Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. máj 2017

Kotleba ako obušok na cirkev

Z Mariana Kotlebu si niektorí urobili novú zámienku na kritiku cirkví. Slovensku to nepomáha, ale škodí.
Kotleba ako obušok na cirkev

Marian Kotleba reaguje na minulotýždňový návrh generálneho prokurátora rozpustiť jeho stranu. Foto - TASR/Andrej Galica

Keď spoločnosť zlyháva a veci nejdú tak, ako by mali, treba urýchlene nájsť zodpovedných. Nikdy to nie sme my, vždy sú to oni. Židia, Brusel, utečenci, Cíger, Kohút...

Keď sa minulý rok do parlamentu dostala Kotlebova partaj, vinník bol jasný takmer na druhý deň. „Dokázali osloviť mnohých konzervatívnych a veriacich občanov. Kde však boli predstavitelia cirkví, keď nedokázali rozpoznať toto zneužitie kresťanských hodnôt na podporu pravicového extrémizmu?“ pýtali sa vo výzve adresovanej predstaviteľom cirkví niektoré osobnosti.

Ako však pred časom poukázali kolegovia Fero Múčka a Jozef Majchrák, „prepojenie Kotlebovho elektorátu s religiózne založenými voličmi bola od začiatku pritiahnutá teória“. Zistenia agentúry Focus z apríla 2017 ukázali, že ĽSNS má spomedzi politických strán jeden z najväčších podielov ateistických a neveriacich voličov a zároveň najmenší podiel hlboko veriacich.

Netreba tiež zabúdať na zákon veľkých čísel. Na Slovensku máme približne 3,5 tisíca kňazov. Ak by sa len jedno percento z nich hlásilo ku Kotlebovi, čo je výrazne menej ako priemer spoločnosti, bolo by to 35 „kotlebistov“, pri troch percentách je to už sto kňazov, no stále by to znamenalo, že jeho popularita v cirkvi je oproti jeho popularite v spoločnosti nepatrične nízka.

Na kritiku celej cirkvi však médiám či intelektuálom stačí dookola poukazovať na prípady ľudí, ktorých dokážete spočítať na prstoch jednej ruky.

Len kritizovať mediálne nepravdy nestačí

Ďalšia pritiahnutá teória hovorí o tom, že cirkev nepoukazuje na škodlivosť fašistickej ideológie a necháva voľnú ruku kňazom, ktorí verejne podporujú kotlebovcov.

Cirkev nebude riešiť kňazov, ktorí podporujú Kotlebu, oznamuje nadpis článku, ktorý pred niekoľkými dňami vyšiel na portáli Aktuality.sk. Pritom v samotnom texte sa nachádzajú slová trnavského arcibiskupa, ktorými minulý rok skritizoval dvoch kňazov podporujúcich Kotlebu.

Podobný rozpor ponúkol v článku Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať denník SME. Po úvodnom konštatovaní, že KBS nehovorí o škodlivosti ideológie Kotlebovej strany, sa v druhej časti článku nachádza citácia z minuloročného vyhlásenia predsedu KBS Stanislava Zvolenského, v ktorom spolu s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igorom Rintelom odsúdili škodlivosť ideológie Kotlebovej strany.      


Aj keď Marian Kotleba hrá na cirkevnú nôtu, jeho názory sú nezlučiteľné s kresťanským učením. Foto – TASR/Branislav Račko

Zostať len pri kritike médií a novinárov bez návrhu konštruktívnych riešení – ako to predviedli niektorí účastníci nedávnej diskusie v televízii Lux – určite nestačí. Cirkev by si z konania médií mala vziať niekoľko ponaučení a vyťažiť zo situácie niečo dobré.

Spolupráca alebo geto?

Po prvé, biskupi a rehoľní predstavení nesmú tolerovať vystupovanie kňazov, ktorí podporujú kotlebovcov alebo zastávajú iné názory protirečiace kresťanskému učeniu. Potrebné je zastaviť ich hneď na začiatku, nie až po tom, čo na tieto prípady poukážu médiá.

Inzercia

Z videí na YouTube a zo statusov na facebooku boli dlhodobo známe napríklad názory redemptoristu Miroslava Čajku. Rehoľní predstavení však rázne zasiahli, až keď médiá upozornili na jeho vystúpenie na mítingu ĽSNS 14. marca 2017 v Banskej Bystrici.   

Prečítajte si aj
Kňaz Ján Duda: Hovorme o Kotlebovi vecne a pokojne Zdieľať

Po druhé, cirkevní komunikátori musia stále viac prenikať do myslenia a fungovania médií. Mediálna logika a mechanizmy sa im môžu javiť ako plytké a tendenčné, no popri úsilí o akúsi pozitívnu transformáciu si musia byť vedomí, že isté mediálne trendy a zákonitosti sú nezvratné. Buď ich cirkev akceptuje, alebo sa môže uzavrieť do mediálneho geta. Lenže myslenie a názory väčšiny ľudí vrátane veriacich neovplyvňujú Katolícke noviny či rádio Lumen, ale internet, najmä sociálne siete, a televízia.

V dobe, keď ľudia vnímajú útržkovito a vizuálne, takže marketéri im cez médiá ponúkajú krátke heslá a rýchle obrazy, nemôže cirkev komunikovať stanoviskami a vyhláseniami zavesenými na svojich internetových stránkach, kde si ich prečíta prinajlepšom pár stovák ľudí.

Ani nemôže na novinárske otázky odpovedať spôsobom, že už sme sa k tomu pred rokom vyjadrili, nájdite si to. Novinári potrebujú vyjadrenie tu a teraz, v rozsahu Ficových hesiel „Gorila je kauza druhej Dzurindovej vlády“ či „migranti predstavujú pre Slovensko bezpečnostné riziko“. (Videá s Richterom či riaditeľom VšZP sa neosvedčili.)       


Vrchný rímsky rabín Riccardo Di Segni víta arcibiskupa Stanislava Zvolenského v rímskej synagóge. Foto – TK KBS/Peter Zimen

Zároveň to neznamená, že novinárom stačí venovať 30 sekúnd pred kamerou či diktafónom. Hovorcovia cirkevných inštitúcií by mali stráviť hodiny a hodiny času na obedoch, kávach a pivách s novinármi, kde im postupne „natlčú“ do hlavy, že tak, ako má svoje zákonitosti politika, biznis či šport, má ich aj cirkev. A že dôrazné napomenutie spojené s výzvou zdržať sa ďalších verejných vystúpení nie je len formálnym pohovorom, ale prvým krokom pri riešení trebárs kotlebovských kňazov. No zároveň, že po neuposlúchnutí má cirkev aj ďalšie sankčné mechanizmy, akými sú suspendácia (zákaz vykonávania kňazskej činnosti) či laicizácia (zbavenie kňazského stavu).

Nepomáhajme nechtiac Kotlebovi

Po tretie, každý veriaci si musí uvedomiť, že je tvárou cirkvi a svet sa naňho pozerá. Úsilie, aby sa v cirkvi neusídľovali protikresťanské názory a postoje, ale aby cirkev ostala verná evanjeliu, musia vynakladať nielen biskupi či kňazi, ale aj laici.

Máš medzi známymi kotlebovcov? Polemizuj s nimi. Správa sa kňaz neprimerane? Upozorni ho najprv sám, potom skupinovo (aj na to by mali slúžiť farské rady), a keď nepomôže ani to, oznám to biskupovi. Potrebujeme svedectvo odvážnych kresťanov, nie zápecníkov.

Cirkev má svoje chyby a treba na ne poukazovať. Má ich dokonca toľko, že je zbytočné, aby si médiá vymýšľali ďalšie. Ak novinárom a rôznym aktivistom naozaj záleží na tom, aby sa v spoločnosti nerozmáhali fašisti, je potrebné spojiť všetky sily a zapojiť aj cirkvi, nie ich ostrakizovať.

Veď komu najviac pomôže, ak médiá budú neustále pripomínať zábery niekoľkých kňazov po boku Kotlebu, no fotografia slovenských cirkevných predstaviteľov s jarmulkami v rímskej synagóge si už miesto nenájde?     

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva