Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. máj 2017

Theresa May stráca dych. Dá to Corbyn „na Trumpa“?

Júnové voľby vo Veľkej Británii vyzerali spočiatku ako tutovka. Záver kampane je však dramatický – krajinou otriasol teroristický útok, po ktorom sa labouristi ďalej doťahujú na konzervatívcov.
Theresa May stráca dych. Dá to Corbyn „na Trumpa“?

Líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn reční počas predvolebného zhromaždenia v meste Leeds 10. mája 2017. Foto: TASR/AP

Minulotýždňové teroristické útoky v Manchestri prerušili britskú volebnú kampaň na necelých 48 hodín. Všeobecne vládla zhoda, že historicky druhý najväčší teroristický útok na britskej pôde sa nebude používať ako téma na lacné lovenie politických bodov, už len z úcty k 22 obetiam a ďalším približne 60 ľuďom, ktorí sú v nemocničnom ošetrení.

Túto nepísanú dohodu čiastočne porušila Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá vyčerpala svoju agendu úspešným referendom o odchode krajiny z EÚ. Odvtedy postupne sublimuje do politického zabudnutia. Jej voliči prešli k miernejším konzervatívcom, ktorí šikovne prebrali agendu brexitu. Vodca strany Paul Nutall na tlačovej konferencii zaútočil na premiérku May a naznačil, že za útoky nesie zodpovednosť, v zúfalej snahe zvrátiť politické siločiary.

Líder Labour party, Jeremy Corbyn, ktorý je už desaťročia radikálnym ľavičiarom a protivojnovým aktivistom, zas poukázal na britskú účasť vo vojenských operáciách na Blízkom východe, ktorú vníma ako priamu príčinu teroristických útokov v Manchestri.

Zo strany Corbyna ide o riskantný komunikačný ťah. Volebná kampaň vo Veľkej Británii však týmto naberá na dramatickosti.

Labouristický útok zľava

Symbolicky sa začala jej ostrá fáza ešte pred útokmi v Manchestri. Konzervatívna strana ako jasný favorit predčasných volieb, ktoré sa budú konať 8. júna, zverejnila svoje programové vyhlásenia („manifesto“).

Na rozdiel od strednej Európy, kde sú volebné programy akousi povinnou jazdou, majú manifesty v Británii omnoho väčší význam. Samotné zverejnenie je veľká politická a mediálna udalosť, majú vlastný úderný slogan, následne sa o nich veľa diskutuje a v prípade volebného víťazstva sú pre vládne strany prakticky záväzné.

Kým Jeremy Corbyn ponúkol tradičný socialistický program, založený na vyššom zdanení strednej triedy, zrušení poplatkov v školstve a zdravotníctve a viac peňazí pre verejný sektor, konzervatívna premiérka Theresa May sa v programovom manifeste pokúsila rozkročiť čo najširšie.

Jej program predstavuje mix tradičných konzervatívnych tém, volebných trhákov, no britská premiérka zároveň prenikla do ľavicového teritória, a to väčším dôrazom na sociálne istoty pre nižšiu strednú triedu.

Konzervatívci mali ešte v polovici mája úplne pohodlný náskok (v prieskumoch viedli o 15 až o 20 percent). Kontroverzie však vyvolala iniciatíva, ktorá smerovala ku škrtom v starostlivosti o dôchodcov. Opatrenia by nemali ohroziť nižšie príjmové skupiny dôchodcov, no labouristi ich zručne využili ako kladivo na „necitlivých konzervatívcov“, ktorí chcú „zhabať domovy ľuďom v núdzi“ a „obrať ich o peniaze, v prospech daňových úľav pre najbohatších“.

Labouristi sa vďaka tejto ofenzíve proti pravicovým tézam konzervatívcov začali trochu v prieskumoch doťahovať, čo sa ešte viac zvýraznilo po Manchestri.

Konzervatívna strana vedie v posledných prieskumoch o päť až desať percent, keďže labouristi si výrazne polepšili.

Theresa May má ešte stále veľkú šancu získať v Dolnej snemovni pohodlnú väčšinu, no v centrále toryovcov vládne panika. Doposiaľ sa zdalo, že bude stačiť poukazovať na nekompetentnosť a radikálnu minulosť Corbyna a jeho tieňového kabinetu ako rizika pre národnú bezpečnosť.

Za dôkaz, že konzervatívci sú z najnovšieho vývoja preferencií zhrození, možno považovať tlačovú konferenciu zjavne rozhodenej a kŕčovitej premiérky May deň pred atentátom v Manchestri, kde sa dopustila názorového kotrmelca a sľúbila, že „nič sa nezmení“. Po dovtedajších útokoch zľava za nedostatok súcitu sa do nej pustili kritici sprava, ktorí jej vyčítajú nedostatok odvahy a odhodlania stáť si za svojím presvedčením.

Má teda Jeremy Corbyn šancu prekvapiť a stať sa „britským Trumpom“? V prezidentských voľbách USA v novembri minulého roku sa náskok dlhodobej favoritky Hillary Clinton začal postupne znižovať, čo vyústilo do prekvapivého víťazstva Donalda Trumpa napriek tomu, že to skoro nikto neočakával.

Ešte nie je úplne jasné, ako celkovo zapôsobí „faktor Manchester“ .

Corbyn dúfa v zázračný zvrat

Mnohí pozorovatelia upozorňujú, že podobný výkyv sa v priebehu kampane objavuje pravidelne, napríklad paniku v kampani zažívali Margaret Thatcher v roku 1987 alebo David Cameron v roku 2015 (obidve kampane sa napokon skončili jasným víťazstvom konzervatívcov).

Ide o prirodzený fenomén – voliči sa v tomto období začínajú seriózne zaoberať všetkými alternatívami a sú otvorení načúvať najmä hlavnému vyzývateľovi. Zároveň tak môže dôjsť k nabudeniu a mobilizácii voličskej základne konzervatívcov, ktorá doteraz odpočívala na vavrínoch predpokladaného volebného víťazstva.

Keby Jeremy Corbyn zopakoval úspech Donalda Trumpa, bol by to predsa len príliš veľký volebný zázrak, na ktorý už Corbynovi neostáva veľa času.

 

 

 

Inzercia

Odporúčame