Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Politika
23. september 2023

Ďalšia potupa ruského námorníctva

Ukrajinci zasiahli veliteľstvo Čiernomorskej flotily, USA im chcú dodať ATACMS

Po strate krížnika Moskva v apríli 2022 Čiernomorská flotila zažíva svoj ďalší čierny mesiac. Najskôr stratila výsadkovú loď, ponorku triedy Kilo, následne ďalšiu základňu a teraz aj hlavný štáb.

Ukrajinci zasiahli veliteľstvo Čiernomorskej flotily, USA im chcú dodať ATACMS

Foto: Twitter, Ukraine Battle Map

Rusi tvrdia, že zostrelili väčšinu Ukrajincami odpálených striel. Konkrétne šlo údajne o kombináciu striel Neptun, modifikovanej S-300 bežne používanej protileteckou obranou a niekoľkých striel Storm Shadow.

Ako ukazuje zverejnené video, už zasiahnutú a horiaci budovu veliteľstva zasiahla ďalšia strela Storm Shadow, ruskou protivzdušnou obranou tak museli prekĺznuť prinajmenšom dve, ak nie dokonca tri strely.

Budovu zasiahli počas zasadnutia veliteľstva Čiernomorskej flotily, o život prišlo deväť osôb, 16 je vraj ranených. Fotografie aj satelitné snímky ukazujú, že budova bola vážne poškodená, v centrálnej časti sa zrútila strecha aj časť poschodia. Hnutie Ateš (oheň), ktoré zastupuje krymských Tatárov a Ukrajincov, tvrdí, že úderu pomáhali ukrajinskí partizáni na okupovanom polostrove.

Séria úderov sa začala po tom, čo sa novým ministrom obrany Ukrajiny stal krymský Tatár Rustem Umerov.

Novinár Denis Trubeckoj, ktorý sám pochádza zo Sevastopola, považuje úspešný zásah skôr za výsledok dlhšej stratégie. Je to „ďalší výsledok cielených ukrajinských prípravných prác na Kryme od konca augusta, vrátane obojživelných pristávacích operácií, ničenia systémov protivzdušnej obrany a demontáže ruských radarových systémov z predtým obsadených vrtných plošín. To všetko teraz dávalo ukrajinským lietadlám väčší priestor“.

Okrem toho poukazuje na „malý vedľajší aspekt“ – podľa Trubeckého to boli práve údery dronov na Moskvu, ktoré niektorí kritizovali ako „akt zúfalstva“, no tie umožnili dnešné zásahy na Sevastopol. „Skutočnosť, že protivzdušná obrana je viazaná na Moskvu, bráni Rusom posilniť preťaženú protivzdušnú obranu tam, kde je to naliehavo potrebné, napríklad na Kryme,“ myslí si.

Rusi strácajú čoraz viac generálov a dôstojníkov

Spolu so stratami lode a ponorky a s tým spojeným poškodením lodenice v Sevastopole v polovici septembra je piatkový zásah veliteľstva ďalším vážnym úderom na ruskú Čiernomorskú flotilu.

Okrem toho ide už o druhý zásah dôležitého vojenského veliteľstva Čiernomorskej flotily tento týždeň, ten prvý sa Ukrajincom podaril v stredu. Vtedy zasiahli záložný štáb v obci Verchnesadovoje. Ukrajinci tvrdia, že budovu zasiahli, keď bola plná ruských dôstojníkov.

A aj pri zásahu hlavného veliteľstva v Sevastopole môžu byť ruské straty námorných dôstojníkov značné. Ako tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov, pri zásahu boli vážne zranení dvaja ruskí generáli Alexandr Rumančuk a Oleg Cekov. Chýry, že o život prišiel aj samotný veliteľ Čiernomorskej flotily, viceadmirál Viktor Sokolov, však Budanov zatiaľ nepotvrdil.

Inzercia

Oleg Cekov nie je identický so zástupcom náčelníka južného vojenského obvodu Olegom Cokovom. Ten prišiel o život po údere na veliteľské stanovište v okupovanom Berďansku v júli tohto roku.

Podľa najnovších správ Sevastopol zasiahla posledná raketa v sobotu ráno, presné škody zatiaľ nie sú známe, ale ruské médiá hlásia výbuch v areáli lodeníc.

Ukrajinci čakajú na ATACMS

Zásah ruského veliteľstva v okupovanom Sevastopole má okrem praktického aj nemalý symbolický význam a nepochybne posilní ukrajinské odhodlanie.

Dobrých správ sa však Ukrajinci dočkali nielen z bojiska, ale aj z Washingtonu. Po takmer roku a pol americký prezident Joe Biden nakoniec oznámil, že USA dodajú Ukrajine menší počet striel ATACMS. Táto munícia s dostrelom vyše 300 kilometrov slúži na podobné účely ako strely Storm Shadow (vo francúzskom označení SCALP), ktoré dodali Briti a Francúzi, na rozdiel od týchto je však odpaľovaná z raketometov HIMARS.

Táto správa by zároveň mohla otvoriť hrádzu aj novým nemeckým systémom, konkrétne strelám s plochou dráhou letu Taurus. Nemecký kancelár Scholz dlho hovoril, že Nemecko dodá len také zbraňové systémy, aké Ukrajincom dodajú aj USA.

Odborníci už dlho apelovali na dodávku striel Taurus a munície ATACMS, pretože hoci Ukrajina disponuje britskými a francúzskymi strelami Storm Shadow/SCALP, ich počet je obmedzený a v priebehu najbližších mesiacov sa zrejme minie.

Dodávky ATACMS (a možno čoskoro aj Taurusov) tak výrazne predĺžia schopnosť Ukrajiny udierať na logistické a veliteľské centrá v ruskom tyle. Nemecký Taurus je navyše považovaný za najpokročilejšiu zbraň na ničenie mostov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.