O Mohamedovi, Židovi a plešatom deduškovi

Výhrady sú v poslednom čase „in“. Kým Slovenskom prednedávnom hýbali výhrady k zmluve o výhrade vo svedomí a výhrady k týmto výhradám, vo svete kulminujú moslimské výhrady voči európskym karikatúram proroka Mohameda. Obe výhrady sú si podobné silnými emočnými nábojmi (aj keď ich výbušnosť je neporovnateľná), no diametrálne sa líšia v popustení uzdy týmto emóciám i v prezentácii jednotlivých výhrad. Zatiaľ čo slovenské výhrady sa riešili štandardnými cestami, ktoré ponúka demokratický systém, moslimské výhrady sú riešené celosvetovým násilím. Bez ohľadu na odlišnú veľkosť konfliktného potenciálu v týchto dvoch sporoch, spôsoby ich riešenia poukazujú na zásadnú odlišnosť európskej a moslimskej civilizácie.

Napriek tomu sa „eurovizionári“ pokúšajú – napr. prijatím Turecka do EÚ – spojiť v jednom dome tieto dve diametrálne odlišné kultúry. V týchto dňoch sa znova a znova presviedčame o neudržateľnosti (európskeho) multikulturalizmu, no napriek tomu s utopistickou vierou v rovnosť (rovnakosť) všetkých civilizácií, pokračujeme v jeho budovaní. Ak má Európa problém vysporiadať sa s moslimami za jej hranicami, čo nastane, keď vpustí sedemdesiat miliónov tureckých moslimov do svojho domu? Tomu, že budú akceptovať naše hodnoty tak ako sa snažíme akceptovať mi ich, dnes už hádam každý prestáva veriť. Ak je prepojenie svetskej a náboženskej moci súčasťou ich civilizácie, hádam po vstupe do EÚ začnú akceptovať ich oddelenie? Bülent Şenay z Uludagskej univerzity v tureckej Burse sa počas svojej návštevy na Slovensku v roku 2004 vyjadril priamo: „Ak by bolo Turecko prijaté, turecké menšiny v Európe budú do doby jeho vstupu počtom výrazne prevyšovať akékoľvek menšiny iných európskych štátov. Znamená to možné prisťahovávanie sa desiatok miliónov Turkov do Európy zaťaženej štrukturálnou nezamestnanosťou a vznik hlasovacej frakcie v Európskom parlamente takej početnosti, ktorú by nikto nedokázal zastaviť.“

Obrana svojho náboženstva zo strany moslimov je pre Európu vážnym signálom aj k tomu, aby sa zamyslela nad obranou svojich náboženských koreňov a tradícií. Ak budú moslimovia takto radikálne brániť a šíriť svoju vieru – a o tom niet pochýb – kým Európania budú kresťanstvo vytláčať na perifériu, islamská Európa nebude len obsahom niektorých vizionárskych diel, ale hmatateľnou realitou. Nie je to memento len pre „neveriace“ európske krajiny, ale aj pre religiózne Slovensko. Veď kým karikatúry proroka Mohameda jednoznačne odsúdila aj Konferencia biskupov Slovenska, protestný hlas proti znevažovaniu Židov v reklame firmy Mountfield či zobrazovaniu Boha – Stvoriteľa ako plešatého deduška na oblakoch v reklame na minerálnu vodu Budiš, zo strany slovenskej Katolíckej cirkvi vôbec nezaznel. Alebo sme si zvykli na znevažovanie týchto náboženstiev už natoľko, že zdvíhať hlas na ich obranu, sa nám javí ako nemiestne?

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo