Peniaze škodia

Snom každého dieťaťa je mať pekné auto, dom. Snom nás starších je nájsť si dobrú prácu, založiť si rodinu. Náš život pozostáva predovšetkým z toho, že sa náhlime za mnohými vecami. Po skončení školy hneď do práce. A hľadáme si tie najlepšie fleky, aby sme sa zabezpečili. Ľudia robia kvôli peniazom mnoho vecí.

Spomeniem niektoré. Pre peniaze sme závistliví, škodoradostní, neprajní. Pre peniaze sa ľudia preklínajú, vraždia, zomierajú.

Peniaze škodia. Určite by o tom vedeli rozprávať mnohí ľudia.

Príklad z týchto dní. Slovensko je v súčasnosti zahalené v smútku. Zomrelo vyše štyridsať ľudí, ktorí toho veľa nechceli. Túžili vidieť po dlhých a nebezpečných dňoch prežitých v Kosove opäť svoju rodinu, svojich blízkych. Nedočkali sa. Tesne predtým, ako k tomu malo dôjsť, hynú. Je zbytočné polemizovať o tom, prečo zomreli, kto je príčina. Týchto ľudí už nenahradí nikto.

Čo mnou zarazilo bola skutočnosť, ktorú vyslovili ich blízki. Myslím, že to bolo v regionálnych správach, ktoré sú každý deň na Dvojke. Redaktori navštívili pozostalých a pýtali sa na ich pocity. Z troch boli dve odpovede takéto. Prvá: „Môj syn má dcérku, ktorá nepočuje. Chcel si zarobiť peniaze, aby svojej dcérke pomohol.“ Druhá odpoveď bola takáto: „U nás si nedokáže zarobiť toľko peňazí. Má priateľku, s ktorou si plánoval blízku budúcnosť i preto tam šiel.“
Ak by si títo ľudia nechceli privyrobiť peniaze, možno by bolo všetko ináč. Ale ako som už spomenul, je zbytočné o tom polemizovať a vnútiť vám tvrdenie, že príčinou sú peniaze.

Ďalším príkladom sú moje vlastné zážitky. Počas prázdnin som sa zúčastnil letnej brigády v zahraničí. Nebudem písať kde. Sme závistlivý národ. Prežil som tam dlhé tri mesiace. V práci som strávil niekedy aj 16 hodín. Užil som si to. Ale odkedy som prišiel, neviem sa vrátiť opäť do starých koľají. Neviem si užiť vonku slnko, doma pirohy či na ihrisku futbal. To, čo som niekedy miloval, si dnes nedokážem vychutnať. Lekári nedokážu určiť príčinu mojich problémov. A tak sa ráno zobudím a večer zaspávam a stále to isté. Jednou z možných príčin sú opäť peniaze. Išiel som pracovať, aby som získal niečo. Ľudia sa náhlia za peniazmi a zabúdajú na iné hodnoty, ktoré majú.

To boli dve konkrétne príklady špinavosti s názvom peniaze. Škoda, že v dnešnom svete práve oni udávajú tón...

Jozef Petko
Autor je študent VŠ.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo