KULTUREVUE: Priznania kňaza Ďura

Bloger. Cestovateľ. Fotograf. Organizátor. Ale v prvom rade kňaz. Kniha vybraných blogov Juraja Drobného Môže kňaz zaspať na vlastnej kázni? sa vám dostane pod kožu, aj keď o to nemusíte stáť.

Na začiatku všetkého bola túžba porozprávať o práci slovenských lekárov v Kambodži. A tak "vznikol príbeh o Čany", dievčatku bez mozgu a bez pľúc s nálepkou HIV pozitívna. "Stačí len byť s ňou pár hodín a človek v nej s úžasom spoznáva nádhernú ľudskú bytosť, ktorá má veľkú chuť žiť. Mali by ste ju vidieť, ako sa hrdo nesie v šatočkách s vyšitými čmeliakmi, ktoré dostala na Vianoce. Keď to vidíte, nedá vám neurobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby tých mesiacov jej života bolo čo najviac a aby stáli za to," píše bloger Drobný.

Výstup na Everest

„Pokorenie každého Mount Everestu si zaslúži pozornosť, pretože inšpiruje ostatných, aby sa na výstupe za vlastným vrcholom nedali odradiť prekážkami.“

O živote s chorobou vie autor knihy svoje: už dlhé roky žije s bechterevom, závažným zápalovým ochorením kĺbov. Napriek tomu, či už s bolesťou alebo bez nej, život ho baví. „Bolesť – alebo človeka zničí, alebo ho posilní, zintenzívni jeho vnímanie, očistí jeho vzťahy. Záleží na tom, ako sa k nej človek postaví." Pri čítaní o prvej naozajstnej túre v Tatrách v dospeláckom veku sa usmievam a teším spolu s ním. Pokorenie každého Mount Everestu si zaslúži pozornosť, pretože inšpiruje ostatných, aby sa na výstupe za vlastným vrcholom nedali odradiť prekážkami.

Sila, ktorá mu dáva energiu kráčať ďalej, je viera. Úvahami o nej, o Bohu a náboženstve kladie zrkadlo sám sebe a priznaním vlastnej nedokonalosti dáva príklad, ktorý núti čitateľa porozmýšľať nad tým, či môže sám seba s čistým svedomím nazvať dobrým kresťanom. Nezatvára si oči nad nedostatkami cirkvi, prosí o odpustenie za kňazov, ktorí zišli z evanjeliovej cesty a na útoky reaguje konštatovaním:„Nedostatky jej údov sú pre mňa jedným zo znamení, že som v Cirkvi správne. A navyše ma vedú k hlbšiemu prežívaniu Kristovho takmer nepochopiteľného tvrdenia: ,...lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť´ (Jn 15,5)".

Princezné a víly

Kniha zachytáva aj Ďurov výnimočný vzťah k ženám. Skladá im úctu, ktorá im patrí, pretože ak Boh stvoril ženu ako poslednú v rade, je jeho majstrovským dielom. Či už sú to mamy, slečny, babky alebo dievčatá, sú to princezné a víly, ktorým sa môže ľahko ublížiť. „Niekde som čítal, že dotknúť sa víly je možné iba čistým srdcom. Dotknúť sa jej čímkoľvek iným znamená zraniť ju. Neviem, čo si o tom myslíte vy, ale moja vlastná skúsenosť hovorí, že je to pravda. (...) Prosím o odpustenie všetky víly, ktoré som zranil dotykom môjho nie vždy čistého srdca."

Dá sa teda vôbec zaspať na vlastnej kázni? Ako to, že ako rímskokatolícky kňaz má vnúčatá a odkiaľ pozná Mariku Gombitovú? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v Ďurovej knihe. Či už ju prečítate na posedenie alebo si budete dávkovať „drobnú porciu denne“, posolstvo skryté medzi riadkami vám neujde. Bez toho, aby ste si to uvedomovali, z (ne)známeho katolíckeho kňaza Juraja Drobného sa po čase stane Ďuro (ako v mojom prípade). Pán biskup, ktorý ho za kňaza vysvätil, určite vedel čo robí...

Ivana Jánošíková
Autorka je študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Juraj Drobný: Môže kňaz zaspať na vlastnej kázni? Vydavateľstvo Hass, 2010. 175 s.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo