Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. marec 2023

Zákaz spaľovacích motorov

Téma, ktorú naša pravica darovala Uhríkovi a Republike

O jednej nevyužitej príležitosti pre slovenských pravicových politikov, ale aj pre Roberta Fica.

Téma, ktorú naša pravica darovala Uhríkovi a Republike

Foto: TASR

V týchto dňoch prebehla medzi Eduardom Hegerom a Richardom Sulíkom slovná výmena, ktorú krajina ani veľmi nezaznamenala.

Šéf SaS vyzval vládu, aby Slovensko odmietlo zákaz spaľovacích motorov po roku 2035, ktorý presadzuje EÚ. Premiér mu na to odkázal, že sa znižuje na úroveň Roberta Fica a straší Bruselom.

Na legislatíve, ktorá má ukončiť predaj nových áut so spaľovacími motormi, sa dohodli členské štáty s Európskym parlamentom, pričom ten svoju pozíciu už vo februári hlasovaním potvrdil. Na začiatku marca sa o tom malo hlasovať v Rade EÚ, čo sa všeobecne považovalo za formalitu. Zmenilo to však Nemecko, ktoré žiada udeliť výnimku pre syntetické palivá, čo by umožnilo používanie spaľovacích motorov aj po roku 2035.

Čítajte tiež

Z oficiálneho stanoviska nášho ministerstva životného prostredia vyplýva, že slovenská pozícia zostáva nezmenená a naďalej podporujeme pôvodný plán EÚ zastaviť po roku 2035 predaj áut so spaľovacími motormi. Posun nastal až včera, aj keď včera európsky výbor parlamentu uložil ministrovi Jánovi Budajovi, aby sa pridal k štátom, ktoré zákaz spaľovacích motorov odmietajú. S týmto návrhom prišiel Ján Oravec z SaS. 

Zarážajúce je však najmä to, aká je táto téma v našej politickej debate slabá. Pritom ide o veľmi sporný krok Únie, ktorý sa dotkne takmer všetkých občanov. Nehovoriac o tom, že sme krajinou, kde dominuje automobilový priemysel.

Rovnako prekvapujúce je, že sa tejto témy s plnou intenzitou nechytajú pravicové strany. A nerobia si z nej svoju kľúčovú agendu, ktorou by celé mesiace búšili do vlády a snažili sa na nej vyhraniť voči konkurencii.

V tomto sme úplne iní ako Česko, kde je zákaz spaľovacích motorov v autách jednou z kľúčových tém, na ktorých sa ODS vymedzuje voči progresívnym Pirátom a ľavici. Napríklad jedným z hlavných kritikov tohto kroku EÚ je europoslanec za ODS Alexander Vondra.

U nás z prostredia pravého stredu zaznievajú k zákazu spaľovacích motorov len sporadické kritické hlasy. Zdieľať

Intenzívna politická debata o tejto téme sa vedie aj v Nemecku či Taliansku, kde s agendou spochybňovania zákazu spaľovacích motorov v autách prichádzajú pravicové strany. V Nemecku je to ekonomicky liberálna FDP, ale aj CDU, ktoré sa takto vymedzujú voči Zeleným a ľavici. V Taliansku túto tému uchopila Giorgia Meloniová a jej strana Bratia Talianska.

U nás z prostredia pravého stredu zaznievajú k zákazu spaľovacích motorov len sporadické kritické hlasy, ktoré vo verejnej debate vôbec nerezonujú a nevytvárajú väčší tlak na zmenu slovenského postoja.

Inzercia

Okrem už spomenutého Sulíka sa pred niekoľkými týždňami ozval ešte poslanec za OĽaNO Peter Kremský, ktorý je šéfom hospodárskeho výboru parlamentu. Vyzval vládu, aby sme sa pridali k Nemecku, Taliansku, Poľsku a ďalším krajinám, ktoré zákaz spaľovacích motorov odmietajú.

Ozvali sa aj europoslanci za KDH Miriam Lexmann a Ivan Štefanec, ktorí vládu tiež vyzvali, aby plán EÚ skončiť predaj spaľovacích áut odmietla.

Žiadna z týchto strán však z tohto škodlivého nápadu, ktorý spôsobí, že autá sa pre mnohých ľudí môžu stať nedosiahnuteľným luxusom, zatiaľ nerobí masívnu politickú agendu. Takú, do ktorej by sa vložila celou váhou a na plný plyn. Zo strany stredopravých politikov to doteraz bola len taká povinná politická jazda. Tlačovka, vyhlásenie a koniec. 

Ich pasivitu využíva hnutie Republika a europoslanec Milan Uhrík, ktorý s touto témou už nejaký čas intenzívne pracuje. A je v tom pomerne úspešný.

Pozornosti mnohých to môže uniknúť, ale napríklad Uhríkove videá na túto tému majú na sociálnych sieťach slušný výtlak a zasahujú desiatky tisíc ľudí. Momentálne je Uhrík v tejto téme určite najviditeľnejším politikom.

V europarlamente boli pritom okrem neho proti zákazu spaľovacích motorov aj europoslanci za KDH (Lexmann, Štefanec) a Eugen Jurzyca z SaS. Peter Pollák z OĽaNO sa zdržal.

Za zákaz hlasovali progresívni europoslanci z PS a Spolu (Bilčík, Šimečka, Wiezik), Lucia Ďuriš Nicholsonová, ale aj europoslanci, ktorí kandidovali za Smer (Beňová, Hajšel, Neveďalová). To v tejto téme trochu zväzuje ruky Robertovi Ficovi, hoci práve medzi jeho voličmi bude veľa takých, ktorých tento nápad EÚ poriadne rozčuľuje. To si predseda Smeru nepostrážil.

Aj z tohto hlasovania je zrejmý politický potenciál tejto agendy. Pre SaS, KDH, ale aj OĽaNO predstavuje silnú príležitosť vymedziť sa v predvolebnej kampani voči progresívcom, ale aj voči Smeru a Hegerovým Demokratom, ktorí majú vo svojich farbách ministrov hospodárstva aj životného prostredia. Navyše v téme, ktorá je nielen úplne legitímna, ale aj chlebová, a to v zásadnom zmysle.

Preto je škoda, že na nej zatiaľ zbiera body najmä Milan Uhrík s Republikou.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.