský štát už obsadil aj túto obec. Odišli sme vojenským autom, keď sme sa chceli dostať do ďalšej obce, kam sme viezli zbrane, dobehli nás autá Islamského štátu. Zastavili nás, zobrali nám zbrane a zatkli nás.

Ako dlho ste boli v zajatí?

Jeden deň.

Čo sa stalo?

Prišiel nejaký muž, hovoril arabsky, mal prízvuk zo Saudskej Arábie. Zobrali nás na jedno miesto, chceli nás zabiť. (Dlhé ticho.)

Khairi Aldakhi odvrátil pohľad, tlmočníčka z kurdčiny po chvíli ticha povie, že viac o tom nechce hovoriť.

Ako sa správajú bojovníci ISIS: ako vojaci, ktorí poslúchajú rozkaz, alebo ako nenávistní fanatici?

Nekonali v afekte, tí ľudia veria Koránu, veria, že ak nás zabijú, pôjdu do neba. Ťažko sa to počúva, ale problémom nie je ISIS, problémom je Korán. Bojovníci ISIS konajú presne podľa Koránu. Oni vedeli, čo robia.

V radoch ISIS je mnoho miestnych Arabov, ale aj mnoho bojovníkov z cudziny, ktorí prišli z Európy, Ruska alebo Ameriky. Vnímali ste rozdiel, prejavujú sa cudzinci v radoch ISIS inak ako miestni?

Videl som bojovníkov z Francúzska, Ameriky, Austrálie, z rôznych častí sveta, samozrejme aj zo Saudskej Arábie, Pakistanu, Afganistanu, Sýrie. Videli sme ich pasy, keď sme ich porazili. Pre nás bolo najhoršie, ako sa na stranu ISIS pridali aj miestni ľudia, naši bývalí susedia. Ale cudzinci boli v boji ešte horší ako Arabi.

Najťažšia otázka sa týka detí, násilie voči nim sa vymyká predstavivosti. Ako ISIS pristupoval k deťom? Vraždil ich rovnako systematicky ako dospelých civilistov?

Nerozlišovali, či ide o deti alebo dospelých. Ale keď išlo o deti, v prvom rade sa ich snažili zajať a zobrať na svoju stranu, pretože ich bolo málo a potrebovali ich.

Na čo?

Na boj, do armády.  Deti sa cvičia ľahko. Chceli ich zajať a poštvať proti nám. Ak niektoré deti odmietali, zabili ich. Ale mnoho detí bolo vycvičených a zabíja dnes našich ľudí.

Strašná predstava. Viete odhadnúť, koľko detí je na strane ISIS?

Tisíce. Myslíme si, že asi dvetisíc mužov a chlapcov je v zajatí ISIS, nevieme, koľko z nich je mŕtvych, koľko žije a koľko bojuje. Pokiaľ ide o ženy, dnes je v zajatí ISIS ešte asi tritisíc dievčat.

Podarilo sa vám niekedy zajať jezídske dieťa, ktoré bojovalo za ISIS?

Osobne som sa s tým nestretol, ale jeden môj známy mi hovoril príbeh sedemročného chlapca, ktorý bol v zajatí a poslali ho ako samovražedného atentátnika do obce, aby sa tam odpálil. Prišiel tam, bola to práve jeho rodná dedina. Ten chlapec mal úplne vymytý mozog, chcel ísť čím skôr do neba, odpáliť sa s výbušninami. Tesne predtým, ako sa odpálil, videl svojho staršieho brata. Stretli sa im pohľady. (Ticho.)  Ale už bolo neskoro. Bolo veľa mŕtvych a zranených.

Viete si predstaviť, že keď raz bude ISIS porazený, čo bude s týmito deťmi?

Urobíme všetko preto, aby sme ich zachránili. Dôležité je čím skôr poraziť Islamský štát. Pre naše deti, aby sa opäť stali normálne, urobíme všetko.

Islamský štát momentálne prehráva, boje sú ťažké, ale ISIS postupne stráca pozície. Čomu zo svojej perspektívy budete čeliť, keď bude ISIS porazený úplne?

Keď Islamský štát prehrá, chceme, aby vznikol Kurdistan, aby sme sa oddelili od Iraku a mali svoj vlastný štát. Veríme, že v Kurdistan dokáže zabezpečiť pre jezídov priaznivejšie podmienky ako Irak. To, čo sa stalo, nevymažeme, ale chceme, aby naše deti žili lepšie.

Kurdistan je ťažká téma. Lepšie ako ktokoľvek iný viete, že veľmoci a veľké štáty sa voči Kurdom nesprávajú férovo. Napriek tomu veľmociam veríte?

Inzercia

Ktorým?

Amerike aj Rusku.

Nejde o to, či im veríme. Nič iné nám neostáva. Amerika je silná veľmoc, ktorá nám pomáhala. Aj keď vieme, čo všetko iné robila, čo sa dialo za oponou. V oblasti Šingálu je dnes osemtisíc pešmergov, dali nám zbrane, vieme bojovať. My ale nechceme navždy bojovať, chceme normálne žiť v mieri.

Pravdepodobnosť, že vznikne Kurdistan, je, žiaľ, malá. Čo potom?

My už dnes máme svojho prezidenta, fungujeme, ako keby sme svoj štát mali. Kým bude náš prezident Masúd Barzání nažive, Kurdistan žije.

Viete si predstaviť, že Turci sa s tým zmieria?

To je, samozrejme, problém, Turci robia všetko preto, aby vznik Kurdistanu prekazili. Podobne Irán. Na našom území je veľa ropy, veríme preto, že máme predpoklady, aby štát mohol vzniknúť. Pred príchodom Islamského štátu sa nám začalo dariť, ľudia chodili do práce, veľa sa stavalo, budovalo, vznikali nákupné centrá, náš prezident povedal, že chceme byť ako Dubaj. Potom ale prišiel Islamský štát a veľa sa zničilo. Veríme ale, že sa to môže vrátiť.

Mnoho jezídov ušlo pred ISIS do cudziny ako utečenci.  Majú takú silnú identitu, že sa vrátia po vojne domov?

Áno, samozrejme. Práve dnes som hovoril s jedným mojím známym, ktorý momentálne žije v Nemecku. Nemcom je za pomoc veľmi vďačný, ale aj mne dnes povedal, že keď bude Islamský štát porazený, že sa chce hneď vrátiť domov.

Ale ak sa vráti, stretne tam susedov, ktorí proti jezídom bojovali, ktorí ho vyhnali. Bude vedieť s nimi žiť?

Títo ľudia tam už nie sú. Alebo nebudú. Všetci Arabi po porážke Islamského štátu musia opustiť oblasť Šingálu. Už tu nebudú môcť žiť.

Dôjde k úplnému etnickému vyčisteniu oblasti?

Áno. Všetci miestni moslimovia a Arabi sa pridali na stranu Islamského štátu, preto musia odísť.

Videli sme, ako sa po páde Saddáma Husajna začali okamžite konflikty medzi jednotlivými náboženskými komunitami v Iraku. Čo robil Saddám Husajn, že takýmto problémom dokázal predchádzať?

Husajn bol diktátor, všetko kontroloval on alebo jeho ľudia. Pre nás, ale aj miestnych kresťanov to však nebol veľký rozdiel, museli sme sa podvoliť, museli sme chodiť do arabských škôl, museli sme prijať islam, nemohli sme hovoriť kurdsky.

Cítili ste aj vtedy nenávisť medzi Arabmi a Kurdmi či jezídmi?

Museli sme poslúchať, platiť dane, ale takéto konflikty neboli. Hovorilo sa, že Husajn mal plán, aby zo šingalských hôr boli odpálené rakety na Izrael. Aj vtedy to bolo ťažké, ale nie také ako po príchode Islamského štátu.

Bolo možné, aby sa nejaký jezída stal policajtom, učiteľom alebo vojakom v Iraku počas Saddáma Husajna?

Nie, to nebolo možné. Mohli sme ísť iba bojovať do vojny proti Iránu. Keď sa táto vojna skončila, Husajn opäť zaútočil na jednu našu dedinu. Nemali sme pokoj. Okrem toho nesmieme zabudnúť na rôzne formy ponižovania. Husajn si po celej krajine vyberal mladé dievčatá, ktoré k nemu chodili na jednu noc. Stalo sa, že si vybral ženu, ktorá mala mať v ten deň svadbu. Musela ísť. A jej ženích si ju potom nezobral za manželku.

Vráťme sa k Islamskému štátu. Prečo sa podľa vás presadil a existuje tak dlho?

Pretože za ním stojí Katar, Saudská Arábia a svojím spôsobom aj Amerika. ISIS má lepšie zbrane, omnoho lepšie ako máme my, má ich vďaka Američanom, ktorí vyzbrojili Iračanov, a keď v Iraku vznikla občianska vojna, tieto zbrane skončili v rukách ISIS. Keby bola Amerika chcela hneď na začiatku, za hodinu by bolo po celom Islamskom štáte. Ale to sa nestalo, Islamský štát rástol, správal sa ako štát. Potom Amerika povedala, že do troch rokov pomôže Kurdom ISIS poraziť. Sú to práve tri roky, Islamský štát pomaly končí.

Je to paradox, Ameriku kritizujete, ale súčasne platí, že irackí Kurdi nemali lepšieho spojenca ako USA.

Áno, Amerika nám veľmi pomohla, jej letectvo zastavilo ISIS, aby za nami nešli do hôr, lietadlá nám zhadzovali vodu, dali nám zbrane. Veľmi nám pomohli.

Problémom Západu je isté pokrytectvo. Chce vám pomôcť, ale zároveň sú spojencami USA v regióne krajiny ako Saudská Arábia a Turecko vaši nepriatelia. Čo si o tom myslíte?

Islamský štát mal podporu aj z Turecka. Bojovníci, ktorí prichádzali do jeho radov, prichádzali často cez Turecko. Vnímame aj problém so Saudskou Arábiou, Saudi a Katar dodávali peniaze, navyše prebieha veľký konflikt medzi sunitmi a šíitmi. Je to veľmi zložité. Kvôli politike aj kvôli náboženstvu.

Táto otázka sa mi kladie veľmi ťažko. Hovoríte, že vám neostáva nič, než veriť Západu a USA. Ale ako nám môžete veriť, ak spojencami Západu a USA sú Turecko a Saudská Arábia?

To, samozrejme, vnímame, ale vnímame tiež to, že Amerika sa snaží napríklad Turecko krotiť. Američania majú iné normy ako Turci. Američania ich nedokážu donútiť, aby robili niektoré veci, ale dokážu ich aspoň zastaviť, aby niečo nerobili.

Keby nám Amerika nepomohla, nemali by sme ani to, čo máme. Kurdistan by nebol ani v tej podobe, ako funguje dnes. Aj keď nie sme uznaní ako štát, cítime sa, akoby sme ho mali, máme svoje hranice, svojho prezidenta, svoje vojenské jednotky. A my sa riadime podľa pokynov Ameriky. Náš generál Kasem Schascho by s pešmergami dokázal oslobodiť napríklad Teláfar, čo je naše územie, ale Američania nám povedali, že línia sa nemá meniť, že teraz sa oslobodzuje Mosul a pešmergovia majú zostať na svojom mieste. My to rešpektujeme.

Ešte otázka k Západu. Západ má problém s islamským terorizmom na svojom území. Súčasne ale platí, že západní politici sú veľmi opatrní, o islame hovoria veľmi zmierlivo. Ako to vnímate?

Obávam sa, že to pre Západ dopadne zle. My s islamom žijeme dlhé storočia, poznáme ho, vieme, o čo mu ide. Ale už to musí vidieť aj Západ. Nielen kvôli tomu, čo sa deje u nás, ale čo sa odohráva aj v Európe. Na krízu reagujete tak, že moslimov sem nekontrolovane púšťate, je to vaša vlastná chyba.

Myslíte si, že Západ sa cíti byť vo vzťahu k svetu islamu silnejší alebo to robí z nejakej slabosti?

Amerika a Západ je silnejší, o to nejde. Myslím si, že to robíte kvôli rope.

Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.