Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. október 2016

Konečne dobré správy pre kresťanov v Iraku

Utečenci z Ninivskej planiny veria, že sa v krátkom čase budú môcť vrátiť do svojich domovov.
Konečne dobré správy pre kresťanov v Iraku

Kresťania v Iraku sa po dlhom čase môžu tešiť z dobrých správ. Irackej armáde a kurdským milíciám sa v rámci prebiehajúcej ofenzívy na Mosul podarilo získať kontrolu nad niekoľkými kresťanskými dedinami na Ninivskej planine a dobyť mesto Karakoš. Na viacerých miestach na oslobodenom území sa po prvýkrát od roku 2014 rozozvučali zvony.

Karakoš, ktorý leží asi tridsať kilometrov od Mosulu, bol pred vojnou najväčším kresťanským mestom v Iraku. Žilo tu približne 50-tisíc obyvateľov, z ktorých veľká časť sa po obsadení mesta bojovníkmi Islamského štátu v auguste 2014 stala utečencami. Mnohí prežívali v utečeneckých táboroch v irackom Kurdistane alebo odišli do zahraničia. Z Karakošu a jeho okolia pochádzajú aj irackí kresťania, ktorí koncom minulého roku prišli na Slovensko.

V hlavnom meste irackého Kurdistanu Erbile, kde sa nachádza viacero kresťanských utečeneckých táborov, vypukli po správach z frontovej línie oslavy. Jeden z bývalých obyvateľov Karakošu pre server Spiegel online povedal, že väčšina kresťanov sa chce do svojho mesta vrátiť napriek tomu, že ich domy sú zničené.

Potvrdzuje to aj lekárka Zuzana Dudová, ktorá pôsobí v Dohuku neďaleko Erbilu v nemocnici, ktorú prevádzkuje Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. „Mnohí nielenže zvažujú, že sa vrátia, ale nevedia sa dočkať, kedy to nastane. Napríklad naši zamestnanci s nami už vyjednávajú, aby sme našu kliniku presťahovali do Karakošu, hneď ako im povolia návrat. Aj keď, samozrejme, nájdu sa aj skeptici, ktorí tvrdia, že keď sa domov vrátia, nebude to nadlho. Ale všeobecne tu panuje pozitívna naláda, čo je po poslednom roku plnom depresie a apatie dobrá správa,“ povedala Dudová pre Postoj.

Čím viac sa koaličné sily blížia k Mosulu, narážajú na väčší odpor bojovníkov Islamského štátu. Podľa hovorcu irackej armády museli čeliť aj viac ako dvadsiatim samovražedným útokom, keď sa džihádisti snažili naraziť do vojenskej kolóny automobilmi naloženými výbušninami.

Inzercia

V samotnom Mosule pália bojovníci Islamského štátu pneumatiky, aby sťažili orientáciu útočiacich lietadiel, a snažia sa využívať viac ako milión obyvateľov ako živé štíty. Podľa správ z mesta im odmietajú umožniť útek, obsadzujú civilné domy, okolo niekoľkých štvrtí vyhĺbili priekopy a každého, koho chytili pri pokuse o útek, okamžite zastrelili. Islamský štát teror stupňuje aj z obavy pred vypuknutím ľudového povstania.

Operácia pri Mosule so sebou prináša aj niekoľko vážnych rizík. Civilní obyvatelia v meste môžu za jeho oslobodenie zaplatiť vysokú cenu a hrozbou je aj to, že v rámci snahy o kontrolu dobytého územia vypukne konflikt medzi šítskymi, sunitskými a kurdskými vojenskými oddielmi. Europská únia tiež už varovala, že utekajúci džihádisti predstavujú bezpečnostné riziko pre Európu. Mnohí z nich majú európske pasy a je veľmi pravdepodobné, že sa budú snažiť vrátiť do svojich krajín.

Pre desaťtisíce ľudí, kresťanov a jezídov z Ninivskej planiny, ktorí v utečeneckých táboroch bojujú s osudom, sú však informácie o oslobodení ich rodísk prvými dobrými správami po dvoch rokoch.

Foto: Tony Frič

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.