Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
20. apríl 2023

Dlhé čakanie na Krásnu Hôrku

Hrad už bude iný. Za meškanie môže aj obec, ktorá zaspala

Otvoria konečne hrad? Najnovšia informácia je, že ho sprístupnia budúci rok. Obec sa však na znovuoživenie turizmu zatiaľ nepripravuje.

Hrad už bude iný. Za meškanie môže aj obec, ktorá zaspala
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Otvoria konečne hrad? Najnovšia informácia je, že ho sprístupnia budúci rok. Obec sa však na znovuoživenie turizmu zatiaľ nepripravuje.

V marci uplynulo 11 rokov od ničivého požiaru na hrade Krásna Hôrka. Odvtedy zaznelo niekoľko verejných prísľubov s konkrétnymi termínmi znovuotvorenia.

Prvý nereálny sľub – čiastočné sprístupnenie do pár mesiacov – dal exminister kultúry Daniel Krajcer, ktorý požiar označil za národnú tragédiu.

Vlani na desiate výročie o situácii informovalo ministerstvo kultúry spolu so Slovenským národným múzeom (SNM). V médiách po desiatich rokoch od požiaru prekvapivo zaznelo, že „obnova hradu sa môže reálne začať“.

Podľa zmluvy je firma MBM-GROUP, a. s., povinná všetky práce v rámci projektu ukončiť do 36 mesiacov od protokolárneho odovzdania a prevzatia staveniska. Časti Dolného a Stredného hradu by mala firma odovzdať do 18 mesiacov. Hodnota prác predstavuje sumu viac ako 20 miliónov eur. SNM má ambíciu Krásnu Hôrku otvárať postupne.

SNM potvrdilo vlani aj tento rok, že otvárať chce v roku 2024. „Nielen naši a zahraniční turisti, ale aj podnikatelia v regióne Krásnohorského Podhradia si to zaslúžia,“ poznamenal generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Tento rok k 11. výročiu si SNM pozvalo médiá na hrad a uistilo, že za posledných sedem mesiacov zhotoviteľ v prácach výrazne pokročil. Na obnovu schválila vláda spolu takmer 35 miliónov eur.

 

Michal Neupauer ukazuje na hrad zo svojho dvora. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Keď prídete na týždeň, nič nestihnete

Do Krásnohorského Podhradia prichádzame zistiť, ako sa na otvorenie hradu pripravuje obecný cestovný ruch a či je budúcoročný termín otvorenia naozaj reálny. Impozantný hrad s opravenou strechou láka už z diaľky. Z jednej časti má už dokonca vymaľovaný múr. 

V centre obce sa stretávame so šesťdesiatnikom Michalom Neupauerom, ktorý žije v Krásnohorskom Podhradí 30 rokov a myslí si, že celý problém je o peniazoch. „Hocičo hocikde sa robí, každý sa pýta, koľko dostane,“ povie nám na svojom dvore, z ktorého má výhľad na hrad ako na dlani. Ukazuje nám, odkiaľ s rodinou videl, ako rýchlo vyhorel. Pamätá si časy, keď kvôli hradu húfne navštevovali turisti obec. „Strašne veľa ich tu chodilo, každý deň, plné autobusy plné penzistov. Stále, stále plno.“ V máji a júni to boli autobusy so školákmi. Teraz priznáva, že si od niekdajšieho ruchu už aj odvykol.

Vyratúva, že Dobšinská, Gombasecká, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Turniansky hrad, Zádiel v Slovenskom krase či Betliar a ďalšie gemerské skvosty v okolí sú pre turistov veľmi zaujímavé miesta. „Taký potenciál, čo my tu na Gemeri máme, je málokde. Tu keď prídete na týždeň, bude vás trápiť, že ste nič nestihli,“ dodáva s tým, že azda sa situácia zlepší, keď hrad konečne otvoria.

Bude to veľký boom a nebudeme stíhať

Na rozhovor oslovíme aj miestnu dvojnásobnú poslankyňu Katarínu Prékopovú, ktorá je predsedníčkou obecnej Komisie pre cestovný ruch a propagáciu a už dlhodobo sa kriticky vyjadruje k rôznym problémom v obci.  

Podľa nej sa síce hovorí, že pod hradom umrel cestovný ruch, ale vraj nemohol, pretože ani neexistoval. „Ten požiar bol len ako keby vyvrcholením všelijakých neriešených problémov. Niečo ako posledný klinec do rakvy trestuhodne zanedbaného, nefungujúceho cestovného ruchu."

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Priznáva, že dlhý čas poriadne nefungovala webová stránka obce, nemali žiadne doplnkové služby ani poriadne informačné tabule či propagačné materiály.

Poslankyňa, ktorá takisto prevádzkuje ubytovanie, spomína, že tesne po vyhorení síce prišla obec o turistov, ale ďalší rok sa situácia znova vrátila do starých koľají. „Pretože v obci máme vrátane hradu a piatich národných kultúrnych pamiatok aj iné pamätihodnosti. Nehovoriac o bezprostrednom okolí obce.“

Turisti tu prichádzajú aj zo zahraničia – najmä Maďari a Česi, ktorí sa zvyknú zdržať aj dlhšie než len jednu noc. „Máme obrovský potenciál, ale tak trestuhodne zanedbaný, že je to nonsens. Turisti by tu mali prúdiť, ale my sme zaspali dobu,“ vysvetľuje poslankyňa s tým, že doteraz mohla obec využiť nezamestnaných aspoň na čistenie areálu nefunkčného kempingu.

Ako vidí turizmus po otvorení hradu? „Myslím, že nastane jeden až dva roky strašný boom, že nebudeme môcť ani poriadne uspokojiť nároky turistov. Preto chceme hľadať riešenia a realizovať rekonštrukcie. A musíme to urobiť teraz, pokým sa obnovuje hrad a buduje podhradie.“ Obec financie nemá, chce využiť projekty a reagovať na výzvy. Situácia je podľa poslankyne jednoduchšia aj vďaka tomu, že súčasný starosta je tejto oblasti naklonený viac, ako bolo bývalé vedenie.

Katarína Prékopová pred svojím domom. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Hrad je aj naša budúcnosť, hovorí obec

Prichádzame za starostom Štefanom Kúnom (nezávislý), ktorý tu bol v minulom volebnom období poslancom.

Opravu považuje za zdĺhavú. „Hrad je aj naša budúcnosť. Keď sa otvorí, mali by sa nám zvýšiť príjmy v daniach, príjmy z parkoviska, len neviem, kedy to bude. Pracujú na hrade, ale nevidím reálne, že do konca budúceho roka by to vedeli dokončiť,“ myslí si.

Podľa SNM má však veľký podiel na zdržaní aj obec. V roku 2020 nemala usporiadané majetkoprávne vzťahy s vlastníkmi bufetov pod hradom. Táto nečinnosť podľa SNM spôsobila zdržanie niekoľko mesiacov.

Obec sa už medzitým s bufetármi vyrovnala, čo nám potvrdil aj starosta. Vo veci priznal aj konflikt záujmov, keďže jeho otec bol jedným z majiteľov bufetu. Vďaka dohode ešte s bývalým starostom získal jeden z majiteľov ako odškodné pozemok v obci a Kúnova rodina zmluvu o budúcej zmluve s 25-ročným nájmom v novom areáli pod hradom.

Inzercia

Poslankyňa nás však neskôr upozorní, že takéto vyrovnanie ani nemuselo byť. Podľa právnika na stavebné právo, s ktorým sa radila, stačilo, aby obec požiadala majiteľov, aby si svoje stavby jednoducho odniesli preč z obecného pozemku.

Dodáva, že pri tomto zvláštnom a mesiace odďaľovanom vyrovnaní chýbali dokonca platné pôvodné nájomné zmluvy, takže obec mohla konať úplne inak. Majitelia bufetov síce mohli napadnúť záležitosť s vysporiadaním pod hradom na súde. „Ale obec by to vyhrala,“ upozorňuje poslankyňa s tým, že ona sama na súde nezákonný prevod majetku obce napadla a má preto problémy. 

„Som vo zvláštnom postavení, lebo chcem, aby bol obci prinavrátený pozemok pod hradom, ale súdim sa aj s obcou, lebo je jednou zo žalovaných. Spochybňovali a spochybňujú ma aj preto, že som nenapadla aj zmluvu so starostovou rodinou – zmluvu o budúcej nájomnej zmluve však napadnúť nemožno a ja ako jediná som ju detailne preštudovala a zapracovali sa do nej všetky moje pripomienky.“

Starosta Štefan Kún. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Najnovší problém je voda

Aktuálnym obecným kostlivcom v skrini je neskolaudovaný vodojem. Obec ho používala desaťročia a na to, že nie je skolaudovaný, sa prišlo, až keď sa pri obnove zabezpečovala voda na hrad. Vec sa nepohla už od roku 2018, keď obec vyzvali vodári, aby predložila potrebné dokumenty.

Na nedoriešený problém s vodou upozornilo SNM aj tento rok. Prístup k vode je totiž dôležitý na prevádzku hradu, ale najmä z dôvodu protipožiarnej ochrany.

„Momentálne je to jedno z najvážnejších rizík tejto stavby, respektíve otvorenia hradu. Ak nebudeme mať vodu, budeme musieť hľadať náhradné riešenia a tie nebudú ideálne,“ skonštatoval šéf SNM Panis.

Pre nedostatočnú výdatnosť vodného zdroja plánujú vodári vybudovať vyše štyri kilometre dlhé výtlačné potrubie z Rožňavy. Trvanie stavebných prác po získaní všetkých povolení odhadujú na osem mesiacov.

Starosta nám počas stretnutia potvrdil, že vodojem už rieši a s vodármi komunikuje. Spolu s poslankyňou Prékopovou vyvinul za bývalého vedenia obce značné úsilie, aby bol vodojem skolaudovaný.

„Stačí vystaviť čestné vyhlásenie a dať vodojem zapísať do katastra a následne ,vložiť‘ do majetku obce. Taká jednoduchá je dodatočná kolaudácia,“ hovorí poslankyňa, ktorá si ešte v roku 2019 zobrala na starosť komunikáciu s vodármi. Chýbajúce porealizačné zameranie stavby dala spolu s Kúnom vyhotoviť, zaplatili ho a darovali obci. 

Riaditeľka SNM – Múzeum Betliar Tímea Mátéová. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Uvidíme, ako nám to vyjde

Prichádzame aj za riaditeľkou SNM – Múzea Betliar Tímeou Mátéovou. „Myslím, že ľudia by boli oveľa viac trpezliví, keby sa im od začiatku na rovinu komunikovalo, že do pol roka ani do roka to nebude. Pre ľudí je to mätúce, ak nevidia do procesu, ako to všetko funguje,“ vysvetľuje.

Sľubuje, že Krásna Hôrka bude po obnove špičkovým objektom, ktorý môže ročne prilákať aj 200-tisíc ľudí.

Hrad má mať podobu, v akej ho užívali Andrássyovci na začiatku 20. storočia. V hornom hrade chcú vystaviť to najlepšie z najlepšieho. „Tam chceme ukázať najvzácnejšie predmety, aj tie, ktoré predtým návštevníci nevideli,“ zdôrazňuje riaditeľka.

Hovorí, že veľká väčšina predmetov, ktorá bola poškodená počas požiaru, je už odborne ošetrená – zreštaurovaná alebo zakonzervovaná. V depozitároch kaštieľa čaká asi 4300 predmetov zo zbierkového fondu.

Mátéová si nemyslí, že by predčasné voľby stavbu zdržali, keďže firma už prebrala stavenisko a za obnovu v plnej miere zodpovedá. 

Vizualizácia pred obnovou a po nej. Foto: SNM

Vizualizácia pred obnovou a po nej. Foto: SNM

Hrad by si podľa nej pýtal obnovu, aj keby nehorel. Jeho najvyššia časť vyhorela už aj na začiatku 19. storočia. Pýtame sa, či mal pred 11 rokmi dostatočnú protipožiarnu ochranu, na ktorú poukazovali aj obyvatelia v obci. „Bol to požiar zvonku. Väčšinou sa očakáva, že príde zvnútra. Hasenie bolo mimoriadne komplikované, ale v celkovom dôsledku vykonané na najvyššej možnej úrovni,“ vysvetľuje. Hrad sa zachoval aj vďaka hrubým klenbám, ktoré dokázali zachytiť váhu zhorenej strechy.

Najväčšie časové prieťahy spôsobil nielen proces verejného obstarávania, ale aj niekoľko výmen na ministerstve kultúry. Verejne známe je aj to, že počas obnovy bol vymenený projektant. V roku 2017 nastúpil tím, ktorý dodnes pracuje na projektových prácach.

Je teda reálny budúci rok? „Bude ešte nutné získať povolenia o dočasnom užívaní a expozíciu je potrebné nasťahovať naspäť. Ak by nám všetko vyšlo a ak by si obec splnila svoje povinnosti s vodou, teoreticky môžeme prvých návštevníkov privítať na Krásnej Hôrke približne v lete 2024,“ hovorí riaditeľka Mátéová.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.