Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. august 2016

Ficova štvorkoalícia dnes zanikla

Pätica poslancov Siete okolo Andreja Hrnčiara dnes odišla zo strany. Sieť zaniká a s ňou aj doterajšia koalícia.
Ficova štvorkoalícia dnes zanikla

Samozrejme, nejde o žiadnu prevratnú správu. Sieť už vstupovala do koalície ako klinicky mŕtva strana bez akejkoľvek perspektívy. A boli to jej vlastní sklamaní lobisti a Smer, čo Procházkovej strane nadiktovali zmysel štvorročnej čisto vegetatívnej existencie – rezort dopravy a bodka.

Radoslav Procházka pritom túžil byť ministrom, Robert Fico mu však odporučil, aby sa venoval svojmu poslaneckému klubu, ktorý hneď po voľbách prišiel o troch poslancov (Beblavého skupina).

Procházka sa mu venoval tak, že začiatkom leta mu vyhlásilo neposlušnosť ďalších päť poslancov, s ktorými sa včera nedohodol ani nový šéf Siete a minister dopravy Roman Brecely. Pätica Andreja Hrnčiara dnes preto ohlásila odchod zo Siete.

Ktovie, ako včera prebiehalo rokovanie medzi ním a Hrnčiarom, môžeme si len hmlisto domýšľať.

Andrej Hrnčiar nie je politik, je len z tucta ďalších podnikateľov v politike. V roku 2010 obiehal s titulom primátora najtransparentnejšieho mesta niektoré strany a pýtal si zvoliteľný poslanecký post. V SDKÚ nepochodil, spoločnú reč však našiel s Bélom Bugárom, ktorý súrne potreboval povinnú kvótu Slovákov do svojho maďarsko-slovenského projektu.

V roku 2014 sa Hrnčiar spojil s Radoslavom Procházkom, ktorý dosiahol v prvom kole prezidentských volieb skvelý výsledok a trúfal si nahradiť Smer. Ambiciózny projekt 5. marca stroskotal a bol to práve Hrnčiar, ktorý už dva dni po voľbách na vrcholnom grémiu strany tlačil na to, aby sa čo najrýchlejšie dohodla so Smerom, lebo inak tak vraj spraví SaS. Dokonca zdôvodňoval, prečo treba zabrániť tomu, aby sa stal ministrom vnútra Daniel Lipšic.

Inzercia

Sieť vstúpila do vlády, Hrnčiar sa napokon nestal ministrom dopravy a neostal mu už priestor na viac než na žabomyšie vojny. V rámci nich sa mu podarilo aspoň vyšachovať babrácky taktizujúceho Procházku a zaistiť si post podpredsedu parlamentu (ktorý chcel zúfalý predseda strany Procházka).

Bezprizorná strana už len padala a padala a teraz cez víkend si jej jediný minister Brecely zmyslel, že pre udržanie svojho postu urobí najlepšie, ak sa stane šéfom Siete. Strany, ktorá má dva dni po jeho zvolení za predsedu už len dvoch poslancov, Alenu Bašistovú a samotného Procházku, ktorý chce odísť za sudcu do Luxemburgu (a ak sa mu to podarí, Sieti ostane len jediný poslanec, pretože Procházkovou nástupkyňou sa stane Zuzana Zimenová, ktorá v marci podporila Beblavého skupinu).

Čo bude teda ďalej? Sieť už de facto prestala existovať, Brecely je oddnes len fantómovým ministrom, ktorý čoskoro odíde.

Hrnčiar sa v týchto hodinách usiluje vrátiť späť do Mosta, ktorý dnes večer rozhodne, či jeho skupinu prijme do svojho poslaneckého klubu. Podľa našich informácií nie sú z možného príchodu exposlancov Siete poslanci Mosta príliš nadšení, ale pocity poslancov nemusia byť v dnešných kalkuláciách, keď ide o ďalší život koalície, najdôležitejšie.

Pre Bugára by prírastok piatich poslancov znamenal posilnenie, Most by mal po novom pätnásť poslancov, rovnaký počet ako Dankova SNS. Bolo by len logické, keby Most požiadal o odchod Brecelyho a sám si nárokoval na dopravu, kde si už lobisti Siete a Smeru rozparcelovali územie. Ale je možné, že Béla si to celé zráta inak.

Andrej Hrnčiar, ktorý na seba viaže ďalších štyroch poslancov, nebude môcť ani v nových pomeroch skákať privysoko – napríklad na post nového ministra. Ale určite aspoň do tej výšky, aby si v rámci novej parcelácie pomerov niečo vybavil. Napokon, istotne sa uskromní, veď jeho očakávania už po blamáži so Sieťou nemôžu byť také vysoké ako potreby.

Odporúčame