Má Kaliňák cenu ako Ivan Lexa?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Má Kaliňák cenu ako Ivan Lexa?

Spokojný Robert Kaliňák. Foto: Štefan Puškáš/TASR

Brexit sa ministra Kaliňáka netýka, nemal by ho teda politicky zachrániť.

V Európe sa odohrávajú veľké veci, podstatne dôležitejšie, ako je meno a význam jedného slovenského ministra vnútra. Ale jeho odvolanie je povinnosťou iného druhu a musí zostať na vrchole záujmu domácej politiky.

Asi sa to aj stane, už preto, že rozhľad a politická skúsenosť tunajšej opozície za Dunaj veľmi nesiaha. Ale v tomto prípade to opozícii treba odpustiť, Robert Kaliňák ukázal, že je pirát medzi námorníkmi a že sa za to ani nehanbí, a tým škodí všetkým naokolo – štátu, inštitúciám, za ktoré nesie zodpovednosť, najmä polícii, ale aj svojej strane a vôbec širšej dôvere v politiku.

Ak tomu rozumejú jeho koaliční partneri, rozumie tomu nielen väčšina verejnosti, ale aj väčšina politikov. Keby takúto situáciu Kaliňák politicky prežil, svedčilo by to o tom, že našej politike vládne nad-politický princíp.

On sám by si iste želal opak, najmä keď preferencie strany klesli tak málo, a premiér Fico bude od piatku tvrdiť, že má dosť iných a vážnejších tém, aby sa venoval akurát svojmu straníckemu zbohatlíkovi, ale to je vedľajšie.

Pred dnešným mítingom za odvolanie ministra Kaliňáka stojí de facto otázka ešte naliehavejšie ako pred tým minulotýždňovým. A práve kvôli tomu, aké povinnosti čakajú slovenskú vládu počas predsedníctva. A tiež tomu, aby sa Slovensko ukázalo ako politicky dospelá a emancipovaná krajina.

Poviem to priamo. Myslím, že sa začalo hrať o skutočnú politickú cenu Roberta Kaliňáka. A teda o to, či má pre Roberta Fica takú cenu, akú mal Ivan Lexa pre Vladimíra Mečiara. Ak je to tak, ak zostane vo svojej funkcii bez ohľadu na to, čo robí, ako porušuje písané aj nepísané normy, a tiež záujmy a popularitu vlastnej strany, potom to bude priznanie. Veľké politické priznanie predsedu vlády.

22. máj 1996, Bratislava: Protest opozície počas vystúpenia šéfa SIS Ivana Lexu v slovenskom parlamente. Foto: TASR

A v tom momente sa Robert Kaliňák stáva pre opozíciu obdobou Jozefa Majského, teda muža, ktorého suverénne konanie a zbohatnutie sa musí stať najvyššou prioritou pre vyšetrovacie orgány okamžite, ako opozícia získa moc. To znamená, aby bola kaliňákovská pavučina nielen vyšetrená, ale aby boli čelní vinníci tejto „firmy“ aj potrestaní.

Čím viac bude Robert Kaliňák lexovatieť, tým viac sa musí opozícia začať systematicky pripravovať, aby dokázala proti „firme“ efektívne a spravodlivo zasiahnuť. Jedna vec sa totiž nesmie stratiť zo zreteľa: že týmto postupom sa musí v budúcnosti právny štát obhájiť, nie iným spôsobom spochybniť. A teda nepôjde len o problém politickej vôle, ktorá zrejme bude, ale aj zvolených prostriedkov.

Zadanie totiž bude jasné: Kaliňák, ak by náhodou prežil do volieb, nesmie skončiť ako Lexa, ale ako Majský.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo