Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. marec 2017

Tusk porazil Kaczynského

Rozhovor s komentátorom poľského denníka Rzeczpospolita Michalom Szuldrzynským.
Tusk porazil Kaczynského

Predseda Európskej rady Donald Tusk (vpravo) si podáva ruku s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 9. marca 2017. Foto: TASR/AP

Zvolenie bývalého poľského premiéra Donalda Tuska za prezidenta EÚ na jeho druhé funkčné obdobie trvalo 30 minút. Podporilo ho 27 štátov, proti bolo iba Poľsko. Poľská premiérka Beata Szydlová na protest odmietla podporiť závery summitu, tie boli následne prekvalifikované na Závery predsedu Rady EÚ a prijaté bez poľského hlasu.

Aby toho nebolo dosť, Donald Tusk po svojom zvolení vyhlásil, že sa bude usilovať, aby sa Poľsko nedostalo do izolácie, a vyzval poľskú vládu, aby nepálila mosty. Poníženie Jaroslawa Kaczynského a poľskej vlády Beaty Szydlovej tým bolo stvrdené.

Rozprávali sme sa s popredným poľským komentátorom Michalom Szuldrzynským o tom, čo to znamená pre poľskú politiku.

 

Čo znamená zvolenie Donalda Tuska pre Poľsko?

Niečo iné znamená pre Poľsko a niečo iné pre poľskú vládu. Pre poľskú vládu je to porážka, pretože vláda využila všetky dostupné diplomatické nástroje, formálny aj neformálny vplyv na to, aby zablokovala znovuzvolenie Donalda Tuska. Neuspela na plnej čiare. Pre Poľsko to bude mať vážne dôsledky, spochybňuje to poľskú zahraničnú politiku, jej vážnosť. Videli sme jej neúčinnosť, neschopnosť vytvárať koalície s inými krajinami, dokonca aj s Maďarskom.

Z pohľadu Poľska ale vyzerá situácia inak a zvolenie Donalda Tuska je pre Poľsko výhodné, aj keď, samozrejme, Tusk má svoje nedostatky. Uvediem tri dôvody. Po prvé preto, že Donald Tusk je za zachovanie sankcií proti Rusku a jeho pohľad na vzťahy s Ruskom je v súlade so záujmami Varšavy.

Po druhé preto, že jeho názor na niektoré dôležité sektorové politiky sa kryje so záujmami Poľska, osobitne v prípade spoločnej energetickej politiky. Štáty EÚ sú silnejšie, ak vystupujú voči Rusku spoločne vo formáte EÚ, a nie jednotlivo ako členské štáty. Prospieva to Poľsku aj celej EÚ.

A po tretie preto, že Tusk nesúhlasí s predstavou dvojrýchlostnej EÚ, podporuje jednotnú EÚ a nie jej rozvoľňovanie na centrum a perifériu, čo by poškodilo strednú Európu.

Prečo bola poľská vláda a predseda PiS Kaczynski tak odhodlane a do samého konca proti zvoleniu Tuska?

Nebolo to racionálne rozhodnutie. Nemám rád psychologizovanie v politike, už preto, že iným ľuďom do hlavy nevidíme, ale ak Kaczynski tak zásadne odmietal Tuskovu kandidatúru preto, že ho považuje za zlého politika pre Poľsko alebo že v ňom naozaj videl kandidáta Nemecka, a nie Poľska, tak o tom neuvažoval racionálne. Potvrdzuje to aj zasadnutie politického výboru strany Právo a spravodlivosť zo soboty minulého týždňa, kde bolo prijaté stranícke uznesenie, ktorým bola vláda premiérky Szydlovej striktne zaviazaná, že nesmie podporiť Donalda Tuska.

Znamená to, že v poľskej vláde o kandidatúre Tuska uvažovali inak a boli ho pripravení podporiť?

Diplomati vedeli, že Tusk je silný kandidát, že vládny protikandidát nemá šancu a že sa bude podľa toho treba zachovať, inak to bude diplomatická katastrofa. Diplomati mali ale zviazané ruky, vládnuca strana ich poslala na mission impossible.

Inzercia

Komentátor denníka Rzeczpospolita Michal Szuldrzynski.

Zvolenie Donalda Tuska za prezidenta EÚ znamená porážku poľskej vlády a strany Jaroslawa Kaczynského. Čo to bude znamenať vnútropoliticky?

Kaczynski prehral dvomi spôsobmi. Na teritóriu EÚ, ale aj doma. Na pôde EÚ sa vlastne stalo to, že 27 štátov podporilo Tuska a nepodporilo Kaczynského. Je to ale prehra aj v domácej politike. Naša opozícia je v zúfalom až politicky fatálnom stave, v tejto veci však otvorene podporovala Tuska a je to jej prvý veľký úspech, kde porazila Kaczynského stranu.

Potvrdzujú to aj prieskumy verejnej mienky, zatiaľ čo opozičná Občianska platforma má preferencie okolo 15 percent a PiS okolo 35 percent, Tuskovu kandidatúru v prieskumoch podporovalo 55-60 percent respondentov. Opozícia mala teda na svojej strane väčšinu verejnej mienky.

Jaroslaw Kaczynski má povesť znamenitého politického stratéga, prečo teraz urobil takú chybu?

Jaroslaw Kaczynski naozaj mimoriadnym stratégom je, ale vo vnútornej politike. Na tom sa nič nemení. V domácej politike rozumie mechanizmom, má veľmi vyvinutý cit a inštinkt, pozná aktérov, vie odhadnúť ich správanie. Pri zahraničnej politike to neplatí.

Jaroslaw Kaczynski nemá zahraničnopolitické kontakty, stretáva sa v podstate len s Viktorom Orbánom a občas s niekým zo Slovenska. Keďže však nie je premiér, pravidelne nestretáva premiérov iných krajín, a keďže jeho strana nie je členom Európskej ľudovej strany, nestretáva predsedov veľkých strán a svojich partnerov ani tu. PiS je členom frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov, ktorí podobné stretnutia nemávajú, a keby aj mali, rozhodujúcich politikov by tam nestretol. Kaczynski teda nechodí do Bruselu, nemá informácie, nepozná ľudí. Preto ani nemôže byť v zahraničnej politike dobrým stratégom.

Čo znamená tento úspech Donalda Tuska pre jeho politickú budúcnosť v samotnom Poľsku?

Ak sa nič mimoriadne nestane, v roku 2019 budeme mať parlamentné a v roku 2020 prezidentské voľby. Tuskovi sa končí mandát v decembri 2019, parlamentné voľby majú byť v októbri. Môže teda za istých okolností kandidovať v tých prezidentských. Celkom určite ale dovtedy bude vystupovať ako neformálny patrón opozície, už preto, že opozícia nemá zaujímavých lídrov.

V Poľsku sa doteraz nikomu nepodaril politický návrat. Pokúsil sa oň Lech Walesa a prehral, túžil po ňom Aleksander Kwasniewski a nemal šancu. Tuskovi, zdá sa, sa to môže podariť. Uvidíme.

Odporúčame