Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. novembec 2016

Pre koho je 17. november ešte sviatok?

Sme čoraz viac obklopení spochybňovaním, dezilúziou, konšpiráciou. Kde sa stala chyba, že sme zašli až tak ďaleko?
Pre koho je 17. november ešte sviatok?

Kľúčová inštalácia J. Davida v Prahe. Foto: Mohamed Zahza/flickr.com

Ponurá otázka, ktorú už dlhší čas cítiť vo vzduchu, a trápi aj mňa. Sme čoraz viac obklopení spochybňovaním, dezilúziou, konšpiráciou. Nechýba nenávisť a odmietanie systému. Trendom sú všetci, ktorí sú proti všetkému, dokonca aj proti Novembru 89 ako takému.

Kde sa stala chyba, že sme zašli až tak ďaleko? Že chceme akoby zabudnúť na tie tisíce obetí, na to utrpenie, na všetko zlo, ktoré priniesol totalitný režim? Na všetky deti, ktoré vyrastali bez otcov, lebo boli vo väzení? Na statočných mužov a ženy, ktorí umierali v žalároch a uránových baniach? Na rehoľníkov, ktorých mučili a pochovali bez mena? Čo sa stalo s nami? Som presvedčená, že November 89 mal zmysel a mal svoj drahocenný obsah. Odmietnutie totality, odmietnutie komunistického režimu, odmietnutie neslobody a temna má vždy svoj zmysel a význam. Je na ďalších generáciách, aby tento dar nezničili.

Nechcem a neviem sa tváriť, že všetko, čo sa od Novembra 89 udialo v našej krajine, bolo bez chýb. Určite, spoločne nás trápi mnoho vecí a veľa z nich sme mali robiť lepšie. Mali sme sa viac počúvať, vnímať, diskutovať. Často nám chýbala pokora a pochopenie pre núdznych. Niektorí sa nechali strhnúť pocitom nenahraditeľnosti a neomylnosti. Mnohí sa neštítili budovať vlastný prospech na úkor ostatných. A dnes sú výsledkom zle fungujúce nemocnice, zaostávajúce školstvo, narastajúca chudoba a obrovská korupcia. A, samozrejme, dezilúzia a odmietanie celého systému. Super podmienky pre vznik niečoho nového, netradičného, protestujúceho... A čo nám táto cesta ponúka? Budú to aj zmysluplné riešenia alebo len výkriky a heslá hodné dobrého marketingu? Bude to len hra s emóciami alebo aj úprimná snaha veci zmeniť a napraviť?

Podporujem verejný názor, že korupcia na Slovensku má nebývalý rozmer a treba veci riešiť urýchlene. Súhlasím, že školstvo a zdravotníctvo potrebujú generálnu zmenu, a nie opatrné úpravy. Podporujem všetky spôsoby, ktoré dokážu justíciu a políciu dostať do pozície orgánov obhajujúcich zákon a poriadok bez rozdielu. Odmietam, aby politický systém bol previazaný s peniazmi korporácií a oligarchov. Toto všetko je pre šikovných a čestných ľudí na Slovensku veľká výzva.

Želám si, aby sa jej zhostili vzdelaní a hodnotovo vyzretí ľudia. Aby vedeli s úctou spomínať na November 89 a aby s odvahou ponúkli tejto krajine nádej a budúcnosť!

 

Inzercia

Odporúčame