Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. február 2017, 06:32

Neúspech. Zákaz hazardu v Bratislave poslanci neschválili (aktualizujeme)

Neúspech. Zákaz hazardu v Bratislave poslanci neschválili (aktualizujeme)

Chýbal jeden hlas.

Na absolútny zákaz hazardu v hlavnom meste chýbal jeden hlas.

Na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva Bratislavy sa hlasovalo o návrhu všeobecne záväzného nariadenia, podľa ktorého na celom území Bratislavy malo byť zakázané umiestniť herne. Návrh neprešiel o jeden jediný hlas. 

PIATOK

11:00 Poslanci bratislavského zastupiteľstva, ktorí vo štvrtok hlasovali za absolútny zákaz hazardu v hlavnom meste, sa nevzdávajú.

"Budeme žiadať, aby primátor opätovne predložil návrh VZN na úplný zákaz herní na najbližšie rokovanie zastupiteľstva v marci," uviedol pre TASR nezaradený poslanec MsZ a člen petičného výboru za absolútny zákaz herní Ján Mrva.

"Je možné, že doplníme dôvodovú správu k návrhu VZN, aby bol materiál právne nenapadnuteľný," doplnil Mrva. S týmto postupom súhlasí i šéf druhého najpočetnejšieho poslaneckého klubu v MsZ - Otvoreného klubu Juraj Káčer. "Ak to zákon dovoľuje, tak treba využiť každú šancu, aby sa 136.000 Bratislavčanom vyšlo v ústrety, ja to beriem ako povinnosť," uviedol Káčer.

Zároveň budú stúpenci zákazu hazardu podľa Mrvu žiadať primátora Iva Nesrovnala, aby vyvodil personálne dôsledky voči svojim námestníkom Milanovi Černému (Otvorený klub) a Ľudmile Farkašovskej (Klub pre Bratislavu), ktorí sa rozhodli nehlasovať.

Nesrovnal na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že téma zákazu hazardu sa ani pre neho nekončí a o ďalšom postupe sa chce dohodnúť s petičným výborom za zákaz herní. Nesrovnal na margo postupu poslancov, ktorí nehlasovali za prijatie VZN, uviedol, že popreli svoje hlasovanie z januára, keď jednomyseľne odhlasovali požiadavku, aby im primátor predložil návrh VZN s absolútnym zákazom umiestnenia herní v Bratislave.

"Títo poslanci veľmi dobre vedia, že zmarili najväčšiu petíciu, aká v Bratislave bola. Je úplne jasné, že budú chcieť hodiť vinu naokolo. Šíriť bludy a prekrúcať, aby zakryli vlastné zlyhanie," skonštatoval primátor. Zároveň pripomenul, že v roku 2015 podpísalo všetkých 45 bratislavských mestských poslancov petíciu za zákaz hazardu v Bratislave.

10:00  Internety sa ešte vo štvrok večer pustili do poslancov, ktorí odmietli zahlasovať za zákaz hazardu.

Na facebooku vznikla okamžite skupina Hlasovali za hazard v Bratislave. Sú v nej fotky všetkých 17 mestských poslancov, ktorí zákaz nepodporili, ako aj ďalšie ironické a emotívne vizuály na ich adresu.

Ľudia začali ešte včera zdieľať záznam hlasovania, ktorý zverejnila poslankyňa Lucia Štasselová. Niektorí fotku zdieľali so stručným statusom: Vytlačiť, nalepiť na chladničku a pamätať pri najbližších voľbách.

9:00 Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský je sklamaný z výsledku včerajšieho hlasovania: "Vyjadrujem údiv a sklamanie nad rozhodnutím, ktoré odmietlo stanovisko vyše stotisíc občanov mesta Bratislavy ohľadom prítomnosti herní hazardných hier v meste," reagoval arcibiskup.

Znehodnotenie tejto občianskej iniciatívy, ktorého dôsledkom bude pokračovanie alarmujúceho stavu, však podľa arcibiskupa nesmie viesť k rezignácii alebo nečinnosti. Naopak: "S ešte väčšou pozornosťou teraz musíme podporovať tých, ktorí sa venujú osobám a rodinám zraneným závislosťou na hazardných hrách a preventívne pôsobia smerom k mladým ľuďom," dodal Mons. Zvolenský.
 

ŠTVRTOK

21:00 Bratislavskí mestskí poslanci neschválili zákaz herní v hlavnom meste. Zo 41 prítomných poslancov za návrh VZN hlasovalo 24 poslancov, zdržalo sa päť poslancov a nehlasovalo 12 poslancov. 

Čo sa stalo? 

Niektorí poslanci sa dožadovali, aby mohli hlasovať o každej zo štyroch kategórií VZN-ka osobitne. Išlo o poslancov, ktorí chceli ponechať hazard v kategórii hotely, motely a penzióny. Zastupiteľstvo však neschválilo možnosť, aby sa VZN-ko takto „rozdelilo“ na štyri časti a o každej by sa hlasovalo zvlášť. 

Vzápätí sa hlasovalo o samotnom návrhu VZN ako celku. A tu sa veľká časť poslancov zdržala, respektíve nehlasovala. K prijatiu chýbal jeden hlas za. 

Aktivisti proti hazardu si po hlasovaní pýtajú vysvetlenie od poslanca Martina Chrena.

Reakcie po hlasovaní:

„Sme šokovaní z toho, že mestskí poslanci odignorovali vôľu Bratislavčanov, svojich voličov a ukázali, že nemajú záujem byť zástupcami svojich ľudí. Ďalšie aktivity budeme preto smerovať už len na nových zástupcov, ktorí budú skutočne zastupovať Bratislavčanov,“ povedal Peter Beňa z Iniciatívy Zastavme Hazard

„Mestské zastupiteľstvo práve zahodilo názor 136-tisíc Bratislavčanov. Myslím si, že to bolo veľmi nesprávne rozhodnutie, a obávam sa, že po ďalších komunálnych voľbách sa to vráti veľmi negatívne. Dnes sa Bratislava ešte stále môže hrdiť tým, že nemá v zastupiteľstve ľudí, ktorí majú radikálnejší tón a navrhujú radikálne riešenia, ale obávam sa, že ak nebudeme počúvať hlas ľudu, tak skôr či neskôr sa radikáli aj do tohto zastupiteľstva dostanú,“ uviedol poslanec Gábor Grendel.

Poslanec Martin Borguľa nehlasoval: „Úsilie obrovského množstva ľudí bolo zmarené vďaka primátorovým manipuláciám. Primátor dostal procedúru do takého štádia, že ktokoľvek chcel, mohol by tú procedúru napadnúť a VZN-ko by bolo neplatné,“ povedal Borguľa s tým, že poslanci počas celého dňa rátali, že sa bude hlasovať o VZN-ku jednotlivo. „Vládol názor, že sa bude hlasovať o rozdelenom návrhu, a preto nedávali počas dňa poslanci svoje pozmeňovacie návrhy,“ dodal.

Poslanec Oliver Kríž novinárom vysvetľoval, prečo sa pri hlasovaní zdržal. „Je to premárnená príležitosť, mohli sme aspoň nejakým spôsobom zaregulovať hazard. Malé herne dolu v panelákoch musíme dostať preč. Žiadali sme len jednu jedinú vec – aby sme mohli hlasovať o jednotlivých kategóriách zvlášť, nebolo nám to umožnené a napokon nebolo VZN podporené,“ povedal. 

Podľa Kríža by v prípade „hlasovania po kategóriách“ určite prešiel zákaz herní v kultúrnych ustanovizniach, bytových domoch. „Neviem, či by prešiel zákaz v hoteloch a obchodných centrách,“ vravel s tým, že celý proces bol zo strany primátora totálne nezvládnutý.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal je šokovaný a sklamaný z dnešného rozhodnutia.

Hlavné mesto podľa neho urobilo všetko preto, aby bola petícia a vôľa Bratislavčanov vypočutá. „Poslanci nám v januári dali jednomyseľne mandát, aby sme predložili toto nariadenie s absolútnym zákazom hazardu. Tí istí poslanci, ktorí hlasovali za, dnes povedali nie,“ skonštatoval primátor.

Ako tvrdí, každý si môže podľa vyjadrení poslancov v celodennej rozprave spraviť názor, kto a aké záujmy obhajoval. Primátor chce ešte zanalyzovať, aké má mesto ešte možnosti, myslí si však, že toto bolo finálne rozhodnutie mestského zastupiteľstva. „Podľa mňa poslanci zmarili petíciu, nevyhoveli 136 139 Bratislavčanom,“ podotkol.

Zástupkyňa Asociácie hier a zábavy Dominika Lukáčová hlasovanie označila za malý zázrak. „Bratislavskí poslanci sa nezľakli vyjadriť svoj názor. Je úžasné, že zvíťazila demokracia a tiež vôľa Bratislavčanov, pretože 50 percent z nich hovorí, že nechce absolútny zákaz, ale prísnu reguláciu. Bohužiaľ, dnes k prísnej regulácii nedošlo. Ale na druhej strane Bratislava nebude trpieť čiernym trhom a mafiou,“ uviedla. Za zrušenie hazardu hlasovalo 24 poslancov.

20:25 Ľudia strácajú trpezlivosť. Hanba, hanba! Vráťte nám vstupné, kričali po tom, čo si poslanci vzali ďalšiu prestávku na poradu. 

20:00  Rokovanie je stále prerušené. Primátor sa radí s poslancami a návrhovou komisiou, ako ďalej. 

Pripomeňme si, v ktorých kategóriách zakazuje umiestniť herne návrh VZN:

a) hoteloch, moteloch a penziónoch,
b) budovách pre obchod a služby,
c) budovách pre kultúru a na verejnú zábavu,
d) bytových domoch.

Časť poslancov by chcela ponechať herne v kategórii a). Odporcovia hazardu sa však obávajú, že by tak zostalo v meste veľmi veľa herní, navyše s rizikom, že by sa malé herne mohli účelovo preklasifikovávať na penzióny.

19:30 Mestskí poslanci sa ostro vadia, či treba hlasovať o tom, či budú o návrhu VZN-ka hlasovať po štyroch častiach – kategóriách.

„Odložte to na prvý apríl,“ reagujú ľudia v sále. Primátor zvolal poradu predsedov poslaneckých klubov.

Poslanci sa do tejto šlamastiky dostali zrejme vlastnou vinou, keď dopoludnia len ústne súhlasili s procedurálnym návrhom poslanca Drozda o tom, aby sa o VZN-ku hlasovalo nie ako o celku, ale o jeho štyroch kategóriách osobitne. 

19:00  Poslanci sa hádajú, akým spôsobom hlasovať o návrhu VZN.

Časť poslancov chce iba čiastočnú reguláciu hazardu, a preto chcú hlasovať o štyroch kategóriách VZN jednotlivo. Primátor rieši s návrhovou komisiou, či je možné VZN-ko „rozbiť“ na štyri časti a o každej hlasovať zvlášť. Alebo budú musieť poslanci postupne navrhovať vypustenie jednotlivých kategórií z VZN a hlasovať o týchto návrhoch.

Primátor nariadil prestávku.

Poslanci sa na záver dňa zamotali v procedurálnych veciach. Hlasovať o tom či hlasovať?

18:40 Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová žiadala poslancov, aby ponechali herne v kategórii a) a b). „Nikto nebude v domoch a moteloch vytvárať herne, nemusíte mať túto obavu, išli by sme proti sebe,“ povedala.

18:30 „Tak už hlasujte konečne!“ ozýva sa z časti Zrkadlovej sály, kde je verejnosť. Tá čaká na hlasovanie o hazarde od dnešného rána. 

18:25 Poslankyňa OĽaNO Anna Verešová rozpráva bratislavským poslancom o svojej skúsenosti s rozbitými rodinami, ktoré ničil hazard. 

18:15 „Hodiť kasíno bratislavského Carltonu do jedného balíka s herňami mi príde scestné,“ povedal pred poslancami spolumajiteľ hotela Carlton, ktorý žiadal, aby zo zákazu vyňali kategóriu hotelov.

18:00 Po desiatich hodinách na mestskom zastupiteľstve nie je človek príliš múdrejší. Stať sa môže dnes večer všeličo. Je dosť možné, že prejde plošný zákaz hazardu, ako je navrhnutý. Zároveň je však vážne v hre aj scenár, že sa poslanci pokúsia „rozsekať“ návrh VZN-ka na štyri časti (podľa druhov budov) a o každej hlasovať samostatne.

Inzercia

„Dnes večer sa može narodiť nová Bratislava,“ povedal vo vystúpení Michal Svetko zo Spoločenstva pri Dóme sv. Martina.

17:45 Rozprava sa blíži ku koncu. Nasleduje ďalšie kolo vystúpenia občanov. Prvý reční Eduard Heger, poslanec NR SR za OĽaNO. 

17:30 Osadenstvo v predsálí Zkradlovej siene sa oproti dopoludnajším hodinám zmenilo. Mladších ľudí vystriedala staršia generácia a pracujúci ľudia, ktorí začali do Primaciálneho paláca chodiť približne od 16. hodiny. Takisto ubudlo ľudí v modrých tričkách, teda zástupcov herného priemyslu, ale aj aktivistov z Iniciatívy Zastavme hazard je o čosi menej. 

17:15 Poslankyňa Lucia Štasselová rozpráva o tom, ako Budapešti pomohol zákaz hazardu a prispel k rozvoju cestovného ruchu. 

Poslanec Ondrej Dostál hovorí, že ak sa dnes neschváli zákaz hazardu vo všetkých kategóriách, nedôjde k zákazu, ale iba k preskupeniu hazardu v rámci kategórií budov. 

17:00 Príspevky občanov do rozpravy sa netýkali hazardu, výnimkou bolo vystúpenie Antona Chromíka. 

16:25 K slovu sa dostali občania. Prihlásilo sa ich 15, po nich ešte dokončia rozpravu mestskí poslanci.  

16:00 Po troch hodinách rozpravy sa nedá jasne odhadnúť, ako dopadne hlasovanie. Viacerí poslanci po svojom príspevku povedali, že budú hlasovať za zákaz. Avšak z poslancov, ktorí vyjadrili nesúhlas s plošným zákazom a používajú argumenty hazardnej loby, nikto nehovorí, ako napokon zahlasuje. 

15:45 Poslanec Martin Chren hovorí, že ho kolega zo zastupiteľstva zavádzal, keď mu dával podpísať petíciu za zákaz hazardu.

15:15 Poslanci pokračujú v diskusii. Ešte pred obedňajšou prestávkou sa objavil návrh, že by poslanci napokon hlasovali o zákaze hazardu nie ako celku, ale jednotlivo o každej katégorii budov zvlášť. Súčasné znenie návrhu VZN by zakázalo herne naraz v

a) hoteloch, moteloch a penziónoch,
b) budovách pre obchod a služby,
c) budovách pre kultúru a na verejnú zábavu,
d) bytových domoch.

Odporcovia hazardu sa obávajú, že hlasovanie „po bodoch“ zmarí zákaz plošného hazardu v Bratislave.  

14:00 Zastupiteľstvo má obedovú prestávku, v rozprave sa bude pokračovať o 15:00. 

13:30 Primátor Nesrovnal ubezpečil, že žiadne tajné hlasovanie sa nechystá. 

13:20  O peniazoch hovorila aj poslankyňa Katarína Augustinič. Pripomenula, že mesto zvyšovalo daň z nehnuteľností, pričom teraz výnos nevyužijú na cesty, ale na zákaz hazardu.

Totálny zákaz nič nerieši, myslí si aj poslanec Oliver Kríž. Podľa neho sú skutočným problémom malé, zafajčené herne na sídliskách. „Som všetkými desiatimi za to, aby odtiaľ zmizli. Ale stále ostávajú otvorené otázky,“ povedal. Kríž nevidí problém v tom, ak by herne zostali v drahých hoteloch a kasínach. 

13:00  Po dlhšom čase tlieskali aj podporovatelia herní. Tí ocenili príhovor poslanca Radovana Jenčíka, ktorý upozornil na riziko nelegálnych herní a čierneho hazardu. „Vďaka petícii sa zmenil zákon a novela teraz umožnuje reguláciu hazardu,“ povedal Jenčík.

Za úplny zákaz nie je ani poslanec Martin Borguľa. „Svoje deti od hazardu zákazom neochránim. Prídu sem Albánci a pootvárajú si v bytoch herne. Dajú si tam päť automatov a budú tvrdiť, že hrajú s kamarátmi,“ vravel.

Poslankyňa Soňa Svoreňová zaútočila na Antona Chromíka: „Videla som pána Chromíka v predsálí. Keď tento pán naposledy strkal nos do verejných vecí, stálo to daňových poplatníkov 6,3 milióna eur,“ povedala. Chromík podľa nej inicioval, aby sa na bratislavských mestských poslancov obracali mailami v poslednom čase aj ľudia mimo Bratislavy.

12:50 Rozpravu o hazarde môžete sledovať aj naživo TU

12:45 Do rozpravy sa prihlásilo viacero poslancov. Poslanec Ján Hrčka podľa vlastných slov dúfa, že hlasovanie bude verejné napriek tomu, že videl plenty a urnu v zákulisí rokovacej sály.   

Poslanec Ján Mrva a starosta Lamača Peter Šramko upozornili na to, že polícia nedávno odmietla trestné oznámenia podané po zmiznutí tretiny petičných hárkov. Polícia podľa ich informácií odmietla podnety, pretože škoda nedosiahla hranicu 266 eur. „To, že sa stratili osobné údaje tisícok ľudí, ich nezaujíma?“ rozčuľoval sa Mrva. 

12:25 Zastupiteľstvo sa konečne dostáva k bodu programu o hazarde. Primátor Nesrovnal zožal potlesk za úvodné slovo, podľa neho ide o historické hlasovanie. „Bude sa na nás dívať nielen Bratislava, ale aj celé Slovensko,“ dodal.

„Nie všetko sa dá hodnotiť peniazmi. Kto vie vyčísliť hodnotu rozpadnutej rodiny?“ hovorí Nesrovnal na margo výpadku príjmov v prípade, ak zákaz herní bude schválený. 

12:00 To nie je žart, ale mestskí poslanci v tejto chvíli skutočne debatujú o problematike mačiek v hlavnom meste a potrebe útulkov.

11:50 Poslanci opäť riešia program rokovania. Poslanec Ján Mrva navrhol, aby sa hazard aj vzhľadom na množstvo ľudí, ktorí čakajú od rána v sále, prerokoval prednostne. Podľa pôvodného plánu mal nasledovať až po bode, ktorý sa týka americkej ambasády. Poslanci zmenu schválili, no niektorým sa to nepáčilo a upozornili na prítomnosť zástupcov ambasády USA.   

11:15 Zastupiteľstvo má prestávku. Po nej by sa už mal riešiť hazard.  

10:30 Skúškou trpezlivosti by sa dala nazvať nálada medzi ľuďmi, ktorí sa prišli pozrieť na dnešné zastupiteľstvo. Jeden z aktivistov sa vybral zo sály preč so slovami, že si ide po knihu. 

Kým sa poslanci dostanú k návrhu zákona o hazarde, môžete si prečítať rozhovor s bývalým gamblerom Vincentom Filčákom. Pre Postoj hovoril o tom, ako sa ruletou snažil utiecť pred realitou. Zo zábavy sa však čoskoro stala závislosť. Dvakrát sa liečil, pokúsil sa o samovraždu.

10:00 V Zrkadlovej sále sa tlačí niekoľko stoviek ľudí, ale poslanci sa rozprávajú o pozemkoch v Dúbravke. 

9:50 Poslanci uzavreli hlasovanie o programe rokovania. Návrh o zákaze hazardu zaradili na začiatok programu. 

9:20 Kým mestskí poslanci riešia procedúralne veci, niektorí aktivisti si krátia čas a debatujú so zástupcami hazardu. K žiadnemu konfliktu zatiaľ nedošlo.

9:00 Primátor Ivo Nesrovnal otvoril po malých technických problémoch zasadnutie zastupiteľstva. Návrh VZN o zákaze hazardu poslanci do programu zaradili. 

8:30 Každú chvíľu by sa malo začať rokovanie mestského zastupiteľstva, v Zkradlovej sieni Primaciálneho paláca sa nedá hýbať, priestor pre verejnosť zaplnili aktivisti proti hazardu aj pracovníci herného priemyslu. Odporcovia hazardu držia v ruke písmená, z ktorých poskladali vetu: „Vďaka za úplný zákaz.“

Modrí verzus bieli. Zástancovia hazardu prišli v modrých tričkách, aktivisti za zákaz herní majú biele.

8:15 Pred Primaciálnym palácom sa zišlo niekoľko desiatok zamestnancov herní. Približne rovnaký počet prišiel podporiť Iniciatíviu Zastavme hazard. Pred vstupom do paláca sa modlili ruženec. 

8:00 V kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci slúžil dnes ráno svätú omšu bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. „Nech bude, čo bude, už teraz je vaša iniciatíva a práca požehaná,“ povedal Mons. Haľko v príhovore ľuďom, ktorí zaplnili kaplnku. Omša bola obetovaná za mesto Bratislava, za ľudí, ktorí ho vedú a za úspešný boj proti hazardu.


Iniciatíva za zákaz hazardu v Bratislave sa rozbehla na jar roku 2015. Petičný výbor tvorili starostovia mestských častí na čele s primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom. Petíciu podpísali hneď na začiatku všetci 45 bratislavskí mestskí poslanci.

Zákon vtedy vyžadoval podpisy aspoň 30 percent dospelých obyvateľov mesta, aby mohli poslanci prijať nariadenie, ktoré zakáže hazard.

Podpisy sa zmierali spočiatku veľmi pomaly, na jeseň sa do iniciatívy zapojilo viacero silných komunít (Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina, skauti, saleziáni, Aliancia za rodinu, Spoločenstvo Ladislava Hanusa a ďalší). Podarilo sa zintenzívniť zber podpsiov, no stále ich bolo málo. Chýbalo približne 70-tisíc podpisov.

Aktivisti sa preto rozhodli zbierať podpisy masovejšie, a to počas parlamentných volieb. Stovky dobrovoľníkov stáli pred volebnými miestnosťami s petičnými hárkami a oslovovali voličov s prosbou o podpis.

Akcia mala úspech, podarilo sa vyzbierať 89 000 podpisov, spolu s predtým vyzbieranými tak mali približne 126 000.

Napokon na začiatku letných prázdnin odovzdali na magistráte hárky so 136 139 podpismi Bratislavčanov. To malo zďaleka stačiť, no ešte v lete došlo ku krádeži približne tretiny hárkov priamo z magistrátu.

Nasledovala kontrola zvyšných hárkov a predošetkým novelizácia zákona o hazardných hrách, ktorá znížila potrebné kvórum pre Bratislavu a Košice z 30 na 15 percent podpisov dospelých obyvateľov. Petícia tak zostala zachránená a primátor Nesrovnal pripravil v januári tohto roku návrh Všeobecne záväzného nariadenia o zákaze herní na území hlavného mesta Bratislavy.

Foto: Pavol Rábara

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 5 hodinami

Rusko plánuje vybudovať svoju vlastnú orbitálnu stanicu a na prevádzke Medzinárodnej vesmírnej stanice sa prestane podieľať od roku 2025. Podľa ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) o osude ISS ešte nie je rozhodnuté, stane sa tak až na základe analýzy jej technického stavu. ISS prevádzkuje 16 štátov a päť vesmírnych agentúr. Je to najväčší satelit na obežnej dráhe Zeme a najväčší človekom vyrobený objekt vo vesmíre. (tasr)

pred 6 hodinami

V rozhovore s neurológom Vladimírom Nosáľom sa dozviete:

  • z čoho pramenia neurologické problémy pri ochorení covid-19?
  • ako súvisia so psychikou a jej výkonnosťou?
  • koľko trvá čuchu, kým sa zregeneruje?
  • ako vlastne koronavírus preniká do nervového systému?

Inzercia

Inzercia