Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Dnes treba vedieť
03. marec 2023, 08:09

Lengvarského rozlúčka s ministerstvom

Podpísal štandard pre transsexualitu a odklepol peniaze súkromným nemocniciam

Podpísal štandard pre transsexualitu a odklepol peniaze súkromným nemocniciam

Vladimír Lengvarský. Foto: TASR/Martin Baumann

Končiaci minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský urobil v posledných hodinách zásadné rozhodnutia. Heger to kritizuje a konanie dá preveriť.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok oznámila, že v piatok v dopoludňajších hodinách odoberie poverenie ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému a riadením rezortu poverí premiéra Eduarda Hegera, ktorý je okrem iného poverený aj riadením ministerstva financií.

Premiér chce na ministerstvo nasadiť krízový manažment, ktorý bude viesť nový štátny tajomník rezortu, patológ Michal Palkovič. 

Minister zdravotníctva posledných 24 hodín vo svojej funkcii využil naplno. Stihol skritizovať šéfa OĽaNO Igora Matoviča i úrad vlády, že mu do funkcií v zdravotníctve dosadzoval neodborných ľudí, čo premiér Heger vysvetľoval krízovým režimom rezortu. Úrad vlády tlačil na odstránenie ľudí z tímu ministra, ktorí podľa zistení Národnej implementačnej a koordinačnej autority blokovali projekty z plánu obnovy. 

„Nebudem ďalej pracovať pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé, plné politickej korupcie a politickej neskúsenosti,“ povedal po stretnutí s prezidentkou dosluhujúci minister, ktorý vyhlásil, že nie je človek, ktorý odchádza z boja.

„Záleží mi na tom, aby boli dokončené rozpracované projekty v takom náročnom rezorte, ako zdravotníctvo je. Avšak bez politickej korupcie, čestne a pravdivo,“ dodal k svojmu koncu minister, ktorý sa rozhodol aj v posledných hodinách v úrade, ešte pred nástupom krízového manažmentu, zanechať za sebou sériu rozhodnutí.

Čítajte tiež

Podpísal medicínsky štandard pre transsexualitu

Podľa informácií denníka Postoj minister zdravotníctva vo štvrtok podpísal medicínsky štandard pre transsexualitu, k čomu sa pôvodne zdráhal pristúpiť.

Dôvodom bol fakt, že komisia pre schvaľovanie štandardov liečebných postupov na ministerstve zdravotníctva, ktorá štandard schválila už v piatok 3. februára, ho prijala len tesne, čo v prípade medicínskych štandardov nebýva zvykom. Z 20 odborníkov komisie hlasovalo 12 za, sedem sa zdržalo a jeden člen bol proti.

Minister Lengvarský v rozhovore pre Aktuality.sk začiatkom februára hovoril, že chce počuť vysvetlenie, prečo so štandardom až osem členov komisie nebolo stotožnených, a mal preto v pláne stretnúť sa s nimi.

Údajne nechcel, aby štandard spôsoboval „zvadu“ v odbornej obci a aby sa stávalo, že napriek jeho schváleniu by podľa neho všetci odborníci nepostupovali. Tvrdil, že ak by od odporcov zazneli zásadné pripomienky, dá štandard ešte odborníkom prepracovať. No nakoniec sa tak už nestane.

Čítajte tiež

Po ministrovom podpise medicínskeho štandardu by sa malo spriechodniť aj zatiaľ pozastavené odborné usmernenie o zmene pohlavia, ktorého schválenie v polovici minulého roka vyvolalo konflikt vnútri vládnej koalície. Premiér Heger i dvadsiatka nespokojných konzervatívnych poslancov z OĽaNO vtedy tlačili na Lengvarského, aby usmernenie úplne stiahol, čo sa však nestalo.

Dátum účinnosti štandardu je podľa zverejneného dokumentu 3. marec.

Na úradnú zmenu pohlavia sa tak už nebude vyžadovať chirurgický zákrok odstránenia pohlavných orgánov či ich znefunkčnenia, ale transrodovým ľuďom by mal stačiť za istých podmienok na zmenu v dokladoch aj rok hormonálnej terapie a rovnako dlhý čas žiť v role opačného pohlavia. Takéto transženy, no stále biologickí muži by následne mohli využívať verejné priestory určené pre ženy.

Inzercia

Vyše 80 psychiatrov, psychológov a psychoterapeutov v decembri 2022 adresovali ministrovi zdravotníctva aj premiérovi otvorený list, v ktorom upozorňovali na fakt, že odborné usmernenie neberie do úvahy závery najnovších štúdií, ktoré boli realizované v krajinách, kde bola tranzícia schválená a kde nepriniesla očakávané výsledky. Rezort zdravotníctva podľa nich nedostal mandát na to, aby presadzoval „normy a postupy, ktoré poškodzujú psychickú a fyzickú integritu ľudí“.

Lengvarský predbehol audity a potešil nemocnice Agelu

Ministerstvo zdravotníctva ešte vo štvrtok podvečer tiež zverejnilo zoznam nemocníc, ktoré splnili podmienky na získanie peňazí z plánu obnovy určené na rekonštrukcie priestorov, prestavbu či dobudovanie pavilónov.

Hoci šéfka plánu obnovy Lívia Vašáková na tlačovej konferencii v ten istý deň pôvodne oznamovala, že výsledky výzvy, ktoré sa očakávali budúci týždeň, sa pre prítomnosť auditov na rezorte možno ešte o čosi oneskoria, dosluhujúce vedenie ministerstva avizované kontroly predbehlo a rozdelilo vyše 200 miliónov eur.

Zo 16 projektov nemocníc uspelo osem. Z toho všetky tri nemocnice siete Agelu – Skalica, Levice, Zvolen –, ktoré sa o dotáciu uchádzali. Spolu si rozdelia 90 miliónov, takmer polovicu z celého balíka. Uspela aj nemocnica v Bardejove, štátna akciovka v Poprade, trenčianska župná nemocnica v Bojniciach či Kysucká nemocnica v Čadci, ktorá zas spadá pod žilinskú župu.

Nemocnice, ktoré získajú peniaze z plánu obnovy:

 • Nemocnica Poprad – 42,2 milióna €
 • Nemocnica Levice (Agel) – 42,4 milióna €
 • Nemocnica Zvolen (Agel) – 25,7 milióna €
 • Fakultná nemocnica Skalica (Agel) – 22,7 milióna € 
 • Nemocnica Spišská Nová Ves (Svet zdravia) – 39,5 milióna €
 • Nemocnica Bojnice (trenčianska župa) – 15,1 milióna €
 • Nemocnica Bardejov – 9,7 milióna €
 • Kysucká nemocnica Čadca (žilinská župa) – 7 miliónov €

Neúspešní žiadatelia:

 • Nemocnica Humenné (Svet zdravia) – 73 miliónov €
 • Digital park II - nemocnica Rimavská Sobota (Svet zdravia) – 67,1 milióna €
 • Nemocnica Michalovce (Svet zdravia) – 44,8 milióna €
 • Fakultná nemocnica Nové Zámky – 16,6 milióna €
 • Nemocnica Hlohovec – 15,1 milióna €
 • Dolnooravská nemocnica Dolný Kubín (žilinská župa) – 8,6 milióna €
 • Nemocničná, a. s., Pezinok (Nemocnica Malacky) – 5,5 milióna €
 • Nemocnica Považská Bystrica (trenčianska župa) – 5,3 milióna €

Zo siete nemocníc Svet zdravia finančnej skupiny Penta dotáciu získala len nemocnica v Spišskej Novej Vsi, a to takmer 40 miliónov eur. Nemocnice Penty v Michalovciach či Humennom sa do finálneho výberu nedostali. Podobne nesplnili podmienky výzvy ani štátna fakultná nemocnica v Nových Zámkoch, nemocnica v Hlohovci, poliklinika v Pezinku či župné nemocnice v Považskej Bystrici a Dolnom Kubíne.

Realizácia všetkých projektov musí byť hotová do konca roka 2025.

Čítajte tiež

Heger dá rozhodnutia svojho generála preveriť, KDH hovorí o bezočivosti

Premiér Eduard Heger skritizoval posledné kroky Vladimíra Lengvarského vo svojom úrade. Považuje za vysoko neštandardné, že minister tesne pred odchodom z funkcie zverejnil zoznam úspešných žiadateľov o peniaze z plánu obnovy, čím podľa neho obišiel štandardné procesy. Premiér si v deň, keď po Lengvarskom prevzal ministerstvo, vyžiadal zoznam všetkých dokumentov, ktoré jeho nominant v posledných dňoch podpísal.

„Dám ich preveriť a následne budem informovať verejnosť. Chcem si byť istý, že všetko bolo vykonané transparentne a zodpovedne. Ak nie, samozrejme, budeme musieť vyvodiť dôsledky,“ povedal s tým, že preverí aj vyhodnotenie 200-miliónovej výzvy z plánu obnovy na obnovu nemocníc.

Napriek predčasnému ministrovmu rozhodnutiu bolo už vopred jasné, že z výzvy na 212 miliónov eur vyťažia najmä regionálne nemocnice súkromných poskytovateľov. Do výzvy sa totiž mohli zapojiť iba nemocnice druhého typu, čo sú regionálne nemocnice a nie štátne, ktoré boli centrom plánu obnovy a balík peňazí sa mal pôvodne rozdeliť medzi ne.

Ministerstvo zdravotníctva však veľké štátne nemocnice z plánu vyradilo a vláda to v septembri 2022 odsúhlasila, hoci hlavná myšlienka obnovy zdravotníctva bola celkom opačná.

Šéf KDH Milan Majerský zas kritizoval ministrovo podpísanie štandardu pre transsexualitu, čo vníma ako krok k tomu, aby sa pohlavie mohlo meniť podľa pocitu.

„Odchádzajúci minister Lengvarský nám na rozlúčku dal lekciu z bezočivosti,“ povedal Majerský. Končiaci ministerský generál týmto krokom podľa Majerského ešte viac rozdelil už aj tak rozhádaný národ. Zodpovednosť za to pripisuje premiérovi Hegerovi so šéfom OĽaNO Igorom Matovičom, ktorí v tom Lengvarskému nezabránili.

Dnes treba vedieť

pred 12 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.