Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. apríl 2010

Váš pohľad: Homosexualita a mýtus o štyroch percentách

Na Slovensku neexistujú relevantné štatistiky a prieskumy, na základe ktorých by bolo možné tvrdiť, že 4% populácie tvoria homosexuálne orientovaní ľudia. Napriek tomu sa 4% zastúpenie homosexuálov v spoločnosti berie ako fakt.Pred asi dvoma rokmi dokonca predseda Inakosti Július Kolenič presviedčal...

Na Slovensku neexistujú relevantné štatistiky a prieskumy, na základe ktorých by bolo možné tvrdiť, že 4% populácie tvoria homosexuálne orientovaní ľudia. Napriek tomu sa 4% zastúpenie homosexuálov v spoločnosti berie ako fakt.Pred asi dvoma rokmi dokonca predseda Inakosti Július Kolenič presviedčal v STV verejnosť, že na Slovensku je 7% homosexuálov. Odkiaľ sa berú tieto“zaručené“ čísla?

Homosexuálne hnutie a jeho aktivisti nielen na Slovensku používajú údaj 4% na základe štatistiky z konca 40. rokov minulého storočia, ktoré v USA vypracoval Dr. Alfed Kinsey. Prieskumu sa zúčastnilo 18-tisíc ľudí a jeho výsledok vtedy šokoval verejnosť: 10% mužov bolo v posledných troch rokoch "viac-menej výhradne homosexuálnych" a 4% bolo výhradne homosexuálnych po celý svoj život. Napriek tomu, že sa dokázalo, že Kinseyho metódy štatistického výberu neboli správne, túto štatistiku dodnes prijímajú mnohí ako 4% dogmu.

Kinseyho "prieskum"

Dnes vieme, že Kinsey vyhľadával na rozhovor ľudí, o ktorých vedel, že sú homosexuálne orientovaní. Okrem toho 25% Kinseyho respondentov tvorili väznení trestanci odsúdení najmä za násilné trestné činy. Je známe, že situačná homosexualita je značne rozšírená vo väzniciach, nie v dôsledku prirodzených príčin, ale v dôsledku neprítomnosti žien. Kinseyho vzorka obsahovala len dobrovoľníkov, ktorí sami prišli na rozhovor. Podľa slávneho vedeckého psychológa Abrahama Maslowa metóda, ktorú použil Kinsey bola neobjektívna, pretože jednotlivci, ktorí ochotne vystavujú svoj sexuálny život, majú tendenciu byť exhibicionistami. Kinsey vo svojej práci považoval za výlučne homosexuálne orientovaného každého človeka, ktorý v priebehu troch rokov praktizoval homosexuálny spôsob života. Do tejto kategórie boli teda zahrnutí mnohí v skutočnosti heterosexuálni muži, ktorí vo svojich mládežníckych rokoch experimentovali s homosexualitou. V krátkosti Kinseyho správa predstavuje úplný podvod vyprodukovaný človekom, ktorý v skutočnosti nebol ani sociológom, ale entomológom – expertom na včely a ktorý bol pri realizovaní tejto štúdie silne motivovaný svojimi osobnými cieľmi.

Aký má vôbec zmysel sporiť sa či je zastúpenie homosexuálov v spoločnosti menej ako 1 %, alebo 4% a viac? Dôvodom, pre ktorý homosexuálne hnutie vo svete aj na Slovensku zveličuje údaje o ich zastúpení v spoločnosti, je, že aj skrze odvolávanie sa na vyššie percentá si nárokujú väčšie práva. Ide im o to, aby mali rovnaké práva ako prirodzená rodina založená manželstvom muža a ženy so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj výchovou detí.

Iné prieskumy

Čo hovoria zahraničné štúdie o zastúpení homosexuálov v spoločnosti?

* Podľa prieskumu uskutočneného v roku 1989 v USA 6% dospelých ľudí mali nejakú homosexuálnu skúsenosť, ale menej ako 1% sa označilo výlučne za homosexuálov.
* V roku 1991 bol realizovaný prieskum v USA (National Opinion Research Center -NORC) z ktorého vyplynulo, že 6% dotazovaných malo nejakú homosexuálnu skúsenosť, z toho v tom čase sa len 0,7 % označilo za aktívnych homosexuálov. (T.W. Smith, Planning Perspectives 23, May/June 1991).
* Podľa štúdie uskutočnenej v roku 1992 vo Francúzku sa preukázalo, že len 1,4% mužov a 0,4 % žien mali v období posledných 5 rokov homosexuálny styk.
* Podľa štúdie, ktorú vykonal inštitút Battelle Human Affairs Center v meste Seattle na vzorke 3321 mužov vo veku od 20 do 39 rokov, malo za posledných desať rokov určitú homosexuálnu skúsenosť len 2% mužov a len 1,1% hovorilo o sebe, že boli výlučne homosexuálne orientovaní (Family Planning Perspective, 1993).
* Podľa štúdie Sexual Conducts in France z roku 1993 realizovanej vo Francúzsku malo len 4% mužov a 2 – 3 % žien jednu alebo viac homosexuálnych skúseností za celý život. Väčšina z týchto ľudí však nie sú homosexuáli a mali len niekoľko homosexuálnych skúseností najčastejšie vo svojom mládežníckom veku (Les comportements sexuels en France).

Zahraničné štúdie poukazujú na fakt, že percentuálne zastúpenie ľudí výhradne homosexuálnych po celý svoj život sa hýbe od 0,7% do 1,1%, teda výrazne menej ako mýtických 4%.

Vzhľadom na absenciu prieskumov týkajúcich sa percentuálneho zastúpenia homosexuálov v spoločnosti sme sa v našom občianskom združení rozhodli zrealizovať na Slovensku reprezentatívny výskum prostredníctvom renomovaných spoločností špecializovaných na prieskum verejnej mienky.

Inzercia

Nekorektné otázky

V priebehu februára a marca tohto roku sme oslovili najcitovanejšie slovenské agentúry venujúce sa prieskumu verejnej mienky s dvomi otázkami. Prvá otázka bola zameraná na zistenie, koľko je v našej spoločnosti zastúpených homosexuálne orientovaných osôb. Druhá otázka sa týkala zistenia, či verejnosť súhlasí s tým, že sú v našej spoločnosti usmrcované deti do 12. týždňa tehotenstva bez udania dôvodu. Zámerne sme sa nechceli pýtať na interrupciu (umelé prerušenie tehotenstva), pretože „prerušenie tehotenstva“ sa nedá obnoviť a toto slovné spojenie zakrýva pravdivú skutočnosť. Otázky sme boli ochotní zmeniť do tej miery, aby bol zachovaný ich zmysel.

Výsledok bol, že ani jedna agentúra nebola ochotná prieskum s takýmito otázkami zrealizovať. Jedna z odpovedí napr. bola, že naše otázky sú politicky nekorektné a pre ich spoločnosť kontroverzné, a že pod takéto otázky sa nepodpíšu. Strach z poškodenia dobrého mena a hlavne strach z ohrozenia podnikateľskej činnosti bol dôvodom, prečo ani jedna z renomovaných agentúr nebola ochotná ani obdobu našich otázok položiť respondentom, čo i len v internetovom prieskume, kde je do veľkej miery zaručená anonymita.

Z uvedeného príkladu je zrejmé, že stratégia homosexuálneho hnutia rozšíriť strach z homofóbneho označenia už preniká aj našu spoločnosť. Strach je zlý pán, ktorý zabíja pravdu a slobodu. Ak sa strach z pravdy bude naďalej šíriť na Slovensku a vo svete, tak mýtus o 4% výhradne homosexuálnych ľuďoch sa stane jedným z argumentov pre privilegovanie homosexuálneho správania v podobe zrovnoprávnenia homosexuálneho manželstva s rodinou založenou manželstvom muža a ženy.

Marek Nikolov
Autor je predsedom občianskeho združenia Pastor bonus.
(medzititulky redakcia)
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Odporúčame

REAKCIA: Údajne neškodná antidiskriminačná smernica?

REAKCIA: Údajne neškodná antidiskriminačná smernica?

Minulý týždeň bol na Postoyi uverejnený článok, ktorý spochybňuje nebezpečenstvo antidiskriminačnej smernice (medzititulky: "mnoho kriku pre nič" a "zbytočné obavy" vyvolávajú dojem, že sa jedná o falošný poplach). Rád by som preto uviedol pár argumentov postavených na dôkladnej právnej analýze, kto...

MÉDIÁ: Emisie, sanitky a Andrej Bán

MÉDIÁ: Emisie, sanitky a Andrej Bán

Pred desiatimi dňami odovzdávala Kolumbijská univerzita v New Yorku najznámejšie novinárske ocenenia na svete – Pulitzerovu cenu. Dnes vyhlásili „Pulitzerov“ aj u nás. Informoval o tom portál Medialne.sk. Za ostatný rok sa napriek všetkému, čo sa dá našim médiám vyčítať, vyprodukovalo veľa kvalitnéh...

KRESŤANIA NA MUŠKE: Medzi pyramídami

KRESŤANIA NA MUŠKE: Medzi pyramídami

Klíma pre kresťanov v Egypte je dusná. Stojí proti nim moslimská väčšina, úrady či súdy. O situáciu v krajine sa zaujímajú medzinárodné organizácie. Na ich pripomienky však egyptská vláda neberie ohľad. V septembri minulého roka sa stala na prvý pohľad bizarná vražda. Mladý chlapec sa zaľúbil do die...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.