Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. jún 2017

Britský volebný finiš: Na scéne je opäť Karol Marx

Labouristi vykresľujú konzervatívcov ako sociálnych odľudov, pre konzervatívcov sú Corbynovi labouristi zas nebezpečnými boľševikmi.
Britský volebný finiš: Na scéne je opäť Karol Marx

Zdroj: Flickr

Voľby 8. júna rozhodnú, či na čele vlády bude vláde stáť súčasná konzervatívna premiérka alebo vodca opozičných labouristov. Tento týždeň priniesol zaujímavú debatu, atmosféra medzi konzervatívcami a labouristami sa vyhrocuje. Labouristi vykresľujú konzervatívcov ako sociálnych odľudov, pre konzervatívcov sú Corbynovi labouristi zas nebezpečnými boľševikmi.

Debata lídrov: Vyhral Jeremy, ale nie Corbyn

V pondelok 29. mája sa uskutočnila debata Theresy May a Jeremy Corbyna, lídrov dvoch najsilnejších strán.

Moderátorom diskusie bol ostrieľaný veterán britskej žurnalistiky Jeremy Paxman. Lídri dvoch strán však nedebatovali naraz, ale individuálne, jeden po druhom. Paxman im tak robil „advocatus diaboli“, potom nasledovali otázky od publika.

Moderátor bol tvrdý a pohotový v obidvoch prípadoch. Corbyna „dusil“ kvôli jeho predošlým väzbám na IRA a Hamás aj vo veci jeho kritiky vojny o Falklandy. Premiérku May zas priamo obvinil, že po jej zmene postoja v nepopulárnej politike škrtov v sociálnej oblasti ju v Bruseli počas rokovaní o brexite budú vnímať ako „chvastúňa, ktorý z bojiska zuteká pri prvom výstrele“.

Kto teda vyhral? May, ktorá sa niekedy javí príliš opatrná, robotická a sústredená odriekať naučené frázy, bola prekvapivo dobrá vo svojich odpovediach ľuďom v hľadisku.

Corbyna zasa nikdy nepovažovali za nadaného rečníka, takže príjemne prekvapil, bol uvoľnený a nedal sa vyprovokovať.

Rétorické schopnosti, pohotové rekcie na otázky aj určitá teatrálnosť patria v Británii do politického diškurzu, no v porovnaní s predchádzajúcimi lídrami strán, ako Tony Blair, alebo David Cameron, ktorí boli brilantní rečníci, podali súčasní lídri priemerný výkon.

Víťazom debaty je tak moderátor Jeremy Paxman.

Centrála konzervatívcov: vracia sa Čarodejník z krajiny Oz

Nervozita v centrále vládnych konzervatívcov rastie. Premiérka navrhla nepopulárne škrty v sociálnej oblasti, aby ich po niekoľkých dňoch odvolala. Po názorových kotrmelcoch a nepresvedčivých mediálnych výkonoch sa začal zmenšovať dovtedy gigantický rozdiel medzi vládnou stranou a labouristami.

Jedným z dôvodov môže byť aj nejasné smerovanie volebnej stratégie a riadenie kampane. Rozpory vládnu medzi dvoma hlavnými poradcami premiérky, Fionou Hill (ktorú podľa politického komentátora Dan Hodgesa kvôli jej bojovnosti v centrále konzervatívcov prezývajú „Kim Jong Hill“ podľa severokórejského komunistického lídra) a Nickom Timothym.

Komentátor denníka Daily Mail ďalej píše, že podľa jeho informácií už obnovil „železný stisk“ nad manažovaním kampane a komunikačnou stratégiou známy politický stratég, „Čarodejník z krajiny Oz“, Lynton Crosby, ktorý už pomohol vyhrať voľby Davidovi Cameronovi v roku 2015 a Borisovi Johnsonovi v kampani na starostu prevažne ľavicového Londýna.

Austrálsky politický guru opäť prehodil výhybku, komunikačné posolstvo, na ktoré sa toryovci majú sústrediť posledné dni kampane, je brexit a otázka vodcovstva, kde sa snaží narysovať kontrast populárnej May voči stále nepopulárnemu Corbynovi.

„Počas našej kampane od dverí k dverám bol silný nesúhlas medzi bežnými voličmi s volebným programom (manifestom). Tentokrát sa nám to prepečie, lebo ľudia sa už rozhodli a nakoniec nám dajú hlas. Ale ak túto príležitosť pokazíme, predovšetkým brexit, pomsta ľudí bude strašná,“ povedal Hodgesovi jeden z poslancov Konzervatívnej strany.

Opakuje sa socialistická revolúcia z roku 1917 (zatiaľ len v Britskej knižnici)

Ide o zaujímavú zhodu okolností. Od apríla do konca augusta sa v Britskej knižnici v Londýne nachádza brilantná expozícia artefaktov, dokumentov a mnohých zaujímavých informácií, ktorá mapuje okolnosti, osobnosti a priebeh Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie v Rusku.

Úsilie o vytvorenie lepšej, beztriednej, humánnej a spravodlivejšej spoločnosti v duchu Marxovho manifestu čoskoro nahradil krutý boľševický teror, zatýkanie, kolektivizácie, hladomory a koncentračné tábory.

Lídrom sociálnodemokratickej Labour Party je Jeremy Corbyn, jeden z najľavicovejších lídrov strany od jej prvého výraznejšieho úspechu v roku 1918. Tieňovým ministrom financií (Shadow Chancellor of Exchequer) je zas John McDonnell, ktorý v Dolnej snemovni citoval „Malú červenú knihu“, ktorej autorom je Mao-Tse-Tung, čínsky komunistický diktátor. McDonell sa tiež v nedávnom rozhovore odmietol vyjadriť, či je marxista, ale pripustil, že „je veľa vecí v Marxovom učení, ktorými sa môžeme inšpirovať“.

Najmä vládni konzervatívci sa tak snažia túto skutočnosť využiť a vykresliť lídrov labouristov ako boľševikov, ktorí sú hrozbou pre hospodárstvo i národnú bezpečnosť. Otázne je, či sa táto stratégia osvedčí.

Imidžu Corbyna veľmi nepomohla podpora, ktorú mu vyjadrila Komunistická strana Británie (CPB), ktorá prvýkrát od roku 1918 nenasadí žiadneho vlastného kandidáta, aby mali labouristi väčšie šance uspieť.

Komunisti, ktorí sú dnes marginálnou stranou, sa kedysi snažili preniesť revolúciu aj do Británie, konzervatívci sa dnes tak môžu pohrávať s paralelou medzi Corbynom v roku 2017 a Leninom v roku 1917, čo len umocňuje zaujímavá výstava v Britskej knižnici.

Samozrejme, Corbyn nie je žiaden Lenin.

Pravdou je, že ak by sa stal premiérom, kyvadlo politického diskurzu sa vychýli prudko doľava. Tak či onak, výstavu návštevníkom Londýna vrelo odporúčame, v Britskej knižnici potrvá do 29. augusta.

Inzercia

Odporúčame