Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. február 2024

Carlson u Putina

Ako Vladimir unudil Tuckera

S človekom, ktorý takto hlboko verí svojej ideológii, sa ťažko dohodnete. A aj tie atómovky by použil, pretože nemá súdnosť.

Ako Vladimir unudil Tuckera

Foto: TASR/AP

O tom, že je Putin totálny fanatik, ktorý podľahol veľkoruskej ideológii ako nejakej sekte, asi najlepšie svedčí to, že sa evidentne vôbec nezamýšľal nad tým, čo by mohol americkému publiku ponúknuť, aby v ňom na úvod vyvolal sympatie.

Mal na to množstvo príležitostí a pragmatický zloduch by to urobil.

Ale pretože je to fanatik a pretože minimálne od covidu nerobí nič iné, než že celé dni rieši dejiny Veľkej Rusi od 9. do 19. storočia, začal neskutočne nudný historický výklad, keď po štvrť hodine rozhovoru bol stále v 15. storočí a Tucker sa naňho pozeral ako na zjavenie.

Áno, kognitívne je v poriadku, vyzerá dobre, je to chodiaca učebnica histórie pre (ruské) stredné školy, ale prepánajána…

Autistický študent histórie

Toto predsa býval šarmér, čo tak okúzľujúco pôsobil na západných lídrov, človek s veľkou schopnosťou zahrať publiku to, čo si želalo.

Je z neho autistický študent histórie, ktorý sa však nevybíja cez víkendy s atrapou meča na dobových hrách prezlečený za rytiera, ale má v moci najväčšiu krajinu na svete s veľkou armádou, priemyslom atď., takže to môže rozbehnúť v reáli a podľa ľubovôle si posúvať vojačikov.

Odchádzam spať deprimovaná. S človekom, ktorý takto hlboko verí svojej ideológii, sa ťažko dohodnete. A po dnešku verím, že aj tie atómovky by použil, pretože nemá súdnosť.

Vlastne ani veľmi necítim zlosť naňho, pretože naozaj pôsobí chvíľami ako člen sekty, ale na jeho okolie, ktoré ho v tomto aktívne podporuje.

Na Jurija Kovaľčuka, ktorý mu týmto roky cieľavedome vymýval mozog, na Arkadija Rotenberga, ktorý nebol schopný svojho najlepšieho kamaráta z detstva (sú besties od svojich desiatich rokov) preplieskať a vytrhnúť z pazúrov takýchto bludov. Na všetkých jeho blízkych, ktorí ho neboli schopní korigovať, na takých tých hrozne racionálnych a schopných ľudí ako Kirijenko a Nabiullina, ktorí mu k tomuto robia (a to im nemožno uprieť) perfektný servis.

Vlastne ani veľmi necítim zlosť naňho, pretože naozaj pôsobí chvíľami ako člen sekty, ale na jeho okolie, ktoré ho v tomto aktívne podporuje. Zdieľať

Reálne z toho ide strach, ten si už dlho žije svoj diskopríbeh. A rozhodne som z toho pochopila, ako s ním Macron mohol asi za tri mesiace pretelefonovať sto hodín. To naozaj nemá konca kraja, jeho to strašne baví a je o tom pevne presvedčený, takže je to nekonečné ako kolumbijská telenovela.

Možno s ním mali oveľa viac (alebo inak) hovoriť aj západní lídri, kým sa to ešte dalo. Dnes sa obávam, že už to nejde, pretože je nesmierne zaťatý a upnutý na jediný cieľ. Kým predtým mal plnú hlavu starostí z tisícky ďalších vecí, dnes ho to zjavne nezaujíma a odchádza si študovať písomnosti z 18. storočia.

Inzercia

Aj toho Prigožina si podľa mňa nechal vyrásť do neriešiteľných rozmerov, pretože sa tým jednoducho odmietal zaoberať, obťažovalo ho to. Dostal síce poriadnu facku, tak sa zase dal trochu dohromady, pokiaľ ide o konsolidáciu moci, ale inak nie.

A, samozrejme, kým on dnes rieši jedinú vec a je schopný jej obetovať všetko, západný líder ich rieši milión, takže je jasné, na čej strane je motivácia a vytrvalosť.

Iný vesmír

Som rada, že ten rozhovor vznikol a že ho Tucker veľmi neprerušoval.

Premýšľala som, k čomu to prirovnať, a spomínam si, že pred rokmi, v čase najväčšieho rozmachu Islamského štátu, vydávali časopis Dabiq. Mal skvelé grafické spracovanie a bol vo vzorne písanej angličtine a možno aj v ďalších jazykových mutáciách, pretože tam bolo veľa ľudí, ktorí vyrástli na Západe, a bol to ich rodný jazyk.

Opakovane som skúšala Dabiq čítať, ale nešlo to. Nie pre nejakú brutalitu alebo nechutnosť. Ja som jednoducho vôbec netušila, ktorá bije. Všade v texte odvolávky na (pre nás) obskúrnu islamskú teológiu a dosť často vôbec nebolo zrejmé – nám neveriacim –, čo chcel autor oznámiť a kam svojím výkladom mieril. Vydavatelia Dabiqu rozmýšľali v nejakom úplne inom rámci ako my.

Takto na mňa pôsobil aj Putin, najmä v prvej časti rozhovoru, potom sa trochu spamätal a dal aj niekoľko pokojných a pre neho výhodných odpovedí. Ale prvé desiatky minút mi dali poriadne zabrať.

A pretože je to prednahraté, tak práve s týmto výsledkom bol on spokojný. Jemu sa to takto páči.

Nech žije knieža Rurik a Jaroslav Múdry!

Pôvodný text: Jak Putin unudil Tuckera. Uverejnené v spolupráci s Konzervatívnymi novinami.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.