Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. jún 2016

KDH má nového predsedu. Čaká ho boj s bezradnosťou

Novým predsedom KDH sa stal Alojz Hlina. Hlasovalo za neho 223 delegátov.
KDH má nového predsedu. Čaká ho boj s bezradnosťou

Foto: Peter Balberčák

Z delegátov, ktorí dnes od rána prichádzali do ružomberského Hotela Kultúra, bolo cítiť v zásade dve silné emócie. Uvedomenie si, že tento snem je z pohľadu búcnosti KDH historický, ale zároveň tiež sklamanie či skepsa z toho, že v hnutí po prehratých voľbách neexistuje jednoznačný líder. Niekto, u koho by si boli viac-menej istí, že dokáže obnoviť bojovú morálku a priviesť späť stratených voličov.

Účastníci snemu dokázali pomerne výstižne charakterizovať silné a slabé stránky piatich ohlásených kandidátov na predsedu, ale na otázku, pri ktorom z nich je šanca na oživenie KDH najvyššia, viacerí len rozpačito krčili plecami. Bolo jasné, že aj keď niekomu z nich svoj hlas dajú, bude to voľba utrápená, bez srdca a elánu.

Túto atmosféru asi najlepšie vystihlo to, ako si po povzbudivom prejave predsedu KDÚ-ČSL Pavla Bělobrádka jeden z delegátov v kuloároch povzdychol. „To by bol predseda, škoda, že takého človeka nemáme.“ Ďalší dlhoročný člen KDH sa aj po tom, ako kandidáti na predsedu už predniesli svoje prejavy, netajil so svojou bezradnosťou. „Za dvadsaťštyri rokov sa mi toto ešte nestalo. Ja naozaj neviem, koho mám voliť.“

Alojz Hlina vo svojom vystúpení delegátom sľúbil, že stranu urobí uveriteľnou a do ďalšieho snemu obíde 365 slovenských obcí. KDH by sa podľa neho malo vrhnúť na témy, ako poľnohospodárstvo a rómsky problém, pričom sa nesmie nechať odradiť kritikou bratislavskej kaviarne.

Jeho prejav pôsobil energicky a vyznel autenticky, chýbala mu však väčšia hĺbka. Okrem toho, že chce budovať modernú konzervatívnu stranu ľudového typu a že v spore Kohlovci verzus Merkelovci v CDU by stál na strane tých prvých, sa delegáti od neho žiadnu zásadnejšiu stratégiu nedozvedeli. Nezabudol však zdôrazniť, že strana mimo parlamentu je odkázaná na gerilla marketing a ten on robiť vie.

Pozrite si Hlinu v TV debate Postoja: 
Som ako jezuita, pôjdem za výsledkom Zdieľať

Zo štylisticky hladučkého vystúpenia jeho hlavnej konkurentky Eleonóry Porubcovej, ktoré niekto z prítomných výstižne prirovnal k prejavu riaditeľky školy na stužkovej, výraznejšie utkvelo v pamäti akurát to, že KDH prestalo byť štátotvornou stranou a stratilo citlivosť pre sociálne témy.

Ďalší z kandidátov na predsedu Miroslav Kráľ delegátov viac pobavil, ako zaujal. Napríklad svojou predstavou riešenia ekonomickej situácie strany. Do straníckej kasy by podľa neho mohli prísť peniaze aj z prenájmu nafukovacích hradov a žiab, ktoré strana vlastní. Ďalší kandidát, Ladislav Štefanec, zase predniesol taký typický „kádehácky“ prejav. Nedalo sa mu nič vytknúť, ale rozhodne neelektrizoval.

Inzercia

Hlina ďakuje delegátom 24. snemu KDH tesne po svojom zvolení v Ružomberku (Foto: TASR/Oliver Ondráš)

Faktom je, že v strane po prehratých voľbách existuje silné volanie po zmenách. Ukázali to aj povolebné okresné snemy, na ktorých pohoreli viacerí dlhoroční členovia strany, ako Pavol Hrušovský či Július Brocka. Táto nálada nahrávala Hlinovi, ktorý v očiach delegátov predstavoval najväčšiu garanciu ich uskutočnenia.

Viacerí delegáti pozitívne kvitovali informáciu, ktorá sa šírila v kuloároch snemu a podľa ktorej Hlina na zasadnutí okresného snemu v Banskej Bystrici povedal bývalému poslancovi Petrovi Muránskemu, že v prípade svojho zvolenia na čelo KDH sa zasadí za jeho odchod zo strany. „Naozaj nie som stopercentne presvedčený, že nás Hlina zachráni, ale volil som ho preto, aby už v KDH niekto konečne urobil poriadok. A v jeho prípade mám aspoň akú-takú nádej, že sa tak stane,“ povedal Postoju delegát z Bratislavy.

KDH má teda nového predsedu. Určite sa však nedá povedať, že by ružomberský snem bol impulzom, ktorý vleje strane do žíl novú energiu a odštartuje jej vymanenie sa z povolebnej frustrácie a bezradnosti. Trefne to vyjadril jeden z delegátov. „Zvolili sme a teraz musíme vyčkať, ako to bude fungovať."

Také malé svetielko neurčitej nádeje v mori bezradnosti. Ale KDH v týchto dňoch naozaj na viac nemá.

 

 

Odporúčame