VOĽBY 2010: Keď Sulík vyrastie...

Strana Sloboda a solidarita (SaS) sa hrdí čistým štítom bez eštebáckych príslušníkov a jej lídrami sú odborníci otitulovaní spredu i zozadu. Nové tváre so staronovými nápadmi.

Spolu so stranou Most-Híd sa stali politickým skokanom roka, keď sa v prieskumoch v priebehu niekoľkých mesiacov vyšplhali nad päť percent. SaS chce byť pravicovou alternatívou, čím v sklamaných srdciach budí iskierky nádeje. Tie však v kresťanskom voličovi uhasí morálny liberalizmus jej programu.

Naivný Sulík

Líder strany Richard Sulík o sebe tvrdí, že jeho druhou najsilnejšou stránkou je naivita. Práve ona ho priviedla pred Ivana Mikloša s nápadom rovnej dane. Naivita ho možno sprevádzala aj pri zostavovaní odvážneho volebného programu. Mnohí jeho 120 bodom vyčítajú rovnaký populizmus, aký on sám vyčíta vládnemu Smeru. V Hríbovej Lampe priznal, že „koniec koncov chceme sa dostať do parlamentu a ako ukazuje slovenská realita, bez populizmu to nie je možné“. Ani program SaS sa tomu podľa jeho slov nevyhol.

Pozrite si ostatné profily:
Most-Híd: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente
Kam vedie cesta KDH?
Zdieľať

Tvárme sa, že SaS reálne získa potrebné percentá. Už teraz je jasné, že všetky sľuby z programu nebude môcť naplniť. „Závisí od volebného výsledku, koľko bodov presadíme. Reforma odvodov má najvyššiu prioritu,“ povedal Richard Sulík v diskusii na Bratislavskej vysokej škole práva. „Ak sa dostaneme do parlamentu s 5,1 percentami, tak ja osobne budem rád, keď sa nám do programového vyhlásenia vlády podarí dostať reformu odvodov. Keď sa tam dostaneme s deviatimi percentami, budeme robiť väčšie ramená,“ spresnil svoje povolebné vízie.

Keď si urobia ramená

Ak získajú dostatočný počet percent, aby si mohli „urobiť ramená“, v čom ešte neustúpia? To už konkretizovať odmietol. Za zmienku však stojí napríklad séria bodov o osobných slobodách. Strana v nich navrhuje liberalizáciu rozvodov prostredníctvom tzv. predmanželských zmlúv či zjednodušenie rozvodu manželstva v prípade, že sa na ňom manželia mimosúdne dohodnú. S tým súvisí aj nový nástroj výchovy detí, ktorým by mala byť tzv. striedavá výchova. Podobný návrh sa v slovenskom prostredí objavil vo februári tohto roku a vyvolal búrlivé diskusie, či je pre dieťa dobré, aby striedavo bývalo mesiac u matky a druhý u otca.

SaS sa tiež pohráva s myšlienkou zaviesť registrované partnerstvá. Podľa bodu 96 ich môže uzatvoriť cirkev, ak bude chcieť. Za bod o dekriminalizácii marihuany podala dvojica mužov v Žiline trestné oznámenie za šírenie toxikománie. To už bol naozaj trochu úlet. Uznala to aj prokuratúra, keď oznámenie odmietla.

Viac alternatívy a menej náboženstva by Sulíkovci radi videli aj v školstve. To má v SaS pod palcom Ivan Juraš – zriaďovateľ základnej školy so škôlkou, ktorá sa riadi princípmi alternatívnej montessorskej pedagogiky. Strana v programe presadzuje odstránenie vyučovania náboženstva ako povinne voliteľného predmetu z osnov škôl a umožnenie slobodného výberu svetonázorového zamerania. Viac voľnosti žiadajú aj pre využívanie učebných metód na školách.
Podstatou a najvyššou ambíciou SaS ale zostáva presadenie odvodového bonusu. Spoliehať sa však na to, že SaS svoje ambície okreše len naň, je asi trochu riziko.

Andrea Šalková
Foto: facebook.com

Postoy.sk vám prinesie postupne do volieb profily najväčších politických strán.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo