Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. marec 2017

Zákaz hazardu v Bratislave: Má druhý pokus šancu?

O týždeň budú bratislavskí mestskí poslanci opäť hlasovať o zákaze hazardu v meste.
Zákaz hazardu v Bratislave: Má druhý pokus šancu?

Hlasovanie o zákaze hazardu v Bratislave 16. februára. Chýbal jeden hlas.

V polovici februára predviedlo Mestské zastupiteľstvo Bratislavy 13-hodinový rokovací maratón, na ktorého konci chýbal na zákaz hazardu v meste jeden jediný hlas.

Hlasovanie o zákaze herní by sa malo zopakovať na budúci štvrtok 30. marca. Otázne nie je len to, ako dopadne druhý pokus. Spory sa vedú aj o to, či sa vôbec opätovné hlasovanie môže uskutočniť.

Primátor Ivo Nesrovnal avizoval, že na najbližšie zastupiteľstvo znovu predloží návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), hoci minule tesne neprešiel. Časť mestských poslancov, ktorí odmietajú plošný zákaz, sa vtedy dožadovala, aby sa VZN takpovediac rozdelilo na štyri časti a aby sa o každej kategórii budov hlasovalo osobitne.

K téme:
Prečo sa nepodarilo zakázať hazard v Bratislave? Zdieľať

V zastupiteľstve však takáto možnosť neprešla, a preto sa hlasovalo o VZN ako celku, teda o úplnom zákaze. Zo všetkých 45 mestských poslancov bolo pri hlasovaní prítomných 41. Za návrh bolo 24, nehlasovalo alebo sa zdržalo 17 poslancov. Výsledkom bolo, že k prijatiu chýbal jeden hlas za.

Na zastupiteľstve vtedy chýbali štyria poslanci – Jarmila Tvrdá, Tomáš Korček, Jozef Uhler a Marta Černá.

Matematické istoty

Na schválenie VZN treba trojpätinovú väčšinu hlasov, čo je za plnej účasti všetkých 45 poslancov 27 hlasov. Ak by všetci poslanci, ktorí minule hlasovali za zákaz hazardu, zotrvali na svojom postoji, návrhu stačia tri nové hlasy za.

Nájdu sa medzi poslancami, ktorí minule chýbali? Denník Postoj oslovil štvoricu absentérov s otázkou, či plánujú podporiť na najbližšom zastupiteľstve návrh VZN o zákaze hazardu v zmysle petície.

Tvrdá, Korček a Uhler deklarujú záujem hlasovať za návrh. Poslankyňa Černá na našu otázku nereagovala, jej podpora je však otázna vzhľadom na to, že je súčasťou poslaneckého klubu Martina Borguľu. Ten je hlasným odporcom plošného zákazu hazardu.

Hoci v teoretickej rovine a za ideálnych podmienok dávajú prepočty dôvod na optimizmus, realita môže byť o týždeň iná.

Mestská poslankyňa Lucia Štasselová (nezávislá, vo februári hlasovala za zákaz) verí v úspešné hlasovanie, i keď je v prognóze opatrná. „Ostáva riziko, že nepríde dostatočný počet poslancov,“ hovorí pre Postoj.

Takisto sa nedá zaručiť, či si prístup k plošnému zákazu nerozmyslia niektorí z poslancov, ktorí ho naposledy podporili. Podľa Štasselovej tomuto riziku pomáha pretláčanie názoru, že zákon umožňuje regulovať hazard, keďže zavádza štyri kategórie budov. „Ja však tvrdím, že zákon je natoľko zle napísaný, že neumožňuje efektívnu reguláciu,“ hovorí.

Posledné zasadnutie zastupiteľstva trvalo viac ako 12 hodín. (Foto: Postoj) 

Na to, aby sa hlasovalo o jednotlivých kategóriách, museli by si poslanci odhlasovať „rozčlenenie“ VZN-ka. Zatiaľ to vyzerá, že takýto procedurálny návrh neprejde. „Z rokovania poslaneckých klubov, na ktorých som bol, vyplýva, že pre takýto návrh sa nenájde dosť hlasov,“ povedal Postoju poslanec Martin Chren (Bratislava Inak, minule nehlasoval). Dodal, že sa stále snaží primátora Nesrovnala presvedčiť, aby hlasovanie rozdelil. „Je to jediný správny postup, ktorý aj predpokladá zákon,“ tvrdí Chren.

Primátor Nesrovnal sa odvoláva na to, že poslanci ho zaviazali pripraviť VZN v zmysle petície za zákaz hazardu.

Zástancovia plošného zákazu nechcú, aby sa zo zákazu vyňala napríklad kategória hotelov, motelov a penziónov, pretože sa obávajú, že by sa herne účelovo preklasifikovávali na ubytovne.

Sedemnásti poslanci, ktorí odmietli podporiť plošný zákaz, vydali pred mesiacom spoločné stanovisko, v ktorom dávajú „verejný prísľub, že ak sa schválená regulácia neosvedčí a nebude stačiť, na budúci rok sme pripravení prijať aj úplný zákaz hazardu“.

Poslankyňa Štasselová je voči tomuto záväzku skeptická. Navyše sa pýta, na základe čoho by sa poslanci vrátili po roku k téme? „Zrejme by bola potrebná nová petícia,“ hovorí.

Právne neistoty

Požiadavka petície pritom spôsobuje patálie už teraz. Mestskí poslanci sa podľa zákona o hazardných hrách môžu zákazom hazardu zaoberať len po vyzbieraní podpisov od občanov. V prípade Bratislavy je potrebných 15 percent podpisov dospelých obyvateľov.

Inzercia

Pred opätovným hlasovaním o návrhu zakázať hazard sa objavil spor o to, či je možné znovu hlasovať o návrhu, ktorý vychádza z petície.

Právnici Asociácie zábavy a hier tvrdia, že ďalšie hlasovanie by bolo protiprávne a napadnú ho na súde.

Ak chce Bratislava opätovne rozhodnúť o regulácii alebo absolútnom zákaze hazardu, je podľa advokáta asociácie Juraja Baláža potrebné spísať novú petíciu a na základe nej pripraviť nový návrh VZN.

Hernú asociáciu v tomto názore podporuje aj odborník na správne právo Peter Škultéty, podľa ktorého je vylúčené, aby sa na základe tej istej petície hlasovalo o VZN.

Primátor Nesrovnal má však iný názor. Odvoláva sa na rokovací poriadok, podľa ktorého sa môže hlasovať o rovnakom materiáli na dvoch po sebe idúcich rokovaniach mestského zastupiteľstva.

Lucia Štasselová rovnako nevníma v otázke ďalšieho hlasovania právnu neistotu. Odvoláva sa na to, že petícia proti hazardu sa riadila nie petičným zákonom, ale zákonom o hazardných hrách. „Súčasne sa realizácia tejto petície na úrovni zastupiteľstva deje podľa rokovacieho poriadku mesta a ten nepozná špecifiká, pre ktoré by VZN nemohlo byť opätovne predložené,“ dodala.

Poslanec Chren si myslí, že napriek právnej neistote treba opäť hlasovať. „Chceme, aby bol hazard v Bratislave regulovaný a určite to za pokus stojí,“ vraví. Podľa jeho názoru by takéto VZN skončilo na súde tak či tak.

Samotná Asociácia zábavy a hier naznačuje, že za istých podmienok by mesto nežalovala.

„Hoci trváme na tom, že opakovanie hlasovania nie je právne možné, máme záujem o reguláciu hazardu v Bratislave, a preto v prípade, že mesto ponechá prevádzky v hoteloch a obchodno-zábavných centrách, je vysoko pravdepodobné, že sa na súd neobrátime,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa asociácie Dominika Lukáčová.

Keďže asociácia nezdružuje úplne všetkých prevádzkovateľov hazardu, nedá sa zaručiť, že žalobu podá subjekt, ktorý nie je jej členom.

Po februárovom hlasovaní: aktivisti proti hazardu v emotívnej debate s poslancom Chrenom. (Foto: Postoj) 

Pred opätovným hlasovaním sa ozvali aj aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard, ktorí pripravili ďalšiu minikampaň.

Na svojom facebooku spustili aktivitu #nehazarduj, ktorá vyzýva ľudí, aby si urobili selfie fotku pred bratislavskými herňami a tak vyjadrili spolupatričnosť obetiam hazardu a zároveň poukázali na to, aká je dnes Bratislava zahltená herňami.

Podľa iniciatívy ide o pozitívnu kampaň, ktorou chcú poukázať na to, že za úplnym zákazom hazardu je záujem o životy druhých a obete hazardu im nie sú ľahostajné. 

Cieľom aktivistov je tiež osloviť čo najviac ľudí s tým, aby prišli 30. marca o 10.00 na rokovanie mestského zastupiteľstva a vyjadrili tak svoj súhlas s úplným zákazom hazardu v Bratislave.

Budúcotýždňové hlasovanie bude opäť zaujímavým divadlom. Škoda len, že sa nad ním budú sťahovať mračná súdnych sporov a ďalších právnych naťahovačiek.

Odporúčame