Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. august 2016

Ameriku ohrozuje zika, nakazeným ženám možno povolia potraty

V americkom štáte Florida bojujú s vírusom zika. Kongres rieši, či by nakazené tehotné ženy mali mať právo dieťa potratiť.
Ameriku ohrozuje zika, nakazeným ženám možno povolia potraty

Foto: Flickr.com/Hamza Butt

V oblasti floridského Miami zaznamenali 15 prípadov, keď ľudí uštipli nebezpečné komáre na území Spojených štátov. Predtým sa vírus objavil len u tých, ktorí pricestovali zo zahraničia alebo sa nakazili sexuálnym stykom s infikovanou osobou.

Počet nakazených tehotných žien v Spojených štátoch sa blíži k tisícke, informoval denník USA Today. Americký kongres sa začal zaoberať otázkou, či by mali mať právo ísť na potrat. Vírus môže spôsobiť mikrocefáliu, teda zakrpatenie mozgu plodu. Porucha sa po narodení prejavuje pomalším vývinom intelektuálnych, motorických a rečových schopností.

Mikrocefália sa dá diagnostikovať najskôr až v piatom mesiaci tehotenstva. Dosiaľ šesť amerických štátov z 50 (Georgia, Louisiana, Južná Karolína, Texas, Utah a Západná Virginia) povolilo umelé ukončenie tehotenstva v pokročilom štádiu z dôvodu „smrteľných fatálnych anomálií“.

„Ako lekárka chcem, aby moje pacientky mali všetky informácie o tom, ako môže zika ohroziť ich tehotenstvo. Nechcem, aby vláda alebo iní ľudia rozhodovali za ne,“ povedala pre USA Today Diane Horvath-Cosper, hovorkyňa lekárov z organizácie Reproductive Health, ktorá podporuje potraty.

Odporcovia tvrdia, že zika nič nemení. „Máme zabíjať ľudí pre ich špeciálne potreby? To je nehumánne a proti základnej potrebe spoločnosti ochraňovať tých najzraniteľnejších,“ myslí si Arina Grossu z kresťanskej organizácie Family Research Council.

Proti potratom chce naďalej bojovať aj senátor za štát Florida Marco Rubio. „Existuje malá šanca, že sa dieťa s mikocefáliou vôbec narodí. A ak aj áno, čaká ho život plný ťažkostí. To beriem. Ale som za život. A som veľmi za život. Verím, že každý ľudský život by mal byť ochraňovaný zákonom bez ohľadu na okolnosti alebo životné podmienky,“ povedal pre portál Politico.

Inzercia

Odporúčame