Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. apríl 2010

MÉDIÁ: Emisie, sanitky a Andrej Bán

Pred desiatimi dňami odovzdávala Kolumbijská univerzita v New Yorku najznámejšie novinárske ocenenia na svete – Pulitzerovu cenu. Dnes vyhlásili „Pulitzerov“ aj u nás. Informoval o tom portál Medialne.sk. Za ostatný rok sa napriek všetkému, čo sa dá našim médiám vyčítať, vyprodukovalo veľa kvalitnéh...

Pred desiatimi dňami odovzdávala Kolumbijská univerzita v New Yorku najznámejšie novinárske ocenenia na svete – Pulitzerovu cenu. Dnes vyhlásili „Pulitzerov“ aj u nás. Informoval o tom portál Medialne.sk.

Za ostatný rok sa napriek všetkému, čo sa dá našim médiám vyčítať, vyprodukovalo veľa kvalitného materiálu. Len včera Gabriel Šípoš zverejnil svoj rebríček najužitočnejších médií. I keď sa v ňom zameriava predovšetkým na kauzy, možno mať z neho pomerne dobrý pocit. Samozrejme, novinárčina nie je len o prešľapoch moci, ale aj o takých veciach ako sú reportáže či fotografie. Preto je Novinárska cena celkom dobrým a relevantným námetom na diskusiu o celoročnej práci našich žurnalistov.

Emisie, sanitky...

Je asi správne, že Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska udelili Kristiánovi Slovákovi (Trend) a Kataríne Ragáčovej (SME) za kauzu emisie. Máločo bolo za uplynulý rok pre naše médiá tak príznačné ako neuveriteľná kauza predaja voľných emisných kvót. V USA za podobnú kategóriu (Služba verejnosti) ocenili neznáme lokálne noviny v štáte Virgínia. Ich reportér Daniel Gilbert prišiel na to, že štát si neplní svoje finančné povinnosti voči ľuďom, ktorých majetky sa nachádzajú na území s ťažbou plynu.

Najlepšiu investigatívu urobil podľa poroty Novinárskej ceny šéfreportér Trendu Gabriel Beer – sériu textov o sanitkovom tendri. Americká investigatíva roka bola zas o záhadných úmrtiach v nemocnici New Orleans počas hurikánu Katrina. Texty však nenapísali slávne noviny, ale nezisková redakcia ProPublica, ktorá vyrába investigatívne materiály a ponúka ich novinám, ktoré pre krízu často tento druh práce nemôžu robiť.

3x Bán aj františkáni

Tri ocenenia priniesol časopisu .týždeň fotograf a reportér Andrej Bán. Kým najlepšie novinárske fotky boli u nás o gruzínskych utečencoch, Pulitzera za reportážnu fotografiu získal fotograf denníka Denver Post Craig F. Walker. Ten nafotil príbeh amerického chalana, ktorý sa stal vojakom a išiel do Iraku. Bán aj Walker stoja za pozretie.

Prekvapila aj markízacká Paľba, má až tri ceny. Škoda, že nie za pomoc v kauze františkáni. Aj za sériu Prezumpcia viny? o kauze františkáni. V kategórii najlepší komentár vyhral portál Jetotak.sk, podľa niektorých ideový náprotivok tohto webu. Tak či onak, aj Postoy.sk si pamätá víťazstvo v Novinárskej cene a rovnako za najlepší komentár. V roku 2007 nám urobil radosť článok Imra Gazdu 11. september 2001: Je zodpovedný Západ?

O rok by sme mohli znovu pripomenúť.

Inzercia

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com/propublica

Poznámka pre korektnosť: Autor spolupracuje s portálom Mediálne.sk, ktorý vydáva spoločnosť Trend Holding, vydavateľ časopisu Trend.

Každý štvrtok na Postoy.sk o médiách.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Odporúčame

POSTOY TÝŽDŇA: Pápež, médiá a právo na pokánie

POSTOY TÝŽDŇA: Pápež, médiá a právo na pokánie

Päť rokov pontifikátu Benedikta XVI. ukázalo, že médiá sa vo vzťahu k nemu a cirkvi veľmi nezmenili. „Niekoľko minút po tom, čo sa skončilo konkláve, boli rozhlasové a televízne vlny a internet prepchané novou konvenčnou múdrosťou: kardinál Joseph Ratzinger je extrémista tvrdej línie, bývalý nacista...

KRESŤANIA NA MUŠKE: Medzi pyramídami

KRESŤANIA NA MUŠKE: Medzi pyramídami

Klíma pre kresťanov v Egypte je dusná. Stojí proti nim moslimská väčšina, úrady či súdy. O situáciu v krajine sa zaujímajú medzinárodné organizácie. Na ich pripomienky však egyptská vláda neberie ohľad. V septembri minulého roka sa stala na prvý pohľad bizarná vražda. Mladý chlapec sa zaľúbil do die...

Nedeľu bez práce čaká ešte veľa roboty

Nedeľu bez práce čaká ešte veľa roboty

Pot a mozole čakajú na zástancov nedele bez práce. Európska komisia zverejnila podmienky, ktoré treba splniť, aby sa petíciou európskych občanov začala zaoberať. Nadšenie iniciátorov Európska komisia schladila. Jej posledné nariadenie o európskej občianskej iniciatíve skôr pripomína byrokratickú pr...