MÉDIÁ: Emisie, sanitky a Andrej Bán

Pred desiatimi dňami odovzdávala Kolumbijská univerzita v New Yorku najznámejšie novinárske ocenenia na svete – Pulitzerovu cenu. Dnes vyhlásili „Pulitzerov“ aj u nás. Informoval o tom portál Medialne.sk.

Za ostatný rok sa napriek všetkému, čo sa dá našim médiám vyčítať, vyprodukovalo veľa kvalitného materiálu. Len včera Gabriel Šípoš zverejnil svoj rebríček najužitočnejších médií. I keď sa v ňom zameriava predovšetkým na kauzy, možno mať z neho pomerne dobrý pocit. Samozrejme, novinárčina nie je len o prešľapoch moci, ale aj o takých veciach ako sú reportáže či fotografie. Preto je Novinárska cena celkom dobrým a relevantným námetom na diskusiu o celoročnej práci našich žurnalistov.

Emisie, sanitky...

Je asi správne, že Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska udelili Kristiánovi Slovákovi (Trend) a Kataríne Ragáčovej (SME) za kauzu emisie. Máločo bolo za uplynulý rok pre naše médiá tak príznačné ako neuveriteľná kauza predaja voľných emisných kvót. V USA za podobnú kategóriu (Služba verejnosti) ocenili neznáme lokálne noviny v štáte Virgínia. Ich reportér Daniel Gilbert prišiel na to, že štát si neplní svoje finančné povinnosti voči ľuďom, ktorých majetky sa nachádzajú na území s ťažbou plynu.

Najlepšiu investigatívu urobil podľa poroty Novinárskej ceny šéfreportér Trendu Gabriel Beer – sériu textov o sanitkovom tendri. Americká investigatíva roka bola zas o záhadných úmrtiach v nemocnici New Orleans počas hurikánu Katrina. Texty však nenapísali slávne noviny, ale nezisková redakcia ProPublica, ktorá vyrába investigatívne materiály a ponúka ich novinám, ktoré pre krízu často tento druh práce nemôžu robiť.

3x Bán aj františkáni

Tri ocenenia priniesol časopisu .týždeň fotograf a reportér Andrej Bán. Kým najlepšie novinárske fotky boli u nás o gruzínskych utečencoch, Pulitzera za reportážnu fotografiu získal fotograf denníka Denver Post Craig F. Walker. Ten nafotil príbeh amerického chalana, ktorý sa stal vojakom a išiel do Iraku. Bán aj Walker stoja za pozretie.

Prekvapila aj markízacká Paľba, má až tri ceny. Škoda, že nie za pomoc v kauze františkáni. Aj za sériu Prezumpcia viny? o kauze františkáni. V kategórii najlepší komentár vyhral portál Jetotak.sk, podľa niektorých ideový náprotivok tohto webu. Tak či onak, aj Postoy.sk si pamätá víťazstvo v Novinárskej cene a rovnako za najlepší komentár. V roku 2007 nám urobil radosť článok Imra Gazdu 11. september 2001: Je zodpovedný Západ?

O rok by sme mohli znovu pripomenúť.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com/propublica

Poznámka pre korektnosť: Autor spolupracuje s portálom Mediálne.sk, ktorý vydáva spoločnosť Trend Holding, vydavateľ časopisu Trend.

Každý štvrtok na Postoy.sk o médiách.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo