TÉMA: Blížia sa Svetové dni mládeže

Už len necelé tri týždne ostávajú do začatia Svetových dní mládeže. Dobrovoľníci v Madride pracujú nadčasy, kňazi sa pripravujú na duchovné stretnutia s mladými, účastníci dostávajú posledné pokyny k tomu, ako čo najlepšie prežiť týždňový pobyt v metropole Španielska.

Práve v období vrcholenia nielen organizačných, ale aj duchovných príprav na Svetové dni mládeže (WYD), sa na poste tajomníka Rady Konferencie biskupov Slovenska pre mládež a univerzity udiala zmena. Jána Buca, ktorý zastával túto funkciu niekoľko rokov, vymenil mladý kňaz Trnavskej arcidiecézy Ondrej Chrvala. „Prijímam túto pozíciu s nesmiernym rešpektom a odovzdaním sa do Božích rúk, lebo len s Ním to zvládnem. Neviem si to veľmi predstaviť, ale chápem, že nové veci prichádzajú a treba im čeliť, a toto je jedna z nich,“ povedal Chrvala v rozhovore pre blog WYD Na ceste do Madridu.

Hoci nový tajomník pracuje iba necelé dva mesiace, v Madride preberá zodpovednosť za liturgiu pre slovenských pútnikov. Tých sa podľa komunikačného oddelenia SDM registrovalo asi 3 300, čo je oproti pôvodnému odhadu 1500 účastníkov o vyše polovicu viac.

Slovenka na obede s pápežom

Ďalšiu nečakanú skúsenosť zažijú Slováci prostredníctvom Evy Jánošíkovej, ktorá pracuje ako Community Manager na Komunikačnom oddelení Svetových dní mládeže 2011. Mladá Slovenka bola vyžrebovaná spomedzi niekoľkých desiatok mladých ľudí a spolu s jedným rumunským a dvoma španielskymi mladými bude reprezentovať európsky kontinent na obede so Svätým Otcom, ktorý sa bude konať 19. augusta. „Nemohla som tomu uveriť. Moju radosť sprevádzal neuveriteľný potlesk všetkých dobrovoľníkov a zamestnancov organizácie. Všetci mi následne gratulovali. Je to ocenenie, o ktorom sníva každý a len ťažko sa ho dá zaslúžiť. Beriem to skôr ako dar a veľkú zodpovednosť prezentovať mládež celej Európy. Urobím všetko preto, aby som Svätému Otcovi odovzdala poďakovanie za všetko, čo pre nás mladých robí. Určite mu odovzdám aj pozvanie na Slovensko, kde by sa jeho návšteva určite stretla s veľkým nadšením a prijatím,“ uviedla pre Postoy.sk Jánošíková.

Netradičný katechizmus

K téme:
V Madride očakávame 2500 Slovákov. WYD nie sú len pre katolíkov
WYD – všetky cesty vedú do Madridu
Zdieľať

Známy je už aj obsah balíčka pútnika, ktorý dostane každý zaregistrovaný účastník WYD. Okrem praktických vecí ako sprievodca, kniha pútnika, vejár, čiapka, tričko a podobne, bude obsahovať aj žltú 300-stranovú knihu s názvom YouCat. Ide o katechizmus pre mladého človeka, písaný formou otázok a odpovedí. Jazyk, ktorý táto publikácia využíva je prispôsobený jazyku mladého človeka – texty sú písané ľahko a sviežo. Autormi YouCat-u sú biskupi z celého sveta.

„Nebolo už kresťanstvo ako také prekonané? Dá sa ešte dnes triezvo rozmýšľajúc byť veriacim? Toto sú otázky, ktoré si ešte dnes kladie mnoho veriacich. Pápež Ján Pavol II. preto prijal odvážne rozhodnutie: rozhodol, že biskupi z celého sveta napíšu knihu s odpoveďami na tieto otázky. Mne zveril úlohu, aby som koordinoval prácu biskupov a dával pozor na to, aby z príspevkov biskupov vznikla kniha – skutočná kniha, a nie jednoduchý súbor rôznych textov. Táto kniha mala niesť tradičný názov: Katechizmus Katolíckej cirkvi, ale napriek tomu byť niečím úplne podnecujúcim a novým; mala poukázať na to, v čo dnes verí Katolícka cirkev, a ako sa dá veriť rozumne,“ píše v predslove ku knihe pápež Benedikt XVI.

Slováci vo farnosti sv. Anny a nádeje

Slovákov počas WYD privíta madridská farnosť Sv. Anny a nádeje, ktorú spravujú augustiniáni. Práve tu sa stretnú na spoločnom programe a katechézach. „Túžim po tom, aby sa tu všetci Slováci cítili ako doma! I keď si nebudeme rozumieť slovami, verím, že spoločný jazyk lásky, ktorý máme v krvi, budú môcť zažiť po celý čas katechéz v našej farnosti Svätej Anny a nádeje,” cituje slová farára Angela blog WYD Na ceste do Madridu.

Ostatný oficiálny program sa bude odohrávať vo všetkých častiach Madridu. Hlavné body programu ako úvodná omša, privítanie pápeža a krížová cesta sa uskutočnia na Námestí Cibeles. Záverečnú slávnostnú omšu odslúži Svätý Otec na letisku Cuatro Vientos. Na túto udalosť vyčlenili priestor pre pútnikov o veľkosti 48 futbalových ihrísk. Pútnici budú mať tiež zadarmo prístup k rôznym kultúrnym a iným pamiatkam. Červený náramok bude okrem iného slúžiť ako lístok do prostriedkov mestskej hromadnej dopravy.

Zuzana Schaleková

Foto: jolietyoungadults.blogspot.com, ignatius.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo