Autorov videí o predaji potratených telíčok oslobodili spod všetkých obvinení

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Autorov videí o predaji potratených telíčok oslobodili spod všetkých obvinení

David Daleiden. Foto: flickr.com/American Life League

Obria korporácia Planned Parenthood prehrala spor s prolife aktivistami.

Prolife aktivistov Davida Daleidena a Sandru Merrittovú včera súdy v americkom Texase oslobodili spod všetkých obvinení, ktoré voči nim pre nakrútenie videí z prostredia Planned Parenthood vzniesli texaské úrady. Obaja za to čelili 20 rokom odňatia slobody.

Daleiden a Merrittová minulý rok v zastúpení prolife Centra pre medicínsky pokrok vyhotovili sériu skrytých videozáznamov, v ktorých odhalili škandálne obchodovanie Planned Parenthood s časťami potratených telíčok detí. Na tajne vyhotovených videozáznamoch predstavitelia spoločnosti rozprávajú o spôsobe získavania ľudských orgánov, hovoria o tom ako o bežnej praxi a „položartom“ si za to dohadujú ako odmenu automobil Lamborghini. (O videách viac tu, tu a tu.)

Texaské úrady najprv vyšetrovali miestnu pobočku spoločnosti, no v januári tohto roku veľká porota v meste Houston vyšetrovanie zastavila. Úrady následne naopak zažalovali oboch aktivistov z použitia falošných preukazov a Davida Daleidena paradoxne aj z pokusu obchodovať s ľudskými orgánmi. 

Prečítajte si:
Čo sa skrýva za Planned Parenthood
Mať deti je zlo: čo ešte treba vedieť
Autorov videí ženú pred súd Zdieľať

Sudkyňa Diane Bull v texaskom Harris County ešte pred mesiacom 14. júna oslobodila Davida Daleidena spod obvinenia z pokusu obchodu. Včera sudca Brock Thomas zamietol aj obvinenie oboch aktivistov z použitia falošných preukazov. 

Daleiden v reakcii na rozhodnutie povedal, že „zamietnutie falošných a politicky motivovaných obvinení je dôrazným potvrdením prvého dodatku (Ústavy USA) o právach všetkých občianskych žurnalistov a tiež jasným varovaním pre všetkých politických priaznivcov Planned Parenthood, ktorí by napádali informátorov, aby tak chránili túto spoločnosť pred kontrolou.“

Odvahu Davida Daleidena, ako i konečné rozhodnutie súdu ocenila tiež Kristan Hawkins z organizácie Students for Life of America. „Vďaka jeho statočnosti národ vidí, ako štát nakladá s našimi daňami. Planned Parenthood by sa mala zodpovedať za ohavné obchodné praktiky, ktorými klame svojich klientov a predáva ich deti po kúskoch.“

V priebehu vyšetrovania vyšli na povrch informácie, že právni zástupcovia spoločnosti Planned Parenthood boli prepojení so zástupkyňou súdu v Harris County, ktorá im posúvala dôverné informácie a dôkazy o prípade a snažili sa tak proces vyšetrovania otočiť proti aktivistom.

„Planned Parenthood sa cez verejných činiteľov snažili zmanipulovať právny proces vo svoj prospech, ale nepodarilo sa im to,“ uviedol po úspešnom rozsudku Daleiden.

Zverejnenie informácií o obchodných praktikách Planned Parenthood spoločnosť zasiahlo iba čiastočne. Kým v minulosti patrilo medzi ich priamych darcov 41 veľkých spoločností, v čase uverejnenia videí ich prestali podporovať Coca-Cola, Ford a Xerox.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo