Ako skutočne pomôcť matkám na materskej. A ich deťom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako skutočne pomôcť matkám na materskej. A ich deťom

Foto: Flickr.com/Global Panorama

Ak sa dieťa nedostane do škôlky, ušetrené peniaze by štát mohol poskytnúť aj na opatrovateľku.

Pani poslankyňu Simonu Petrík nepustili na rokovanie do parlamentu s dieťaťom v šatke. Simona Petrík situáciu využila na propagáciu svojich sporných názorov na výchovu dieťaťa, ako aj zladenia práce a materstva.

Výsledok jej angažovania bol, že si bude nosiť dieťa do práce (ktorá sa evidentne dosť odlišuje od práce bežnej slovenskej ženy – minimálne v pracovnom čase a podmienkach). Mrzí ma, že zo široko diskutovanej témy nevyťažila niečo pre tisíce slovenských žien, ktoré pracovať s deťmi chcú a nemôžu, pretože štát im kladie rôzne prekážky. Tieto prekážky sú viaceré a sú dosť zásadné.

Ani škôlka, ani podpora

Štát čisto teoreticky podporuje skorší návrat matiek do práce, teda pred tretím rokom veku dieťaťa. Umožní čerpať matke tzv. príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280 eur mesačne (na každé dieťa do 3 rokov zvlášť). To znamená, že táto suma pribudne matke na účet každý mesiac a môže ju investovať do jaslí alebo na opatrovateľku so živnosťou.

Táto ponuka je zo strany štátu atraktívna. Ale len do veku troch rokov. Vtedy má ísť dieťa do škôlky, kde s pomerne vysokou pravdepodobnosťou miesto nedostane. Matke zoberú 280 eur mesačne, tým stráca opatrovateľku (alebo jasle) a dieťa nemá kam umiestniť.

Jedine do súkromného zariadenia, čo sa pri mesačnej platbe v niekoľko sto eurách neopláca. Z tohto dôvodu mamy nenastúpia do práce pred tretím rokom života (vedia, čo ich čaká) a často ani po ňom.

„Výhodou západoeurópskeho systému je, že ženy v skrátených úväzkoch často pokračujú aj po dovŕšení tretieho roku života, čo je pre dieťa, ako aj celú rodinu jednoznačne výhodou.“ Zdieľať


Riešenie je z môjho pohľadu jednoduché: ak dieťa nedostane miesto v škôlke, ponechať matke príspevok 280 eur mesačne naďalej pre opatrovateľku, prípadne sumu znížiť na cca 210 eur (čo už je zhruba suma, ktorú štát dáva na škôlku). Opatrovateľka môže strážiť naraz viac detí.

Pri menšom počte detí sa im môže pomerne dobre venovať, čo by rodičia ocenili. Povinná by mohla byť až predškolská príprava v materskej škole. Investíciu do stavby nových škôlok považujem za nerozumnú zo strany štátu. V blízkom čase očakávame prudké zníženie pôrodnosti (tzv. Husákove deti ukončia svoju reprodukciu) a začnú rodiť ženy z výrazne slabších ročníkov. Za krátky čas po dostavbe škôlok by budovy mohli zívať prázdnotou.

Mnohé ženy majú najmä vo veľkých mestách pracovne vyťažených manželov do neskorej poobednej hodiny. Po nástupe do práce dieťa nestačia vybrať zo škôlky. Jedinou možnosťou je tak pre ne skrátený úväzok, ktorý sa zamestnávateľom prudko neopláca. Bola by som rada, keby snahy pani poslankyne smerovali práve sem.

Skrátené úväzky Slovensko obišli, inde sú normálne

Mamičky preto často riešia tzv. predĺženú rodičovskú dovolenku. To znamená, že môžu doma zostať s dieťaťom vo veku 3-6 rokov života, pričom mesačne dostávajú naďalej tzv. rodičovský príspevok 203 eur. Stačí, ak majú potvrdenie o zhoršenom zdravotnom stave od špecialistu.

Pri dnešnom počte detí s alergiami, poruchami imunity a pod. nie je taký problém potvrdenie získať. Riešením by bola znovu možnosť dať dieťa opatrovateľke, na ktorú by prispieval štát. Pri menšom počte detí je riziko prenosu infekčných chorôb výrazne nižšie a je možné dodržať individuálny režim dieťaťa. Štát by tak získal, lebo by matka pracovala a zároveň by sa zamestnala ďalšia žena – či už popri materskej dovolenke, dôchodkyňa, či nezamestnaná a náklady by boli podobné ako pri MŠ.

Treba zdôrazniť, že slovenské zákony sú v mnohých veciach matkám, ktoré chcú zostať doma do troch rokov a viac pomerne naklonené. V ostatných západoeurópskych krajinách sa ženám ani neumožňuje zostať doma dlhšie ako osem mesiacov.

Skrátené úväzky sú tam však natoľko rozšírené, že do určitej miery to pre dieťa nemusí byť také frustrujúce. (Tu zdôrazňujem, že ideál pre dieťa je, ak je mama doma čo najdlhšie.) Výhodou západoeurópskeho systému je, že ženy v skrátených úväzkoch často pokračujú aj po dovŕšení tretieho roku života, čo je pre dieťa, ako aj celú rodinu jednoznačne výhodou.

Mnohé ženy sa cítia doma nedocenené spoločnosťou. Ide to ruka v ruke s tým, že slovenské mamy patria k tým najlepším na svete v zmysle, že neváhajú zostať s dieťaťom doma do troch rokov, čo je vo vyspelom svete pomerne rarita. Iste tým strácajú mnohé svoje pracovné schopnosti, čo je nutný následok, nie však neprekonateľný.

Som doma s deťmi už osem rokov a pri prechádzkach často stretávam staršie dámy, ktoré ma ubezpečujú, že na všetku kariéru, ktorú v živote dosiahli, sa dávno zabudlo, ale jedine ich rodina na nich nezabúda. A že tá všetka námaha a obeta niektorých vlastných ambícií nakoniec predsa stojí za to.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo