Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. február 2017

Budeme financovať potraty v Afrike? EÚ tlačí na štáty, aby vykryli dieru po Trumpovom dekréte

Konzervatívne mimovládky upozorňujú na zámer, podľa ktorého by EÚ financovala potratárske organizácie po svete namiesto USA.
Budeme financovať potraty v Afrike? EÚ tlačí na štáty, aby vykryli dieru po Trumpovom dekréte

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák bude zrejme v marci tlmočiť partnerom v EÚ postoj Slovenska k najnovšej iniciatíve. (Foto: TASR/Michal Svítok)

Prispeje Slovensko na zaplátanie finančnej diery, ktorá vznikne po tom, čo americký prezident Donald Trump zastavil financovanie pro-potratárskych organizácií po svete z federálneho rozpočtu USA?

Odpoveď zatiaľ nepoznáme. Fakt je ten, že niektoré európske štáty navrhujú, aby EÚ vykryla zo svojich zdrojov finančný výpadok, ktorý spôsobí dekrét nového prezidenta USA zakazujúci financovanie takýchto organizácií z amerických verejných zdrojov.

Vznikajúci fond na financovanie medzinárodných mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú informácie týkajúce sa služieb v oblasti interrupcií a antikoncepcie, už podporilo osem krajín sveta.

S iniciatívou na vznik medzinárodného fondu, v ktorom by sa mali naakumulovať milióny dolárov, prišli v januári Holandsko a Belgicko. Odvtedy sa k nim pridali Švédsko, Dánsko, Luxembursko, Fínsko, Kanada a africké Kapverdy.

Zakladajúca konferencia fondu by sa mala konať 2. marca v Bruseli, povedala švédska vicepremiérka Isabella Lövinová.

Podľa jej slov Trumpovo rozhodnutie, aké už v minulosti prijali aj iní americkí republikánski prezidenti, ohrozí množstvo žien po celom svete. „Ak ženy nebudú mať pod kontrolou vlastné telo a osud, bude to mať vážne dôsledky pre naplnenie globálnych cieľov rovnosti medzi pohlaviami a celosvetovej eliminácie chudoby,“ uviedla Lövinová pre agentúru Reuters.

Trump podpísal uvedený dekrét už v štvrtý deň po nástupe do funkcie. V dôsledku jeho rozhodnutia prídu príslušné organizácie v priebehu nasledujúcich štyroch rokov o celkovo 600 miliónov dolárov.

Tlak z Dánska?

Pro-life organizácie priniesli v posledné dni informáciu o tom, že niektoré štáty EÚ začali tlak na ostatných členov, aby sa pridali k iniciatíve a podporili spoločné financovanie spomínanej agendy.

Konkrétne sa hovorilo o liste, ktorý plánuje dánska ministerka rozvoja Ulla Tørnæs adresovať Európskej komisii (komisárke Mogherini a komisárovi Mimicovi), a to s cieľom, aby sa EÚ rozhodla zo svojho rozpočtu podporiť spomínaný výpadok.

V tomto čase údajne zháňa dánska politička pre list podporu u ministrov zahraničia členských štátov. „Máme o tom informáciu od našich priateľov zo zahraničia, ktorí zachytili takýto list v komunikácii medzi ministerstvami. Preto sa domnievame, že ho dostal aj náš minister Lajčák,“ povedal dnes na tlačovej besede Anton Chromík z Aliance za rodinu.

V liste, ktorého údajnú podobu zverejnili na stránke organizácie Agenda Europe, sa píše o znepokojení krokom vlády USA, ktorá obnovila rozšírenú podobu „Mexico City Policy“. „Veríme v právo každej ženy a každého dievčaťa slobodne rozhodovať o svojom tele a živote,“ uvádza sa v liste.

Podľa listu chýba prístup k antikoncepcii 225 miliónom žien, údajne každý deň zomrie 800 žien v súvislosti s tehotenstvom alebo pri pôrode a ročne sa vykoná 22 miliónov rizikových potratov.

Inzercia

„S menšou finančnou podporou informácií, servisu a služieb sexuálneho a reprodukčného zdravia budú tieto čísla rásť,“ píše sa v liste.

„Očakávame, že EÚ ukáže solidaritu s miliónmi žien, dievčat a dospievajúcich, ktoré potrebujú prístup k moderným prostriedkom antikoncepcie, k informáciám a službám. V tomto zmysle by sme chceli pripomenúť prístup „vyplnenia medzery v slušnosti“, ktorý si osvojila Komisia už v roku 2001, keď v tom čase EÚ zvýšila podporu organizáciám, ktoré zasiahla politika vtedajšej vlády USA,“ uvádza list.

 

Plagáty na potratové služby v africkom Johannesburgu. (Foto: Flickr.com/Paul Keller)

Slovensko otázne

Slovenský rezort diplomacie potvrdzuje, že Slovensko bolo oslovené zapojiť sa do iniciatívy, lobbing dánskej političky odmieta.

„Dánska partnerka nevyzvala ministra Miroslava Lajčáka na podpis listu, v ktorom by žiadala o podporu projektu financovania reprodukčného zdravia a plánovaného rodičovstva v rozvojových krajinách,“ uviedol pre Postoj hovorca ministerstva Peter Susko.

Možnosť pripojenia sa k spoločnému listu bola podľa rezortu zahraničných vecí navrhnutá členským štátom EÚ vrátane Slovenskej republiky na úrovni relevantnej pracovnej skupiny v Bruseli. „Rozhodnutie o prípadnom pripojení či nepripojení sa Slovenskej republiky k tejto iniciatíve by však mohlo byť prijaté iba po komplexnom posúdení predmetnej problematiky zainteresovanými rezortmi vlády SR,“ dodal Susko.

Slovenským konzervatívnym mimovládkam sa nápad nepáči. „Prečo by sme mali Afričankám z peňazí našich daňových poplatníkov finacovať potraty? Veď potrat nemôže byť našou formou pomoci africkým krajinám,“ vyjadrila sa Mária Demeterová z Fóra života.

Podľa Chromíka ide o prístup na úrovni urážky africkým krajinám, ktoré majú vážnejšie problémy. „Povedzte hladnému, že mu zafinancujete potrat,“ reagoval Chromík, ktorý zásadne odmieta, aby sa Slovensko pripojilo k tejto iniciatíve.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.