Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. júl 2016

Šok z Rakúska: Prezidentské voľby sa musia opakovať

Ústavný súd vo Viedni vyhovel sťažnosti FPÖ a rozhodol, že druhé kolo prezidentských volieb je neplatné. Alexander Van der Bellen sa tak nemôže ujať úradu.
Šok z Rakúska: Prezidentské voľby sa musia opakovať

Rozhodnutie rakúskeho Ústavného súdu, ktoré vracia do hry odporcu EÚ Norberta Hofera, je po brexite ďalším šokom pre Európu.

Víťaz druhého kola, predstaviteľ strany Zelených Alexander Van der Bellen, ktorý mal v týchto dňoch nastúpiť do prezidentského úradu, sa nateraz prezidentom určite nestane. Druhé kolo sa bude konať zrejme niekedy na jeseň, presný termín ešte určí vláda.

Rakúske médiá v prvých reakciách rozhodnutie súdu akceptujú aj kvitujú – v posledných týždňoch sa veľa hovorilo o šlendriánstve miestnych úradov, ktoré pri sčítavaní volebných hlasov viacnásobne zlyhali.

Sťažnosť proti výsledku volieb, ktorú podala opozičná Stracheho FPÖ, preto komentátori aj právni analytici brali od začiatku celkom vážne, takže dnešný verdikt sa do istej miery v Rakúsku očakával.

Na poludnie bolo definitívne rozhodnuté: Ústavní sudcovia vyhlásili druhé kolo májových prezidentských volieb za neplatné. Vo svojom zdôvodnení formulovali niekoľko zásadných výhrad, pričom súčasne uviedli, že neexistuje dôkaz vedomej manipulácie, len jej možnosť. Sudcovia potvrdili, že v 14 volebných obvodoch boli takzvané volebné karty otvorené predčasne, mimo zasadania príslušnej komisie, navyše mali k nim prístup nepovolené osoby.

Sudcovia potvrdili, že v 14 volebných obvodoch boli takzvané volebné karty otvorené predčasne, mimo zasadania príslušnej komisie, navyše mali k nim prístup nepovolené osoby. Zdieľať

Protiprávne konanie sa tak zistilo v prípade takmer 78-tisíc hlasov a keďže rozdiel medzi víťazom Van der Bellenom a porazeným Hoferom bol necelých 31-tisíc hlasov, podľa sudcov mohli tieto nezrovnalosti teoreticky ovplyvniť konečný výsledok volieb.

Tie je napokon potrebné opakovať v celom Rakúsku, nie iba v dotknutých obvodoch. Je to tak preto, že voliči, ktorí využili spôsob hlasovania prostredníctvom volebných kariet, môžu mať trvalé bydlisko aj mimo obvodu, v ktorom hlasovali. V Rakúsku totiž tí, ktorí nemôžu či nechcú hlasovať vo svojom obvode, si môžu požiadať o vystavenie volebnej karty a potom je na nich, či sa rozhodnú hlasovať korešpondečne alebo idú s kartou voliť do iného volebného obvodu.

K tomu mám ešte tri poznámky:

1. Ako napísal komentátor denníka Der Kurier Josef Votzi, dnešok je „dobrým dňom pre právny štát, zlým dňom pre konšpirátorov“.

Inzercia

Napriek pozoruhodnému šlendriánstvu úradov sa práve ukázala sila rakúskeho právneho štátu. Hoci je tento verdikt v rozpore s priam životnými záujmami vládnej koalície ľudovcov a sociálnych demokratov a takisto zrejme protirečí aj osobným politickým preferenciám väčšiny sudcov, Rakúsko predviedlo svetu aj krásu skutočnej spravodlivosti.

Rakúsko predviedlo svetu, ako funguje skutočná spravodlivosť právneho štátu. Zdieľať

Právnou ekvilibristikou by sa totiž istotne dalo zdôvodniť, že napriek viacerým nezrovnalostiam nie je dôvod na dramatické opatrenie, akým je opakovanie volieb. Sudcovia však neohýbali paragrafy, ale si udržali vysoký profesný étos, čo v danom prípade znamenalo veľké víťazstvo pre opozičnú a antiestablišmentovú FPÖ. 

V tejto súvislosti si stačí spomenúť na niekoľko mocensky účelových rozhodnutí Macejkovej Ústavného súdu a medzi Košicami a Viedňou cítiť rozdiel dvoch právnych civilizácií.

2. Rozhodnutie súdu vracia dôveru tej frustrovanejšej časti verejnosti v štát. A to tiež nie je v tomto období tak málo.

3. Momentálne sa nedá posúdiť, čo urobí opakovanie volieb s náladami obyvateľstva, či dodá vietor do plachát FPÖ a jej kandidátovi Hoferovi, alebo jej ho, naopak, uberie. Možno to s pomermi síl nespraví vôbec nič a opäť pôjde o mimoriadne tesné meranie síl, pri ktorom zavážia tisíce hlasov. A teda aj vplyvy ako počasie – slnko, dážď alebo trebárs vyšší záťažový stupeň, ktorý odstaví od volieb meteosenzitívnych.

V každom prípade, Rakúsko čaká veľmi horúca jeseň.

(Foto TASR)

Odporúčame