Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. október 2016

Zákaz potratov v Poľsku. Celý príbeh

Poľsko diskutovalo o úplnom zákaze potratov. To, čo ste čítali inde, boli však často polopravdy a nepravdy.
Zákaz potratov v Poľsku. Celý príbeh

3. október 2016, Brusel: Poľky protestujú proti sprísnenému zákonu o interrupciách v Poľsku. Foto: TASR/AP

V súčasnosti je v Poľsku platný zákon o ochrane nenarodeného života, ktorý pochádza z januára 1993. Prijatie tohto zákona bolo a dodnes zostáva jediným prípadom na svete, keď sa podarilo v demokratických pomeroch zmeniť liberálnu potratovú legislatívu a schváliť zákon, ktorý chráni nenarodené životy.

Súčasný zákon stanovuje, že aborty sú v Poľsku nelegálne s tromi výnimkami:

Po prvé, keď je plod nezvratne zdeformovaný (ide o tzv. eugenický potrat, keď sa nenarodenému dieťaťu potvrdí napríklad Downov, Edwardsov či Turnerov syndróm). Po druhé, keď je tehotenstvo dôsledkom znásilnenia alebo incestu. A po tretie, keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie matky.

Podľa tohto zákona má byť trestaný lekár, nie žena podstupujúca potrat. Samozrejme, že právny zákaz možno obísť, napríklad tzv. potratovou turistikou, ale keďže ide o konanie mimo zákona, nikto v skutočnosti nedisponuje dôveryhodnými štatistikami o tejto téme.

Neobyčajne dôležité je to, že pred vyše 20 rokmi sa nezmenil iba zákon, ale aj spoločenské myslenie. Zatiaľ čo v roku 1989 bolo iba 12 percent obyvateľov Poľska proti potratom na požiadanie, o 25 rokov neskôr tento názor zastávalo už 80 percent populácie. Okrem iného ide o výsledok veľmi aktívnych pro-life organizácií.

A teraz prejdime k novému pokusu prijať zákon, ktorý sprísni potratovú legislatívu.

V Poľsku existuje ústavný nástroj, vďaka ktorému môžu zákon na rokovanie parlamentu predložiť aj občania. Takáto iniciatíva však musí získať viac ako 100-tisíc podpisov. V roku 2011 sa podarilo získať 600 000 podpisov pod návrh na úplný zákaz potratov. Vtedy vládnuca Občianska platforma, oficiálne kresťanskodemokratická strana, spolu s ľavicovými stranami tento návrh okamžite odmietla, pričom nebol zaradený ani na prejednanie v parlamentných výboroch.

Keď sa po voľbách v roku 2015 do vlády vrátila strana Právo a spravodlivosť, pro-life organizácie opäť začali zbierať podpisy pod podobnú iniciatívu za úplný zákaz abortov a získali 450 000 podpisov. V tomto prípade sa súčasťou návrhu stal aj kontroverzný návrh, aby bolo trestným nielen konanie lekára, ale aj matky.

Súčasne s tým predložili ľavicové organizácie návrh svojho zákona na legalizáciu potratov. Získali o polovicu menej podpisov ako pro-life organizácie.

V septembri tohto roku tak prišli do Sejmu dva návrhy zákonov. Vládnuca strana Právo a spravodlivosť sa odmietla zaoberať návrhom ľavicového zákona a hlasovala proti nemu. Návrh pro-life organizácií schválila na ďalšie rokovania a poslala ho do príslušného parlamentného výboru.

Inzercia

Predseda strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski a premiérka Beata Szydlo verejne vystúpili proti eugenickým potratom. V súčasnosti dochádza v Poľsku z dôvodu nezvratne poškodeného plodu k asi 900 potratom ročne. Vládnuca pravica to chcela zmeniť. Poslala preto občiansku iniciatívu do parlamentného výboru, kde chcela vypustiť zo zákona kontroverzný paragraf o trestnej zodpovednosti žien matiek. Vládna strana mala v tejto veci podporu Episkopátu, ktorý tiež vyhlásil, že nemožno v tejto veci trestať ženy, iba lekárov.

Rozhodnutie Sejmu sprevádzali pouličné a mediálne protesty ľavicovo-liberálnych organizácií. Šírili sa pritom nepravdivé informácie, že ide o vládny návrh zákona, a nie o občiansku iniciatívu a že Právo a spravodlivosť chce za potrat trestať ženy. Tieto falošné informácie obleteli svet.

Tretieho októbra bol zorganizovaný tzv. Čierny pondelok. Ženy oblečené v čiernom vyšli do ulíc poľských miest, aby protestovali proti pro-life zákonu. Americký denník Washington Post písal, že na demonštráciách sa zúčastnilo šesť miliónov osôb, pričom v celom Poľsku protestovalo asi 60-tisíc ľudí (vo Varšave 15-tisíc). Opozícia prirodzene využila túto príležitosť na totálny útok proti vláde.

3. október 2016 Varšava: Niekoľko tisícok Poliakov pod dáždnikmi protestuje proti sprísnenému zákonu o interrupciách v Poľsku počas demonštrácie známej ako Čierny pondelok na Zámockom námestí v centre Varšavy. Foto: TASR/AP

Zoči-voči masívnej mediálnej kampani – tak v Poľsku, ako aj v zahraničí – sa strana Právo a spravodlivosť rozhodla, že nedokáže čeliť falošným informáciám, o to viac, keď niektorí tvrdili, že Kaczynského strana chce zakázať prenatálne vyšetrenia a posielať ženy po potrate do väzenia. Vládnuca strana sa nedokázala presadiť s tvrdením, že to nie je pravda.

V takejto situácii sa PiS rozhodla vycúvať z podpory občianskeho návrhu zákona. Opozičná strana Občianska platforma okamžite zmenila správanie a hlasovala za podržanie návrhu zákona v parlamentnom výbore a diskusiu o ňom do januára budúceho roku. To by znamenalo, že ohlásené demonštrácie by trvali minimálne ďalšie tri mesiace a vláda by čelila útokom domácich aj svetových médií, to všetko za návrh, s ktorým nie úplne súhlasí (trestanie žien).

Poslanci PiS preto hlasovali proti návrhu zákona v podobe, ako ho pripravili pro-life organizácie. Vyvolalo to hlboké rozpory medzi vládnucou stranou a pro-life organizáciami a tiež vo vnútri strany. Neznamená to však, že by strana Jaroslawa Kaczynského rezignovala na ďalšie plány na ochranu života nenarodených detí.

V tejto veci verejne vystúpila aj premiérka Beata Szydlová. Vyhlásila, že PiS pripraví vlastný návrh zákona, za ktorý bude niesť plnú zodpovednosť. Z jej slov vyplýva, že nový zákon zakáže eugenické potraty, nebude trestať ženy, iba lekárov porušujúcich zákon, a zároveň bude schválený balíček opatrení na pomoc matkám, ktorým sa narodili choré deti.

Odporúčame