Prečo ľudia bez detí závidia matkám na materskej

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo ľudia bez detí závidia matkám na materskej

Z materskej dovolenky sa do práce vracajú zmenené ženy. Sebavedomejšie, asertívnejšie, efektívnejšie. Ale zavidíme im niečo iné.

Včera sme si pripomenuli Deň matiek. Na Deň matiek sa dá diskutovať o všeličom. Napríklad o matkách, ktoré materskú dovolenku neuznávajú a ťahajú mláďatká so sebou do práce (pozrite našu anketu). No niektorí debatujú aj o tom, aké je nespravodlivé, že ženám bez detí materský sabatikal (pozn. red.: dlhšia prestávka v práci, napríklad 1 rok) dopriaty nie je.

Magazínová editorka Meghann Foye presne túto požiadavku sformulovala do románu Meternity. Slovná hračka, pri ktorej sa z anglického Maternity Leave, čiže materskej dovolenky, zmenou písmenka stane ME-ternity. Čím sa myslí čas zameraný na seba. Román je o hrdinke, ktorá tak túži po oddychu od práce, že nafinguje tehotenstvo, len aby sa prepracovala do sveta materských privilégií.

Dáždničkové drinky či škôlka?

Ako autorka vysvetľuje pre New York Post, inšpiráciou pre knihu bol všedný postreh z korporátneho života šmrncnutý štipkou závisti. Že z materskej dovolenky sa do práce vracajú zmenené ženy. Sebavedomejšie, asertívnejšie, efektívnejšie a navyše s nepriestrelnými výhovorkami, prečo odchádzať s úderom piatej. Vybrať dieťa zo škôlky sa totiž šéfom zvykne javiť oprávnenejšie ako potreba utešiť dáždničkovým drinkom kamarátku, na ktorú sa vykašľal dvanásty nádejný pytač z internetovej zoznamky. Nehovoriac o tom, že v dobe ťažkého tlaku na výkon a vyhorených hláv je predstava dočasného úniku z korporátneho sveta veľmi ligotavá. A ak únik, tak ku hľadaniu vlastného ja a realizovaniu dávno zabudnutých snov, samozrejme.

Blogerský svet si okamžite a nenásytne na Meghann pochutil. Presne pre ten istý dôvod, ktorý v tejto chvíli napadol každej žene, ktorá si očistný zážitok materskej dovolenky vyskúšala aspoň na jeden mesiac. Že to, čo pre outsiderov vyzerá ako príjemná pauza v kariére, je v realite jeden z najťažších džobov, aké existujú. Ako to pekne sformulovala blogerka na americkej webke Public Disclosure: „Je v tom omnoho menej meditácie o vlastnej osobnej ceste k sebarealizácii na štýl knihy Jedz, modli sa a miluj a omnoho viac vstávania o jednej v noci (a o tretej a o piatej) ku bábätku, ktorého plač drása srdce a ktorého zdravie a šťastie sa zrazu stalo dôležitejšie ako tvoje vlastné.“

Špinavými vlasmi ku šťastiu

Napriek kritike a pomerne zúfalému ratingu na Amazone predsa len niečo na posolstve románu Meternity bude. Dať si pauzu v kariére je síce stará a klišéovitá idea, no vo svojej podstate veľmi rozumná. Otázka však stojí tak, či to prinesie želaný efekt v podobe vážnosti a vnútorného vyžarovania. Taký istý, ako zažijú matky absolvovaním pobytu, kde v dovolenkovom balíku je spolu s malým uzlíčkom primixované aj radikálne potlačenie ich potrieb na úkor inej bytosti. A to sa pritom bavíme o úplnej základni Maslowovho trojuholníka. Spánok, jedlo, umyté vlasy. Že tam existujú ešte ďalšie štyri levely, ktoré vrcholia potrebou sebarealizácie, to matky poväčšine vytesňujú. Alebo aj nie, len potom sa zvykne to vnútorné vyžarovanie meniť na vonkajšie metanie bleskov.

Efekt rastu vlastnej hodnoty v očiach iných, aj svojich, sa deje práve vďaka extrémnemu zameraniu sa mimo seba a preberaní zodpovednosti za iných. Zdieľať

No nech sú akokoľvek vystresované, zdeprimované, preťažené a s pocitom, že nič nezvládajú a najmenej zo všetkého výchovu detí, outsideri vedia, že je na matkách niečo závideniahodné.

Meghann Foye má však pomýlenú predstavu o príčinno-následkových súvislostiach a uniká jej podstatná vec: Že ten efekt rastu vlastnej hodnoty v očiach iných, aj svojich, sa deje práve vďaka extrémnemu zameraniu sa mimo seba a preberaní zodpovednosti za iných. Tá metóda, ktorú autorka preferuje, a to únik od pracovných nadčasov k času pre seba, je tiež fajn a v mnohých prípadoch môže pomôcť.

Ale ak sa chce niekto pri hľadaní zmyslu života inšpirovať materskou dovolenkou, tak potom to chce menej sedieť na púšti pod stromom a viacej sa zapojiť do niečoho osožného.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo