Tvorivé úsilie znásobené v manželskej láske Minárikovcov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tvorivé úsilie znásobené v manželskej láske Minárikovcov

Cíferský vyšívaný ornát.

V galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch trvá už len do tejto nedele výstava bratislavského umelca Igora Minárika (1948) 7. 4. – 14. 5. 2016.

Výstavu otvorila Helena Markusková okrem iného aj so slovami: „Igor Minárik vytvoril vlastnú verziu analytickej maľby, kde si vystačí s elementárnymi výrazovými prostriedkami: líniou, plochou, farbou. Analýza média s jeho vlastnými prostriedkami sa spája uňho s permanentným hľadaním podstaty...“

Táto žena, absolventka UK v Bratislave, za slobodna s menom Ilona Farkas a ako ju my výtvarníci oslovujeme v priateľskom rozhovore Ica, v tomto slovensko-maďarskom prostredí pracuje vytrvalo a dôsledne už dlhé roky so svojou ideou na konfrontačnom prepájaní slovensko-maďarského výtvarného umenia. S podporou pani riaditeľky Magdalény Klobučníkovej budujú síce priestorovo nie veľký „stánok“ kultúry v tomto malom regionálnom mestečku južného Slovenska, ale s vedomím, že veci majú taký význam, aký im človek dá. Áno, je to tak, že táto galéria ponúka milovníkom umenia taký výstavný program, za akým stojí za to do Nových Zámkov vycestovať.

Cíferský vyšívaný ornát

Úvodná ilustrácia – detail prekrásnej cíferskej výšivky vzácneho ornátu – nad úvodným textom ale nemá nič s Novými Zámkami, aj keď vďaka jeho farebnosti a s čiastočne prižmúrenými viečkami (ako umelci zvyknú kontrolovať svoju prácu) by sme mohli uveriť, že je to dielo tam vystavujúceho umelca Igora Minárika. No my sa k nej dostaneme z opačného konca – cez jeho manželku.

Profesorka Eva Cisárová Mináriková je nositeľkou tohtoročnej ceny svätého Fra Angelika, patróna umelcov. Túto cenu si zaslúžila nie preto, že podporuje v tvorivej práci manžela Igora, ale najmä, že sa významným spôsobom zaslúžila o propagáciu prác Márie Hollósyovej a cíferskej výšivkárskej školy na Slovensku. Vďaka jej úsiliu sa Cífer, z ktorého ona sama pochádza, dostal na európsku mapu historického textilu.

V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave predstavila výstavu prác Márie Hollósy pod názvom „V spolku IZABELLA striebrom a zlatom šili...“ Medzi mnohými podobnými aktivitami, ktorým sa profesorka a textilná výtvarníčka Eva Cisárová-Mináriková vo svojom živote venovala, spomeniem ešte výstavu Liturgické textílie z rokov 1892 – 1927 v Cíferskom kostole sv. Michala a spoluprácu na 20-minútovom filmovom dokumente „Svetoznáme výšivky z Cífera“, ktorý uspel aj na celoslovenskej súťaži Cineama 2013...

Igor Minárik

Igor Minárik študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu (1963 – 1967, prof. Rudolf Fila) a na Vysokej škole výtvarných umení (1968 – 1974) v Bratislave. Etabloval sa v rámci neoficiálnej scény: zapojil sa do viacerých albumov (Symposion III., 1976, Album 77, Tvorba 77, 1977), zúčastnil sa na výstavách v Slovenskej akadémii vied (Bratislava, 1978 – 1979). Samostatne vystavuje od roku 1977. V roku 1991 s dlhoročnými priateľmi založili skupinu A – R, ktorá po premiére v Dome umenia v Bratislave (1992) realizovala rad výstav doma i v zahraničí (1992 – 2007). V roku 2008 mu vyšla monografia.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo