Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. jún 2010

VOĽBY 2010: Keď Sulík vyrastie...

Strana Sloboda a solidarita (SaS) sa hrdí čistým štítom bez eštebáckych príslušníkov a jej lídrami sú odborníci otitulovaní spredu i zozadu. Nové tváre so staronovými nápadmi. Spolu so stranou Most-Híd sa stali politickým skokanom roka, keď sa v prieskumoch v priebehu niekoľkých mesiacov vyšplhali n...

Strana Sloboda a solidarita (SaS) sa hrdí čistým štítom bez eštebáckych príslušníkov a jej lídrami sú odborníci otitulovaní spredu i zozadu. Nové tváre so staronovými nápadmi.

Spolu so stranou Most-Híd sa stali politickým skokanom roka, keď sa v prieskumoch v priebehu niekoľkých mesiacov vyšplhali nad päť percent. SaS chce byť pravicovou alternatívou, čím v sklamaných srdciach budí iskierky nádeje. Tie však v kresťanskom voličovi uhasí morálny liberalizmus jej programu.

Naivný Sulík

Líder strany Richard Sulík o sebe tvrdí, že jeho druhou najsilnejšou stránkou je naivita. Práve ona ho priviedla pred Ivana Mikloša s nápadom rovnej dane. Naivita ho možno sprevádzala aj pri zostavovaní odvážneho volebného programu. Mnohí jeho 120 bodom vyčítajú rovnaký populizmus, aký on sám vyčíta vládnemu Smeru. V Hríbovej Lampe priznal, že „koniec koncov chceme sa dostať do parlamentu a ako ukazuje slovenská realita, bez populizmu to nie je možné“. Ani program SaS sa tomu podľa jeho slov nevyhol.

Pozrite si ostatné profily:
Most-Híd: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente
Kam vedie cesta KDH?
Zdieľať

Tvárme sa, že SaS reálne získa potrebné percentá. Už teraz je jasné, že všetky sľuby z programu nebude môcť naplniť. „Závisí od volebného výsledku, koľko bodov presadíme. Reforma odvodov má najvyššiu prioritu,“ povedal Richard Sulík v diskusii na Bratislavskej vysokej škole práva. „Ak sa dostaneme do parlamentu s 5,1 percentami, tak ja osobne budem rád, keď sa nám do programového vyhlásenia vlády podarí dostať reformu odvodov. Keď sa tam dostaneme s deviatimi percentami, budeme robiť väčšie ramená,“ spresnil svoje povolebné vízie.

Keď si urobia ramená

Ak získajú dostatočný počet percent, aby si mohli „urobiť ramená“, v čom ešte neustúpia? To už konkretizovať odmietol. Za zmienku však stojí napríklad séria bodov o osobných slobodách. Strana v nich navrhuje liberalizáciu rozvodov prostredníctvom tzv. predmanželských zmlúv či zjednodušenie rozvodu manželstva v prípade, že sa na ňom manželia mimosúdne dohodnú. S tým súvisí aj nový nástroj výchovy detí, ktorým by mala byť tzv. striedavá výchova. Podobný návrh sa v slovenskom prostredí objavil vo februári tohto roku a vyvolal búrlivé diskusie, či je pre dieťa dobré, aby striedavo bývalo mesiac u matky a druhý u otca.

Inzercia

SaS sa tiež pohráva s myšlienkou zaviesť registrované partnerstvá. Podľa bodu 96 ich môže uzatvoriť cirkev, ak bude chcieť. Za bod o dekriminalizácii marihuany podala dvojica mužov v Žiline trestné oznámenie za šírenie toxikománie. To už bol naozaj trochu úlet. Uznala to aj prokuratúra, keď oznámenie odmietla.

Viac alternatívy a menej náboženstva by Sulíkovci radi videli aj v školstve. To má v SaS pod palcom Ivan Juraš – zriaďovateľ základnej školy so škôlkou, ktorá sa riadi princípmi alternatívnej montessorskej pedagogiky. Strana v programe presadzuje odstránenie vyučovania náboženstva ako povinne voliteľného predmetu z osnov škôl a umožnenie slobodného výberu svetonázorového zamerania. Viac voľnosti žiadajú aj pre využívanie učebných metód na školách.
Podstatou a najvyššou ambíciou SaS ale zostáva presadenie odvodového bonusu. Spoliehať sa však na to, že SaS svoje ambície okreše len naň, je asi trochu riziko.

Andrea Šalková
Foto: facebook.com

Postoy.sk vám prinesie postupne do volieb profily najväčších politických strán.

Odporúčame

ČESKO: Ako biskup Malý nahneval kresťana Paroubka

ČESKO: Ako biskup Malý nahneval kresťana Paroubka

Český biskup Václav Malý pichol do osieho hniezda. Výzvou na voľbu menších strán rozhneval predsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Ten sa bránil útokom. Na reštitúcie cirkevného majetku. Veľké politické strany v Českej republike to majú vo voľbách nahnuté. Politické trapasy, medzistranícke spory a škandály. ...

Koalícia verzus opozícia: Majú si vymeniť miesta?

Koalícia verzus opozícia: Majú si vymeniť miesta?

Mali by si podľa vás koalícia a opozícia vymeniť miesta? Zapojte sa do predvolebnej diskusie. Vincent Vattai, konateľ, BMW Tepmus: Určite áno. Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Koalícia aj opozícia by mali hlavne uvoľniť miesta, myslím si, že už ich bolo...