Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. máj 2016

Ježiš nebol fašista

Prinášame úvahu biskupa Juraja Jordána Dovalu k fenoménu Kotleba a jeho údajnému kresťanstvu.
Ježiš nebol fašista

„Kristovo kráľovstvo je kráľovstvom mieru a Kristov zbor sa zdraví slovami: Pokoj vám. Ježišovi učeníci zachovávajú mier tým, že radšej sami trpia, než by inému spôsobili utrpenie.“
Dietrich Bonhoeffer, evanjelický teológ a kňaz popravený 9. apríla 1945 v koncentračnom tábore Flossenbürg

Už vyše dvoch mesiacov čítam články a sociologické komentáre o tom, prečo voliči na Slovensku v takej veľkej miere podporili Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Komentátori ponúkajú odpovede: migrácia, korupcia, frustrácia, depresia... Ľudia majú strach z prisťahovalcov, prekáža im rozbujnená korupcia na úradoch a v štátnej správe, sú otrávení z politických lží, sú z toho frustrovaní a upadajú do sociálnej depresie (Havel to nazýval: všeobecne blbá nálada).

Rozprávam sa so svojimi priateľmi, známymi, veriacimi, kňazmi... a narážam na dva postoje:

1) Aj ja som ho volil. Kotleba je dobrý chlap, charakterný politik, je veriaci, je vlastenec, konečne niekto, kto dá veci do poriadku...  

2) Neverím už nikomu, tak som volil aspoň Kotlebu... Uvidíme.

V oboch prípadoch je to obrovská chyba. Neviem, čo sa v tomto národe stalo. Či oslepol, ohluchol, stratil pamäť, stratil cit...

Priznám sa, že niektorých ľudí si už nevážim tak ako pred marcom 2016. Sklamala ma ich neschopnosť vidieť, aké zlo sa podporou tejto partaje uvoľňuje z reťaze.

Vždy som si cenil a vážil osvietených jedincov, ktorí vnímajú podstatu vecí. Nekĺžu po povrchu, nenechajú sa oklamať pozlátkou. Pri stretnutí s inými ľuďmi ich neoklame strojená maska. Vnímajú hlbšiu dimenziu ľudí, ale aj udalostí. Pozerať sa na človeka, ale nevnímať jeho srdce, je to isté ako pozerať sa na knihu a nečítať ju.

Vnímanie podstaty je drobný odlesk Božej prozreteľnosti. Človeku bol tento dar daný, aby ho pestoval a využíval. A nazeranie pod pokrievku života patrí k prejavom zrelosti ducha.

To, že väčšina spoločnosti volí cestu „povrchného pohľadu“, je známe. Historicky sa to opakuje a bude opakovať až do skonania sveta. Preto rýchle a radikálne riešenia, čierno-biele videnie skutočnosti, skratkovité premýšľanie, stručné a ohnivé heslá budú mať vždy prevahu. Vďaka tomu sa Adolf Hitler dostal k moci za takej výdatnej podpory nemeckého národa. Preto komunisti na svoju diktatúru proletariátu nachytali svojho času veľkú časť sveta. Preto v mekke liberalizmu momentálne valcuje svojich oponentov populistický nacionalista Donald Trump. Preto sedemdesiat rokov od skončenia druhej svetovej vojny starý kontinent opantáva nová vlna fašizmu a nacizmu. Ťažko dnes nájdete v Európe štát, kde by ultrapravicový ošiaľ neslávil nové a nové úspechy. Očití svedkovia desu a hrôz, s ktorými bola táto chorá ideológia spojená, vymreli, a tí, ktorí ešte prežívajú, z roka na rok ubúdajú.  

Od SP k ĽSNS

„Náhle výkrik z ustrašeného množstva ľudí vo vagóne: Tu je tabuľa: Osvienčim! V tej chvíli všetci cítia, ako sa im zastavuje srdce. Osvienčim – to bol pojem zložený z nezreteľných a o to hroznejších predstáv o plynových komorách, kremačných peciach a masovom vraždení.“
Viktor E. Frankl, rakúsky neurológ a psychiater židovského pôvodu, v rokoch 1942 – 45 bol väznený v koncentračných táboroch Terezín a Osvienčim. Jeho otec zahynul v Terezíne, matka a brat v Osvienčime.

Je to len pár rokov, čo pán Kotleba a jeho druhovia mali stranu s názvom Slovenská pospolitosť (SP). Pochodovali v gardistických uniformách ulicami, nosili horiace fakle, zatínali päste, zdravili sa: Na stráž!, Mariana Kotlebu oslovovali „vodca“, šírili radikálne xenofóbne názory, podnecovali k nenávisti. Otvorená propagácia fašizmu spôsobila, že súd stranu zakázal.

Väčšine spoločnosti bola vtedajšia SP na smiech. Svojím spektakulárnym vystupovaním a rétorikou nachádzali odozvu len v okruhu skinheadov a neonacistov.

Pán Kotleba a jeho druhovia pochopili, že idú na to zle. Založili novú stranu, čiernu farbu vymenili za zelenú, uniformy za saká, horiace fakle načas odložili, pozdrav Na stráž! už nehovoria do kamery, len medzi sebou a vo vyjadreniach si dávajú veľký pozor, aby neboli otvorene fašizujúce. Pochopili, kde je demarkačná čiara, ktorú na verejnosti (zatiaľ) nemôžu prekračovať. Vnútorne sú presvedčení xenofóbi, fašisti a antisemiti, ale pred médiami len spravodlivo naštvaní chlapi.    

Vidíte? Prešiel zlomok času a všetko je tu inak. Slovensko je príklad kráľovstva, kde sa obyvatelia napili z otrávenej studne a srdce im skamenelo. Človek, ktorého predtým odvádzali v putách za podnecovanie k nenávisti, je už v parlamente s podporou nemalej časti národa. Pritom sa nič nezmenilo. Pán Kotleba a jeho druhovia majú tie isté názory. To len naše srdce otupelo, zmĺkol hlas nášho svedomia a zomrel náš cit.

Kotlebovi ľudia

„K láske nemožno nikoho prinútiť. Iba láska sama vzbudzuje protilásku. Takýmto spôsobom chcel Boh dobyť srdce človeka.
Maximilián Kolbe, katolícky kňaz, františkán, popravený 14. augusta 1941 v koncentračnom tábore Osvienčim. V roku 1982 ho pápež Ján Pavol II. svätorečil.

Andrej Medvecký – spolustraník pána Kotlebu – nemá problém dokopať bezbranného človeka, občana Dominikánskej republiky, len za to, že má tmavú farbu pleti. Keby Medvecký nebol identifikovaný ako útočník, so svojím chorým myslením by teraz sedel v parlamente a navrhoval by zákony pre túto krajinu.

Milan Mazurek (náhradník za Medveckého), mladý člen neonacistickej scény na Slovensku, na svojom FB profile popieral holokaust, ospevoval Hitlera, šíril antisemitské a rasistické postoje. Keď sa o ňom začalo hovoriť ako o náhradníkovi a začali sa o neho zaujímať médiá, svoj účet rýchlo „prečistil“. Už sedí ako zákonodarca v parlamente a vychutnáva si poslaneckú imunitu. 

Na kandidátke ĽSNS je pod číslom 88 Marián Magát. Ďalší radikál, člen neonacistickej skupiny Vzdor Kysuce. Signifikantne si zvolil číslo 88, keďže v neonacistickom podhubí táto šifra znamená pozdrav: Heil Hitler! (H je ôsme písmeno v abecede). Na svojom FB profile v deň Hitlerových narodenín Magát napísal: „Dnes pred 124 rokmi sa narodil Adolf Hitler. Okrem toho ze zastaval funkciu Risskeho kancelara to bol aj mierotvorca, skveli ekonom, recnik a clovek so srdcom na spravnom mieste. Kto niekedy cital jeho prejavy, chape ze to bol uzasny clovek. Cest jeho pamiatke.“

Citát je doslovný, preto tie hrubky. Okrem glorifikácie Hitlera a pracovných táborov Magát tiež rád píše o tom, že holokaust je len výmysel sionistickej propagandy a rád velebí nadvládu bielej rasy.

Inzercia

Pod číslom 44 je na kandidátke ĽSNS ďalší neonacista Rastislav Rogel (šifra 44 odkazuje k Hitlerovým elitným jednotkám SS). Kto sa trochu orientuje vo white power (biela sila) hudobnej scéne, Rogela dobre pozná. Najskôr bol spevákom v kapele Krátky proces. Zvestoval texty ako: „Priveľa špiny sa po uliciach váľa, kto to tu raz vyčistí, tomu večná sláva. Poďme na to spolu a neserme sa s tým, rozpálime pece a zostane len dym!“ Násťroční skinheadi si z toho brali príklad a násťročných metalistov, pankáčov, nezávislákov v kockovaných košeliach alebo mladé dievčatá oblečené á la hippies neváhali atakovať basbeallovými pálkami. Písal sa rok 1993 a môjho kamaráta takýto horlivý zástanca „čistej rasy a verejného poriadku“ úplne bezdôvodne pichol nožom do brucha. Prebodol mu pečeň a len vďaka rýchlo privolanej záchranke sa kamaráta podarilo zachrániť. Horlivý nácko z toho za pár rokov vyrástol a potom sa hanbil ako pes. Keď nás videl na ulici, vždy prešiel radšej na druhú stranu a mal ostych pozrieť sa mi do očí.

Ale neonacista Rogel z toho nevyrástol. Založil ďalšiu kapelu s názvom Juden Mord (Vražda Židov), kde Rogel textovo rozvinul svoj sen o dokončení holokaustu. Pre podporu nacizmu, antisemitizmu a bitiek stál Rogel niekoľkokrát pred súdom. Vždy sa z toho vysekal. Jeho explicitne nacistické texty, obľúbené hajlovanie ani rasistické vyjadrenia neboli pre justíciu dostatočným dôkazom, že porušuje zákon. Neprekáža ani to, že má telo potetované nacistickými symbolmi vrátane hákového kríža. Kým on a jeho priatelia nepostrieľajú vyše sedemdesiat ľudí ako Breivik, ich neonacizmus nebude dostatočne zjavný.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba dal neonacistom šancu dostať sa do parlamentu, lebo je s nimi v názorovej zhode. Jemu je blízky model Mussoliniho fašizmu, vojnový slovenský štát, nenávisť voči Rómom, Židom a prepojenie ultranacionalizmu s karikatúrou kresťanstva. Jeho voliči ho dnes vnímajú ako usmievavého a kultivovaného muža. Je pravda, že na tomto imidži v súčasnosti tvrdo pracuje. To, že napr. v novembri 2012 na svojom FB profile vyzýval k fyzickej likvidácii Rómov, sa už dnes nespomína. Kotlebov citát uvádzam v doslovnom znení, aj s pravopisnými chybami, akurát vulgarizmy cenzurujem, inak by to bolo nepublikovateľné: „Už mám dosť tých čiernych kur...!!! Vypalit osadi! Vykastrovat čiernych koko...! Urobiť obriezku smradlavým kur...! Alebo to všetko vyvrazdit!“ To je ukážka kresťanskej lásky v praxi podľa Kotlebu.

O svojej osobe na profile napísal: „Slovenska Pospolitost!!!!! vsetci ty ktory nechcu aby sa nejaky SMRADI! zivili na nasich daniach! Pridajte sa! ukazte svetu, ze Biela Rasa stale nieje MENSINA!!!!!

Keď sa pán Kotleba stal županom BBK, tento svoj účet na FB promptne odstránil a vytvoril si nový, kde by ste podobné výroky márne hľadali. Nepočítal ale s tým, že niektoré ľudskoprávne a antirasistické organizácie ho majú zarchivovaný.

To, že sú na kandidátke ĽSNS verejne známi neonacisti, ktorých každý odborník na extrémizmus (áno, polícia aj takých ľudí zamestnáva) dobre pozná, vrhá tristný obraz na slovenskú justíciu. Čo je ale oveľa horšie, tí, ktorí poskytli neonacistom výťah do vrcholovej politiky, napľuli do očí obetiam 2. svetovej vojny, obetiam holokaustu a tým, ktorí boli za nacizmu ponižovaní, zotročovaní a stratili svojich najbližších.

Za Boha a za národ!

„Veľkosť našej lásky k blížnemu je mierkou našej lásky k Bohu. ...
Vnútornou podstatou lásky je odovzdanie sa. Boh, ktorý je láska, sa rozdáva bytostiam, ktoré pre lásku stvoril.“

Edita Steinová, židovka, filozofka, konvertitka na katolícku vieru, karmelitánska rehoľníčka, popravená v koncentračnom tábore Osvienčim 9. augusta 1942. Pápež Ján Pavol II. ju v roku 1998 vyhlásil za svätú a v roku 1999 za spolupatrónku Európy.

ĽSNS nemá s kresťanstvom absolútne nič spoločné. Ježiš nebol fašista a jeho evanjelium lásky, dobra, nádeje a milosrdenstva je pravým opakom patologickej ideológie ĽSNS, ktorá je postavená na nenávisti, hneve, pomste, strachu a vyfabulovanej „spravodlivosti“. Cirkevný otec Atenagoras Aténsky v 2. storočí jasne píše: „Byť iba spravodlivý je príliš málo. Byť spravodlivý totiž znamená, že odplácam rovnaké rovnakým. Nám však bolo uložené, aby sme boli dobrí a trpezliví.“

Nerozumiem argumentom niektorých kresťanov, že pán Kotleba je predsa veriaci človek, chodí aj na sväté omše... Pokiaľ niekto nechápe, že slová Boh, Kristus, viera... boli v histórii miliónkrát zneužité a naďalej budú zneužívané, ťažko mu pomôcť. Nemusíme loviť ďaleko v čase, organizácie ako rasistický Ku-Klux-Klan alebo teroristická IRA mali plné ústa Boha, Krista, čistého kresťanstva a neváhali terorizovať a vraždiť nevinné obete. Väčšina členov ĽSNS sú radikáli, ktorí keby získali moc a ovládli exekutívu, robili by to isté. Zaviedli by diktatúru, robili by čistky, neváhali by zatvárať oponentov, vytvoriť pre nich pracovné a likvidačné tábory. Demokracia, na ktorú sa teraz vehementne odvolávajú, by bola okamžite pochovaná.

Ľudia z ĽSNS, ktorí velebia a oslavujú Hitlera, by neváhali opakovať sadizmus a surové praktiky nacistického Nemecka. Skúste sa porozprávať s ľuďmi, ktorí prežili Osvienčim (vďaka Bohu, ešte ich pár žije), ako na nich Kotleba a spol. pôsobia. S jednou osemdesiatročnou dámou som hovoril. Má z nich strach, bezsenné noci a opäť sa jej vynárajú živé spomienky na hrôzy, ktoré prežila. Trasie sa jej hlas, keď o tom rozpráva. Tečú jej slzy, keď spomína na svoju maminku, ako jej ju sedemročnú vyrvali z rúk a viac ju nevidela. Keď spomína na svojho otecka, ako mu stihla zamávať, skôr než ho bachar udrel pažbou samopalu a odviedol. Ako prišla aj o svojich troch súrodencov. Ako prežila vďaka tomu, že jej väzenkyne dávali tajne zo svojho podielu biednej stravy...

Je tragicky paradoxné, že zarytí antisemiti z ĽSNS, ktorí sa ostentatívne oháňajú kresťanstvom, by neváhali s pokojným svedomím ponižovať a terorizovať (tí horlivejší poslať do plynu) aj Abraháma, Izáka, Jákoba, Mojžiša, Jána Krstiteľa, Pannu Máriu, Jozefa, Ježiša, apoštolov..., lebo to boli Židia. Je ťažko pochopiteľné a uveriteľné, že stranu, ktorá je takto jasne čitateľná a má na svojej kandidátke mnoho násilníkov, bitkárov, hulvátov, explicitných nacistov, fašistov a zločincov, podporujú niektorí kňazi. Ich biskup by ich mal povinne zobrať na edukačný zájazd do Terezína a Osvienčimu.

Pán Kotleba, ľudia nie sú paraziti, špina, hnoj ani odpad. Ľudia majú svoju dôstojnosť, sú stvorení na Boží obraz a Božiu podobu, majú v sebe iskru Ducha Svätého a tvár Krista – ako „veriaci“ to iste viete. Preto štát od nich nemáme „čistiť“, „zabíjať ich“ ani „prevádzať deratizáciu“, ale nájsť riešenia problémov tak, aby bola rešpektovaná ich ľudská dôstojnosť. Farba pleti nikdy nemôže slúžiť ako prezumpcia viny. Príslušnosť k určitému etniku, rase, náboženstvu nikdy nemôže byť sama osebe zločinom. To je chorý postoj a šialenstvo, na ktorom stáli dve strašné ideológie 20. storočia: fašizmus a komunizmus.

Pán Kotleba, pápež František, ktorého ako praktikujúci katolík určite rešpektujete, sa vyjadril na adresu Donalda Trumpa, že to nie je kresťan. Skúste popremýšľať, čo by asi povedal na vašu adresu, keby poznal vaše názory a stanoviská. Skúste tiež popremýšľať nad tým, ako sa váš antisemitizmus zhoduje s tým, čo pápež František vyjadril pri príležitosti 50. výročia ukončenia 2. Vatikánskeho koncilu: „Zvláštnu vďačnosť Bohu si zaslúži skutočný prerod, ktorým v priebehu týchto päťdesiatich rokov prešiel vzťah medzi kresťanmi a Židmi. Ľahostajnosť a opozícia sa premenili na spoluprácu a spriaznenosť. Z nepriateľov a cudzincov sa stali priatelia a bratia. Deklaráciou Nostra aetate vytýčil koncil cestu pritakania k objavovaniu židovských koreňov kresťanstva, k odmietnutiu akejkoľvek formy antisemitizmu a k odsúdeniu každého bezprávia, diskriminácie a perzekúcie, ktoré z toho plynú.“

Milí kresťania: katolíci, protestanti aj pravoslávni, pokiaľ ste volili a podporili zlo, ktoré reprezentuje ĽSNS, pri živom Bohu vás prosím, precitnite. Keď dáte zlu šancu, rýchlo sa znásobí a rozmnoží a už ho nezastavíte. Až ďalšie veľké utrpenie a krviprelievanie potom ľudstvo naučí, kde urobilo chybu. Buďme múdri a aspoň čiastočne jasnozriví, ako je náš nebeský Otec, aby sme potom nestáli v nemom úžase nad tým, čo sme spôsobili.

Naša láska má byť skutočná, autentická a hojivá. Bráňme sa, ak sa zneužíva Kristovo meno na politické ciele, na dosahovanie moci a hlavne na šírenie nenávisti a znevažovanie dôstojnosti druhých ľudí. Žime v duchu milosrdenstva a dobra. Vždy je najdôležitejšie samotné srdce človeka. To nás učí Ježiš Kristus.

Na záver uvádzam na zamyslenie dva citáty. Prvý je od cirkevného otca, filozofa, vzdelanca a svätého muža Teofila z Antiochie. Druhý je od múdrej ženy, mystičky a svätice Kataríny Sienskej.

„Hovoríš: Ukáž mi svojho Boha. A ja ti odpoviem: Ukáž mi v sebe človeka a ja ti ukážem svojho Boha. Ukáž mi, že oči tvojej duše vidia a uši tvojho srdca počujú.“ Sv. Teofil z Antiochie.

„Duša, ktorá ma skutočne miluje, miluje aj svojho blížneho, a pokiaľ nemiluje blížneho, potom jej láska vôbec nie je pravá. Láska ku mne a láska k blížnemu je totiž jedno a to isté, a nakoľko duša miluje mňa, natoľko miluje blížneho.“ Sv. Katarína Sienská.

 

Fotografie zobrazujú zničenie Varšavy nacistami počas druhej svetovej vojny, najmä počas Varšavského povstania, zdroj: wikimedia
Úvodná fotografia: Jesus, autor: Christian Cable, zdroj: flickr.com

Odporúčame