Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. február 2016

Autorov videí o predaji potratených telíčok ženú pred súd

Škandál okolo potratárskej organizácie Planned Parenthood v USA sa absurdne otočil.
Autorov videí o predaji potratených telíčok ženú pred súd

Centrum Planned Parenthood v Houstone, Texas (foto - wikipedia)

Kauzu spustila vlani v lete séria tajných videonahrávok, ktoré urobila pro life dvojica. Nahrávky odhaľujú praktiky korporácie, napríklad predaj orgánov potratených detí. Videá spustili vyšetrovania na viacerých úrovniach, a to naprieč Spojenými štátmi.

V Texase sa však musia ľudia chytať za hlavu. Minulý týždeň tam zbavili miestnu pobočku Planned Parenthood všetkých podozrení a namiesto toho obžalovali autorov spomínaných videí.

Karta sa obrátila

Video z pobočky v Houstone bolo piate v poradí, ktoré v lete zverejnilo Centrum pre medicínsky pokrok. V nahrávke rozpráva Melissa Farrell, ktorá vychvaľuje schopnosti Planned Parenthood získavať neporušený mŕtvy plod, a tiež hovorí, aké významné je jej výskumné oddelenie, jedno z najväčších v USA.

Za videami sú pro life aktivisti David Daleiden a Sandra Merritt. Na stretnutiach s predstaviteľmi Planned Parenthood vystupovali ako fiktívni záujemcovia o orgány mŕtvych plodov.

Obaja boli obžalovaní z toho, že v inkriminovanom videu použili falošné vodičské preukazy, navyše Daleiden je stíhaný pre porušenie zákona o zákaze obchodovania s ľudskými orgánmi – paradoxne z toho istého zákona, ktorého porušenie odhalili jeho nahrávky v Planned Parenthood. Daleiden totiž poslal do potratárskej siete e-mail s tým, že má záujem o orgány plodov. Daleidenovi hrozí v prípade uznania viny 20 rokov za mrežami.

Prečítajte si:
Čo sa skrýva za  Planned Parenthood Zdieľať

Pôvodne začali orgány v Texase vyšetrovať pobočku Planned Parenthood. Jej právnici tvrdia, že začali ochotne spolupracovať s vyšetrovateľmi. „Boli sme podozriví zo spáchania trestného činu, no karta sa obrátila, a teraz sme my obeťou nezákonného konania,“ hovorí pre Reuters právnik Josh Schaffer.

Obhajca obžalovaných pro liferov Peter Breen sa vyjadril, že veľká porota (ktorá rozhoduje o obžalobe) dezinterpretuje zákony Texasu a stíha ľudí, čo sa snažili poukázať na podvody. Deleiden uviedol, že pri nakrúcaní videí neporušili žiaden zákon a použili rovnakú techniku ako investigatívni novinári.

Nezávislé vyšetrovanie?

Na texaskom prípade je pozoruhodná jedna vec. Ešte v lete upozornilo pro life hnutie Operation Rescue, že členka správnej rady Planned Parenthood pracuje v kancelárii okresného prokurátora, ktorý vyšetruje v rámci Houstonu kauzu predaja potratených telíčok.

Lauren Reeder sa venuje na miestnej prokuratúre rodinnému právu, pripomenul portál Lifenews.com.

Okresná štátna zástupkyňa Devon Anderson vtedy sľúbila, že Reedeer nebude žiadnym spôsobom zapojená do vyšetrovania. Prezident Operation Rescue Troy Newman vtedy žiadal vyčleniť na prípad zvláštneho prokurátora, no neuspel.

Vo viacerých štátoch sa začalo po zverejnení videí vyšetrovanie. Podľa posledných informácií sa v 12 štátoch uzavrelo s tým, že úrady nenašli dôkazy predaja mŕtvych plodov či zisku z nich.

Inzercia

Video z pobočky Planned Parenthood v Texase:

Ako však uvádza National Public Radio, preverovanie v ďalších štátoch beží, napríklad v Arizone či Louisiane. Dokonca aj v samotnom Texase, keďže guvernér Greg Abbott vyhlásil, že bude ďalej pokračovať napriek rozhodnutiu veľkej poroty. Vlastné vyšetrovanie spustil aj Federálny vyšetrovací úrad.

Nebolo to však len vyšetrovanie úradov, čo vyvolali tajné videá. Veľká tragédia sa stala v meste Colorado Springs, kde koncom novembra strelec zabil troch ľudí v klinike Planned Parenthood. Zahynuli policajt a dvaja civilisti, ďalších deväť ľudí zranil.

Obžalovaný je Robert Dear Jr. Chlap svoju vinu priznal s tým, že je „bojovník za deti“. Minulý týždeň ho previezli do nemocnice, aby posúdili jeho psychické zdravie.

Videá o škandalóznych praktikách vyvolali aj mnohé protesty, na ktorých ľudia volali po zastavení financovania Planned Parenthood z verejných zdrojov.

Viaceré štáty schválili zákony o stopnutí dotácií organizácie z peňazí daňových poplatníkov. Minulý týždeň tak urobili napríklad v štáte Ohio. Debata o financovaní Planned Parenthood sa riešila aj na federálnej úrovni.

Začiatkom januára schválil americký Kongres zákon, ktorým sa budúci rok škrtá 80 percent verejných výdavkov na Planned Parenthood a presúvajú sa do federálnych zdravotníckych zariadení.

Prezident Obama podľa očakávaní zákon vetoval. Podľa Obamu by zrušenie financovania Planned Parenthood zo štátneho rozpočtu ohrozilo prístup k zákrokom pre ženy z nízkopríjmových skupín.

Hlasovanie o prelomení veta sa odohralo v utorok. Kongres podľa očakávaní nedokázal Obamovo veto prelomiť. Zákon síce získal väčšinu hlasov, no potrebnú dvojtretinovú väčšinu nedosiahol. Podľa pro liferov je však napriek tomu hlasovanie a snaha o prelomenie veta dôležitá. Meranie síl je totiž testom pre prípad, že o rok bude v úrade pro life prezident.

(doplnené 9.2.) Voči škandálnemu pokračovaniu kauzy vytvorili Fórum života a Aliancia za rodinu verejnú petíciu, ktorou žiadajú Veľkú porotu Harris County v Texase a štátneho zástupcu, aby upustili od obvinení voči autorom videí. Petíciu je možné podpísať tu. Podporil ju aj prešovský gréckokatolícky biskup Milan Lach slovami: "Keď toto sa dnes robí v Amerike, zajtra sa toto bude robiť alebo sa už robí v Európe." V priebehu niekoľkých hodín ju podpísalo už vyše tisíc Slovákov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.