Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. apríl 2016

Štrasburg sa pustil do Talianska pre potraty: Máte veľa výhrady vo svedomí

Taliansko porušuje právo na zdravie žien, ktoré chcú potrat, tvrdí Európsky výbor pre sociálne práva, ktorý je orgánom Rady Európy.

Štrasburg sa pustil do Talianska pre potraty: Máte veľa výhrady vo svedomí

Talianske ženy podľa európskeho výboru čelia „vážnym problémom“ pri dostupnosti potratových služieb aj v dôsledku veľkého počtu lekárov, ktorí si nárokujú výhradu vo svedomí. Podľa výpočtov sú to siedmi z desiatich.

Denník Avvenire píše, že ide o nové vyhlásenie Európskeho výboru pre sociálne práva o aplikácii zákona 194 o dobrovoľnom prerušení tehotenstva.

Žiadosť k tejto téme podala na výbor v Štrasburgu talianska odborová organizácia CGIL ešte v roku 2013.

Odbory kritizovali údajné nedostatky pri aplikácii zákona o prerušení tehotenstva. Považujú ho za porušenie Európskej sociálnej charty (Právo na zdravie) a tiež v ňom vidia diskriminácie lekárov, ktorí si nenárokujú výhradu vo svedomí.

Výbor Rady Európy sa domnieva, že talianske ženy „môžu byť nútené využívať iné inštitúcie v Taliansku alebo v zahraničí alebo ukončiť tehotenstvo bez pomoci či kontroly kompetentných zdravotníckych autorít“.

Generálna sekretárka CGIL Susanna Camussová hovorí o dôležitom verdikte. „Je to víťazstvo pre ženy aj lekárov, ako aj pre Taliansko,“ cituje ju Corriere della Sera.

Ministerka zdravotníctva Beatrice Lorenzinová sa voči vyhláseniu sociálneho výboru ohradila.

„Vyhradzujem si právo to preskúmať svojimi úradmi, no som veľmi prekvapená, pretože z toho, čo som čítala, sa mi zdá, že ide o spracovanie starých údajov z roku 2013. Dnešné údaje sú odlišné. Neexistuje tu nijaké ohrozenie zdravia,“ dodáva ministerka.

Inzercia

Ministerstvo tvrdí, že počet lekárov, ktorí robia potraty, vyhovuje požiadavkám žien.

V roku 2014 klesol počet potratov prvý raz pod hranicu stotisíc (97 535). Rezort zdravotníctva uvádza, že sa nevyskytli nijaké problémy v službách spojených s prerušením tehotenstva. Dobrovoľné prerušenie tehotenstva sa podľa mnisterstva vykonáva v 60 percentách verejných zariadení.

Údaje odborárov hovoria o tom, že v priemere si uplatňuje pri potratoch výhradu vo svedomí 70 percent lekárov a sestier. Najviac je to na juhu krajiny (Kalábria 73 %, Kampánia 82 %, Puglia 86 %, Sicília 87 %).

V malom regióne na juhu krajiny Basilicata odmieta robiť potraty až 90 percent zdravotníkov a v kraji Molise je to až 93,3 percenta. 

Zaujímavosťou je, že viac ako 50-percentnú výhradu vo svedomí evidujú aj v ľavicových regiónoch, ako je Emilia Romagna, Toskánsko, Umbria a Marche.

Kým Štrasburg a ľavicové odbory čítajú tieto dáta v negatívnom zmysle, konzervatívci sú spokojnejší.

„Znova sme sa presvedčili, že Rada Európy skutočne netoleruje existenciu veľkej väčšiny lekárov, ktorí dávajú prednosť Hippokratovej prísahe nezabiť pred akýmikoľvek inými úvahami,“ povedal poslanec a predseda Talianskeho hnutia za život Gian Luigi Gigli.

Foto: Flickr.com/Daniel Lobo

Odporúčame