Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. 03. 2017, 13:23

Historici nám dlhujú poriadnu knihu o Tisovi

Jozef Tiso vyvoláva aj sedemdesiat rokov po smrti také vášnivé polemiky ako žiadna iná postava slovenského politického života.
Historici nám dlhujú poriadnu knihu o Tisovi

30.11. 1946. Jozef Tiso pred súdom. Foto: Archív TASR.

Je to prirodzené. Tiso nebol politikom, ktorý pôsobil v pokojných časoch. Na vrchol sa dostal v dramatickej dobe a situácie, v ktorých musel konať a rozhodovať sa, boli často hraničné. Navyše bol katolíckym kňazom a prezidentom štátu, ktorého hodnotenia dodnes polarizujú slovenskú spoločnosť.

Z pohľadu historika ponúka Tiso fascinujúci príbeh, ktorý priam volá po podrobnom spracovaní a napísaní vyčerpávajúcej vedeckej biografie. V každej inej krajine by ich bolo v knižniciach a na pultoch kníhkupectiev hneď niekoľko. Slovenskí historici sa však zatiaľ na komplexnú vedeckú biografiu Jozefa Tisa, žiaľ, nezmohli.

Aby nedošlo k omylu. Kníh o Jozefovi Tisovi povychádzalo dosť. Veľká časť z nich pochádza z pera exilových autorov. Knihy Konštanína Čulena (Po Svätoplukovi druhá naša hlava. Život Dr. Jozefa Tisu), Františka Vnuka (Dr. Jozef Tiso) či Milana Stanislava Ďuricu (Jozef Tiso 1887 – 1947) síce prinášajú viacero zaujímavých čiastkových faktov o Tisovej osobe, sú však až príliš poznačené apologetickým prístupom.

Môžeme ich brať ako príspevok do debaty, ale z dôvodu absencie triezveho pohľadu a snahy niektoré Tisove politické kroky účelovo ospravedlňovať a umelo obhajovať ani jedno z týchto diel nespĺňa kritériá vedeckej biografie.

Vplyv týchto autorov z prostredia slovenského exilu sa podpísal aj na prvej Tisovej biografii v angličtine (Dr. Jozef Tiso and Modern Slovakia), ktorá vyšla v roku 1978 a napísal ju Anthony X. Sutherland.

Domáca slovenská historiografia dokázala po roku 1989 vyprodukovať k osobe Jozefa Tisa viacero zaujímavých, ale skôr parciálnych diel. Podrobne bola opísaná jeho úloha pri deportáciách židovských obyvateľov a za pozornosť určite stojí aj dvojzväzkový výber Tisových prejavov a článkov (Jozef Tiso Prejavy a články 1913 – 1938, Jozef Tiso Prejavy a články 1938 a 1944), ktoré mapujú jeho publicistiku a politické vystúpenia.

Je škoda, že Ivan Kamenec sa za takmer dvadsať rokov od vyjdenia svojej knihy neposunul ďalej a nespracoval Tisov príbeh do komplexnejšej podoby. Zdieľať

Svojím prístupom má k vedeckej biografii najbližšie dielo historika Ivana Kamenca (Tragédia politika, kňaza a človeka. Dr. Jozef Tiso 1887 – 1947), ktoré vyšlo v roku 1998. Je to však len útla, 150-stranová knižka, skôr historická esej ako vedecká kniha. Aj pri najlepšej vôli sa dá považovať len za kvalitný úvod do témy, nie vedeckú biografiu.

Je škoda, že Ivan Kamenec sa za takmer dvadsať rokov od vyjdenia svojej knihy neposunul ďalej a nespracoval Tisov príbeh do komplexnejšej podoby.

A je úplne nepochopiteľné, že sa na to nepodujal ani žiaden iný slovenský historik.

Osoba prvého slovenského prezidenta je pritom natoľko zaujímavá, že nefascinuje len Slovákov, ale aj zahraničných autorov.

Podrobnú vedeckú biografiu Jozefa Tisa nedávno dokončil napríklad americký historik James M. Ward, ktorý pôsobil na Slovensku v 90. rokoch ako učiteľ angličtiny. Jej slovenský preklad by mal vyjsť tento rok. Práve Ivan Kamenec označil túto knihu za najkvalitnejšiu historickú biografiu o Tisovi.

Tiso zaujal aj bývalého poľského veľvyslanca na Slovensku Andrzeja Krawczyka, ktorý minulý rok vydal v Poľsku knihu Slovensko kňaza prezidenta. Jozef Tiso 1887 – 1947.

V súvislosti s výročím vzniku Slovenskej republiky 14. marca 1939 sa v týchto dňoch bude veľa hovoriť o tom, že osoba Jozefa Tisa stále funguje ako politický symbol, ktorý aj dnes polarizuje našu spoločnosť.

Je to pravda a nejaký čas to tak ešte bude. Bolo by však fajn, keby v rámci tejto debaty zaznela aj výzva do radov našich historikov.

Jozef Tiso je totiž tiež dôležitou osobnosťou našich dejín, o ktorej nám chýba poriadna kniha. A, bohužiaľ, nie jedinou.

Odporúčame