Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
16. júl 2022

Česká Prezidentka

Zamilovaná do praktizujúceho katolíka. Zatiaľ iba vo filmovej romanci

V lete sa do kín hodí niečo romantické. Napríklad o tom, ako sa prezidentka zamilovala do muža z podhradia.

Zamilovaná do praktizujúceho katolíka. Zatiaľ iba vo filmovej romanci

Čo sa hodí do letných kín? Buď niečo veľmi strašné, alebo veľmi romantické. Aby človek nemusel príliš rozmýšľať, len sa báť alebo dojímať. Český film Prezidentka ponúka čosi na spôsob modernej rozprávky.

Cítiť dokonca aj drobnú inšpiráciu českou klasikou Tri oriešky pre Popolušku. Aj tu je stratená črievička, akurát ju nestratí dievča z ľudu, ale prezidentka. A nájde ju starší, no stále atraktívny muž. Ten žije sám a ani po siedmich rokoch sa ešte celkom nespamätal zo smrti manželky. Romanticky sa s ňou chodí večer rozprávať na hrob a číta jej.

No potom sa v záhrade jeho ateliéru ocitne čudná žena. Prvýkrát žena ujde, potom sa však vráti a pomaličky vzniká vzťah. Pár sa chodí spolu v noci prechádzať a rozpráva sa. Žena tají svoju identitu, nosí parochňu a falošné okuliare. Muž netuší, že tajomná žena, s ktorou sa pomaličky zbližujú, je prezidentka.

Bude sa diať ešte všeličo vtipné, smutné, no najmä veľmi, veľmi romantické – a všetko sa dobre skončí. Čo viac čakať od letnej romance?

Ale predsa len stojí ten film za pár drobných poznámok.

Česko zjavne túži po prezidentke. Vo filme novinári po zvolení ženy do prezidentského úradu hrdo oznamujú, že už nielen Slovensko, ale aj Česko má prezidentku.

Inšpirácia slovenskou prezidentkou je vo filmovom scenári očividná. Aj tu je prezidentka rozvedená. Ale na rozdiel od Zuzany Čaputovej nemá pri vstupe do úradu po svojom boku žiadneho partnera. Má len dcéru, ktorá už študuje kdesi v Londýne.

Takže je sama a všetok čas a energiu venuje politike. Dokonca žije trochu v presvedčení, že na partnerský vzťah je už stará. To u našej prezidentky takto nebolo, veď vstupovala do úradu po boku partnera a dokonca ho stihla počas prezidentovania vymeniť za iného a zjavne aj teraz žije v spokojnom partnerskom vzťahu.

Trošku bizarná je predstava filmárov o úlohe prezidentky. Tá filmová hlava štátu najmä stále niečo podpisuje a o jej programe rozhodujú poradcovia, ktorým sa len občas vzoprie. Žena poradkyňa ju naviguje k ženským obetiam sexuálnych trestných činov či k zdravotným sestrám, muž poradca trochu protestuje, ale poradkyňa je dominantnejšia.

Filmová prezidentka je zavretá na Hrade ako stredoveká princezná. Zdieľať

No o politike ten film naozaj nie je, tá sa tam len mihne, aby sa človek príliš nenudil. Dokonca aj kratučký prezidentkin prejav o klimatickej kríze je už tak na hrane.

Oveľa viac sa dozvieme o tom, ako si prezidentka udržuje kondíciu, ako žije s ochrankou a aká osamelá sa cíti zavretá kdesi v sterilnom prezidentskom apartmáne na Hrade. V tomto však filmári majú trošku scestnú predstavu o živote súčasného prezidenta.

Takto možno žil Gustáv Husák, izolovaný, osamelý a strážený na Hrade, odkiaľ ani nemal kam veľmi vychádzať, ak nešiel na stranícky zjazd.

Napríklad naša prezidentka žije iný život, stará sa o dcéry, domácnosť, záhradu, teraz počas dňa otvorených dverí hovorila, že často aj sama vysáva, keďže má v dome dva psy. A celkom jej veríme, že to nie je póza.

Inzercia

Filmová prezidentka je však zavretá na Hrade ako stredoveká princezná. Keď v noci uniká svojej ochranke tajnými dverami z pevne stráženého Hradu, aby videla svojho princa, je naozaj veľmi rozprávková predstava.

Ale dobre, v lete nám to urobí celkom dobre.

Ale je tu ešte jedna nenápadná a veľmi prekvapujúca línia. Zdieľať

Filmári však okrem romantiky mali potrebu naservírovať nám aj trochu osvety. Teda najmä pripomenúť, že ženy sú rovnocenné mužom a patria aj do najvyšších poschodí. No stále sú vo svojom rozlete brzdené a ponižované. Scéna, v ktorej obstarožný generál ponižuje sebavedomú mladú ženu, lebo má viesť prezidentkinu ochranku, je toho symbolom.

Ale je tu ešte jedna nenápadná a veľmi prekvapujúca línia.

Muž, do ktorého sa prezidentka zamiluje, je muž veriaci, katolík. Vidíme ho, ako sa hlboko modlí v kostole, so synom hovorí o spovedi, jeho dobrým priateľom je kňaz a zadarmo vypomáha pri opravách v kostole. Na hrobe jeho manželky je veľký kríž. To vôbec nie je vo filme nepodstatný detail.

Trochu sa človek opýta, či by si na takéhoto romantického hrdinu, teda na praktizujúceho katolíka, trúfli slovenské romantické filmy. Ale nechajme to bokom. Len to v českej romanci človeka trochu prekvapí.

V tomto zmysle je film Prezidentka veľmi prorodinný film. Zdieľať

Prezidentkin rytier je zjavne muž, ktorý nestojí o ľahkovážne sexuálne zážitky, hoci sa mu ženy aj samy ponúkajú. Vzťahy berie vážne. Fascinujúci je aj jeho vzťah so synom.

(Inak romantického katolíka hrá Ondřej Vetchý, muž, ktorý verejne podporuje české Konzervatívne noviny.)

S týmto mužom si prezidentka nemôže začať ľahký románik, ktorým si iba občas spestrí nudný život. Ona to tuší. Preto ten vzťah v jednom momente zarazí. Ale potom zrazu v predvianočnom vystúpení hovorí o tradičných hodnotách. Prekvapí aj sama seba.

V tomto zmysle je film Prezidentka veľmi prorodinný film. Lebo veď každá dobrá rozprávka sa končí tým, že dvaja zamilovaní ľudia chcú byť navždy spolu.

Svadbu vo filme síce nevidíme, ale tušíme. Lebo tento muž by zrejme nechcel ostať iba v pozícii prezidentkinho „partnera“.

A potom zazvoní zvonec a rozprávky je koniec.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.