Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
29. jún 2016

Nemo a Dory sa našli, z prírody miznú

Vedci sa obávajú, že uvedenie rozprávky Hľadá sa Dory spôsobí prudký úbytok tŕňovca pestrého v moriach. To isté sa stalo Nemovi.
Nemo a Dory sa našli, z prírody miznú

Klaun očkatý (Nemo) je v prírode ohrozený. Podobná budúcnosť možno čaká aj tŕňovca pestrého (Dory) – Foto: Flickr.com

Hlavnou hrdinkou dlho očakávanej animovanej rozprávky je modrá rybka Dory. Už pred premiérou mala na sociálnej sieti viac ako 25 miliónov fanúšikov. V obchodoch sa úspešne predáva tematický tovar – kryty na mobilné telefóny, klobúky, plyšové hračky či ponožky.

Morskí biológovia sa obávajú, že práve obrovská sláva Dory vážne ohrozí populáciu tŕňovca pestrého vo voľnej prírode, informoval National Geographic. Podobne to bolo v roku 2003 po uvedení filmu Hľadá sa Nemo, keď prudko stúpol záujem o klauna očkatého, uviedol Huffington Post.

Ľudia mali veľký záujem chovať pásikavú rybku ako domáceho miláčika v akváriu, preto klesol jej počet v oceáne a tento druh sa stal na mnohých miestach kriticky ohrozeným.

„Nie je zlé chovať morskú rybu v akváriu, ale myslím, že veľa ľudí si neuvedomuje, že 90 % predaných klaunov je odchytených z prírody,“ povedala biologička Carmen da Silva pre Huffington Post Australia.

Na ochranu ohrozených rybiek vznikla dokonca organizácia Saving Nemo (Zachráňme Nema), ktorá sa usiluje rozmnožovať klaunov očkatých v akváriách, aby ich nebolo potrebné odchytávať z morí.

Inzercia

Tŕňovec pestrý sa však v zajatí rozmnožuje neúspešne. Preto všetky rybky podobné Dory, ktoré sa v súčasnosti predávajú, pochádzajú z oceánov.

Hoci posolstvom oboch filmov bolo nechať morské živočíchy žiť v hlbinách mora, efekt je presne opačný. Zvierací filmoví hrdinovia sú pre divákov odnepamäti atraktívni.

V minulosti bol veľký dopyt napríklad po kóliách vďaka vernej Lessie, bielych sovách z Harryho Pottera alebo potkanoch, ako bol šikovný kuchár Remy z rozprávky Ratatouille.

Dory sa hľadá v Kalifornii (recenzia)Zábudlivá tmavomodrá rybka z rozprávky Hľadá sa Nemo (2003) získala takú popularitu, že tvorcovia nakrútili po trinástich rokoch pokračovanie príbehu, kde je práve ona hlavnou hrdinkou.

Jedného dňa si náhle spomenie, že pochádza z vôd západného pobrežia Spojených štátov. Spolu s Nemom a jeho otcom Merlinom sa rozhodne preplávať naprieč oceánom a nájsť svojich rodičov.

Trojica sa dostane do Morského akvária v Kalifornii, kde stretne troch svojráznych obyvateľov – mrzutú chobotnicu Hanka, krátkozrakú veľrybu Vieru a samca bieluhy Baileyho, ktorý je presvedčený, že mu nefunguje echolokácia.

Zažijú spolu veľa dobrodružstiev a horlivé pátranie ich privedie k odvážnym činom. Všetky morské živočíchy postupne zistia, že sa v nich ukrýva oveľa viac, ako sa vôbec odvážili snívať.

Rybky neskončia v záchode

Viera vo vlastné schopnosti, sila priateľstva a potreba rodiny sú hlavné myšlienky rozprávky. Rodičia ocenia, že Hľadá sa Dory neobsahuje výraznejšie násilné prvky, ale učí deti láske k zvieratám.

V porovnaní s Nemom, kde pojašená Darla splachovala rybky do záchoda a morské tvory trpeli v akváriu zubára Shermana, v Dory sú ľudia vykreslení ako ochrancovia zvierat. Ošetrovatelia liečia chorých a zranených obyvateľov Morského akvária a po uzdravení ich vypúšťajú späť do oceána.

Hoci Dory a jej priatelia zažijú niekoľko nepríjemných stretnutí hlavne s deťmi, celkovo tu ľudia nie sú vykreslení ako ničitelia zvieracích životov.

Žiadne spomienky, žiadne problémy

Film spod vodnej hladiny učí diváka bezstarostne plávať životom. Popletená hlavná hrdinka je pre upätého Merlina príkladom, že nie všetky udalosti treba stoj čo stoj analyzovať a každá ťažkosť nemusí mať iba jedno riešenie. „Vždy sa to dá urobiť aj inak,“ veselo hovorí najzábudlivejšia ryba v oceáne.

Chobotničí mizantrop Hank spočiatku závidí Dory jej krátku pamäť. „Žiadne spomienky, žiadne problémy,“ šomre mrzuto. Vďaka jej kamarátstvu čoskoro zistí, že aj on potrebuje spoločenstvo iných morských potvoriek.

Rozprávka je veselá, hravá, miestami vtipná s očakávaným šťastným koncom. Menej akčných scén v porovnaní s Nemom nahradili hlbšie myšlienky a krvilačných žralokov agresívna chobotnica.Na stratenú Dory čakali 13 rokov

Režisérom voľného pokračovania úspešného Nema sa opäť stal Andrew Stanton. Pruhovanému klaunovi tentoraz prepožičal hlas Hayden Rolence a Dory druhýkrát nadabovala Ellen DeGeneres, v slovenskom znení Helena Krajčiová.

DeGeneres sa nevedela dočkať, kedy sa začne výroba dlho pripravovaného filmu. „Ani sa mi nesnívalo, že to bude trvať tak dlho,“ povedala pre The Hollywood Reporter pred troma rokmi, keď oznámili predpokladaný dátum premiéry.

„Scenár je fantastický. A má všetko, čo som milovala na prvom filme – je veľmi dojímavý, skutočne zábavný a najlepšie je, že obsahuje oveľa viac Dory,“ dodala DeGeneres.

Do podmorského sveta počítačovej 3D animácie diváka zaviedli štúdiá Disney a Pixar. Znovu sa im podarilo vdýchnuť život nezabudnuteľným postavičkám, ktoré milujú deti i dospelí po celom svete.
 

Foto: Flickr.com

Odporúčame