Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. marec 2016

Kňaz Ján Duda: Hovorme o Kotlebovi vecne a pokojne

Spišský kňaz profesor Ján Duda reaguje na Otvorený list predstaviteľom Cirkvi na Slovensku a navrhuje, ako v diskusii pokračovať.
Kňaz Ján Duda: Hovorme o Kotlebovi vecne a pokojne

Otvorený list predstaviteľom cirkvi na Slovensku som si prečítal so záujmom a rád by som naň zareagoval.

Ctení signatári, vážim si Vaše vyjadrenie, ale trápia ma niektoré otázky, dovoľte preto, aby som reagoval a pomenoval aj svoje výhrady. Koho vlastne vyzývate k dialógu? Katolíckych biskupov? Alebo farárov? Alebo máte predstavu, že ani nemá dôjsť k dialógu a biskupi by mali Vaše odporúčanie poslúchnuť? Aká je Vaša predstava o dialógu, aké výstupy očakávate? A ak si môžem dovoliť byť otvorený, myslíte si, že je správnym krokom k úspešného dialógu najprv cirkvi obviniť z nejakej všeobecnej zodpovednosti za to, že občania SR volili vo voľbách Kotlebovu stranu? Nemala tomuto kroku predchádzať poctivá analýza, ktorá by najskôr zodpovednosť cirkví za popularitu Kotlebovej strany preukázala?

Mám obavy

Skôr ako vznikol tento list, vydal som 8. marca svoje stanovisko pre Agentúru Sita, ktorú prevzalo aj internetové vydanie denníka Pravda v ten istý deň. Stanovisko má názov Súdneho vikára desí vstup kotlebovcov do NR SR. Už vtedy som povedal, že ma „desí vstup Ľudovej strany Naše Slovensko do parlamentu. Jej uniformy a správanie pripomína z dejepisu známe gardistické uniformy, ako aj ozbrojené milície za komunizmu.“

Toto stanovisko som vydal z vlastného presvedčenia, okrem iného aj preto, že slovenská katolícka cirkev si musela už raz prežiť obviňovania z klérofašizmu. Preto som pochopil, že sa musím vymedziť voči strane pána Kotlebu verejne, aby sa situácia neopakovala. Pretože verím a som presvedčený, že absolútne drvivá väčšina súčasných katolíckych kňazov úplne prirodzene odmieta extrémizmus, antisemitizmus, neznášanlivosť, šírenie nenávisti akéhokoľvek druhu.

Zároveň som položil otázku: Ako môže katolícky farár niesť zodpovednosť, koho vo voľbách volia jeho farníci? Ak sa vyjadrí ako otec farskej rodiny, koho volí, obvinia ho, že manipuluje voľby a zneužíva svoje duchovné postavenie. Ak sa nevyjadrí, zase ho obvinia, že sa nevyjadril, a preto v prípade tohtoročných volieb nesie zodpovednosť, že ľudia volili tak, ako volili.

Preto navrhujem, aby sme znova prehodnotili tézu, či sa má alebo nemá kňaz vyjadrovať k politike pred voľbami, najmä ak sa na veci pozeráme zo zorného uhla jeho zodpovednosti. Zároveň dodávam aj svoju obavu: Ak má mať takáto diskusia zmysel, kňazi a cirkev nemôžu byť automaticky „na lavici obžalovaných“ ako prví vinníci, nech sa deje čokoľvek. Pretože nemýľte sa, aj kňaz potrebuje pre svoju prácu pokoj, potrebuje vedieť, čo má robiť, aby mohol pokojne žiť a ohlasovať Kristovo evanjelium bez toho, aby ho niekto z niečoho neobviňoval.

Stanovisko KBS o postojoch cirkvi a výsledkoch volieb

Vítam Stanovisko TK KBS, ktoré je adresované „tvrdeniam o tom, že postoje cirkvi sú zodpovedné za nástup radikálnych strán“. KBS v tomto vyhlásení sumarizuje postoje katolíckej cirkvi k tragédii holokaustu, k Rómom a iným témam. Dištancuje sa od Magnifikat Slovakia i od časopisu M. Rosa i od Aliancie za nedeľu. A vyjadrila sa, že „je proti všetkým prejavom extrémizmu, násilia a rasovej či náboženskej neznášanlivosti“. Musíme súhlasiť, že „skutočné príčiny“ voľby extrémizmu sú naozaj hlbšie.

Inzercia

Mohli sme to predpokladať?

A je tu ešte jedna vec. Ruku na srdce: Kto v tejto krajine týždeň alebo dva pred voľbami vedel, že sa táto strana dostane do parlamentu? Chápte ma správne, vstup ĽS NS do slovenského parlamentu má naozaj desí. Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa voľby 2016 takto zapíšu do našich dejín. Neviem, či takýto výsledok volieb sa vôbec dal predpokladať aj vďaka (či napriek) volebnému moratóriu. Skutočnosť, že sa Kotlebova strana môže dostať do parlamentu sa ukázala až tesne pred voľbami. Na druhej strane, bolo by veľkým zjednodušením, ak by sme pripísali spoluzodpovednosť kresťanským cirkvám a náboženstvám a nevideli za tým hlbšie problémy slovenskej spoločnosti a politickej kultúry vôbec.

Návrh

Katolícka cirkev má u nás svoje vzdelávacie inštitúcie. Je to Katolícka univerzita v Ružomberku so svojimi fakultami a sú tu aj ďalšie teologické fakulty (dve v Bratislave a jedna v Prešove). Aj Pravoslávna cirkev má svoju teologickú fakultu v Prešove a Evanjelická cirkev a. v. v Bratislave. Navrhujem preto signatárom Otvoreného listu predstaviteľom cirkvi na Slovensku vstúpiť do dialógu s týmito inštitúciami a hľadať odpovede na mnohé otázky, ktoré pred nás kladie extrémizmus v politike na Slovensku. A vo všetkej pokore a úcte voči Vám mi dovoľte pripomenúť, že biskupi sú predovšetkým pastiermi cirkevných spoločenstiev, ktorým majú poslúžiť výstupy, analýzy a výskumy z univerzitných a akademických inštitúcií. Toto je tá pravá pôda, kde má dochádzať k dialógu medzi cirkvami a občianskymi iniciatívami. Už preto, že dialóg na tejto pôde poslúži svojimi výstupmi jednej i druhej strane, i biskupom, ako aj predstaviteľom občianskej spoločnosti. Budem preto osobne informovať rektora a dekanov týchto ustanovizní, aby reagovali na Vašu výzvu k dialógu a diskusii.

Pevne verím nielen vo Vaše pochopenie, ale aj v to, že sa spoločne dokážeme posunúť krok vpred a správnym smerom.

Foto: TASR/Martin Baumann

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Pred 50 rokmi zomrel biskup Ján Vojtaššák. Dočká sa blahorečenia?

Pred 50 rokmi zomrel biskup Ján Vojtaššák. Dočká sa blahorečenia?

Svätá stolica nateraz nepovažuje za vhodné blahorečenie bývalého spišského biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý zomrel pred päťdesiatimi rokmi. Súčasný biskup a mnohí veriaci sa napriek tomu stále modlia na tento úmysel. O zhrnutie stavu procesu blahorečenia a dôvodov, pre ktoré by mal byť biskup Vojtaššá...

Treba odsúdiť islam?

Treba odsúdiť islam?

Priame odsúdenie islamu zo strany pápeža, aké vyslovovali pápeži počas minulých storočí, by malo za následok masívne nepokoje a možno aj 3. svetovú vojnu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.